Peileistä...

IV Golfin peilienlämmittimet sököt tai eivät toimi. Sulake on kunnossa. Mitä kannattaisi katsoa tai tarkistaa ja mistä vikaa kannattasi lähteä etsimään, sillä molemmissa peileissä samavika!
Eihän toi paha vika ole mutta muka ois saada kuntoon...
Kiitos etu käteen vastauksista! :)
5415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nehän toimii saman katkasian kautta, joten jos takalasi lämpiää on vika todennäköisesti releessä? (Sulake ilmeisesti on molemmille sama). En ole varma, mutta luultavasti samalla releellä ohjataan sekä takalasin että peilien vastuksia? Rele on ilmeisesti sellainen, missä on kaksi lähtöä ja se toinen lähtö ei nyt pelaa... (Oikaiskaa jos olen väärässä.)

Äänestä
  • Takalasin lämmitys toimii. Mistä tämmöistä relettä kannatta ruveta etsimään auton ohjekirja ei kerro mitään apuja?

    Äänestä

Pelistä on vastuslanka poikki, eikä sitä voi korjata. Uuden peilin osto on ainoa tapa saada se toimimaan. Ei siinä mitään relettä tarvita.
En vaan tiedä, saako itse peiliä tarvikkeena, vai pitääkö ostaa koko peili kehyksineen päivineen.
Itselläni ovat molempien peilien vastukset palaneet, mutta ei tuo ole menoa haitannut.
Motonetissä peilit maksaa jotain 70€/kpl.

Äänestä
  • Voiko molempien peilien vastuslangat mennä samanaikaisesti poikki? No on se tietysti mandollista, mutta ehkä kannattaa mittauttaa, että tuleeko peileihin virtaa(vastuksille), niin säästyy turhalta sähkökaavioiden säläämiseltä?

    Äänestä

Merkkihuollossa testerillä näkee onko ne rikki.Jos ne ei kerran lämpiä niin vastukset on poikki.vuosimallista riippuen siinä peilien säätönupissa on keskiasento jossa peilit lämpiää.siinä kun pitää kesät,talvet,niin lanka napsahtaa.uusissa laseissa on ylikuumenemissuoja lasin takana,joten kestääpi vastukset paremmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voisko korjata... kirjoitti:

IV Golfin peilienlämmittimet sököt tai eivät toimi. Sulake on kunnossa. Mitä kannattaisi katsoa tai tarkistaa ja mistä vikaa kannattasi lähteä etsimään, sillä molemmissa peileissä samavika!
Eihän toi paha vika ole mutta muka ois saada kuntoon...
Kiitos etu käteen vastauksista! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu