Luin hämmästyneenä tällaisen tarinan. Näin niitä lainataan törkeästi ja keneltäkään kysymättä, http://www.vauva.fi/keskustelu/4257218/ketju/sanom_at_viikki_varastaa_mun_kuvat
Digikuvan laiton käyttö mediassa
10
181
Vastaukset
- ikuoioil
joka on niin lapsellisen tyhmä, että niitä laitta saa varautua samaa, kuin heittelisi 50 seteleitä kadulle.
- mäihämax
Herttoniemi, kontula, viikki ja lauttasaari tagit menee uusjako niinku tää https://sanom.at/lauttasaari
- 50 seteleitä
Jos en laita niitä niin mistä saan ne 50€ setelit?
- törkeästi
http://www.vauva.fi/keskustelu/4257218/ketju/sanom_at_viikki_varastaa_mun_kuvat:
”Onks tää laillista et mun tägäämät henk.koht. kuvat menee jonkun nettilehden sivuille??? Mun mielestä ei oo!!! Ne saa siitä rahaa, mä en”
Ihan turhaa kitinää. Eihän se Suomessa noin mene. Tekijä saa aina korvauksen. Jos ei pyynnöstä niin raastuvan kautta. Asiasta on runsaastiennakkopäätöksiä joten luvatta käyttäjä tuskin lähtee raastupaan vaan maksaa kiltisti jos tekijä sitä vaatii.
Oikeus valokuvaan on lailla suojattu. - ...
Vanha ja helppo kikka kun laittaa siihen kuvaan näkyviin tekijänoikeustiedot eli vaikka oma nimi tms. niin ettei saa helposti editoimallakaan pois. Hyvänä mallina esim. nykyiset huutonet -kuvat...
Katsopa vaikka netistä noita "leima kuvaan"-ohjelmia - 1 ilmoitus, 2 lasku
Valmiit ohjeet ja lomakkeet http://finnfoto.fi/tyokalut/
- Super Major
Kuvaajan kannattaa katsoa julkaisemiaan kuvia yksityisyyden suojan kannalta, han varmuuden vuoksi. Kuvan vapaan käytön rajat ovat tässä suhteessa aika laveat. Periaatteessa tila, jonne voit vapaasti mennä, on kuvauksen kannalta vapaata aluetta, siis esimerkiksi ravintolat ja kaupat. Ja sitten vielä kuvan ja tekstin yhdistäminen: satunnainen kuva torilta ja teksti "Varo täällä varkaita".
- Super Major
Super Major kirjoitti:
Kuvaajan kannattaa katsoa julkaisemiaan kuvia yksityisyyden suojan kannalta, han varmuuden vuoksi. Kuvan vapaan käytön rajat ovat tässä suhteessa aika laveat. Periaatteessa tila, jonne voit vapaasti mennä, on kuvauksen kannalta vapaata aluetta, siis esimerkiksi ravintolat ja kaupat. Ja sitten vielä kuvan ja tekstin yhdistäminen: satunnainen kuva torilta ja teksti "Varo täällä varkaita".
Tekijänoikeutta EI tarvitse suojata millään kuvaan liitetyllä copyright-merkinnällä. Se on aina lähtökohtaisesti kuvan ottajalla. Kuvan luovutus EI siirrä tekijänoikeuksia tai vapaata käyttöoikeutta jos niin ei erikseen sovita. Jatketaan vielä tätä sotkuista asiaa. On olemassa valokuvia ja valokuvateoksia, joiden ns. suoja-aika on eri pituinen. Tekijänoikeuslaissa (Finlex) lisää... Unohtamatta oikeuksia työsuhteessa otettuihin kuviin. Huomioitava myös julkisen median halu omia kaikki oikeudet kaikkiin kuviin, jotka ne käsiinsä saavat.
Olen laittanut Picasa albumiini reilut 4000 kuvaa, olen kuitenkin yleensä rajoittanut niiden kokoa 1600 pikseliin pitkältä sivulta joskin joskus on livahtanut pienempiäkin. En ole rajoittanut niiden ladattavuutta jos joku sitä haluaa tehdä ja ainakin yhtä kuvaa on kopioitu runsaasti.
En ollut koskaan seurannut sitä moniko niitä kuviani katselee mutta kerran tyttäreni oli huomannut yhtä kuvaani jonka olin ottanut heidän mökkinsä pihalta katsotun tuhansia kertoja, yli 3000 muistaakseni. Siitä innostuin tutkimaan miten on muiden kuvien kanssa. Yleensä noita katsojia oli muutama sata korkeintaan mutta joissain tuhansia joka minua hieman ihmetytti. Todella ällistyin kun yhtä ihan tavallista kevätkuvaa takapihan krookuksesta oli käynyt katsomassa liki 200'000 henkilöä. Siinä riittä ihmettelemistä moneksi päiväksi. Tein kuvahaun Googlella ja löysin selityksen, venäläiset kontakti (?) sivustot olivat lainanneet kuvaa aika moneen yhteyteen. Osaamatta edes lukea venäjän aakkosia tuo päätelmä sivustojen laadusta on muodostunut vain niiden hahmotuksen perusteella.
Nuo lainatut kuvat oli pienennetty noin puoleen alkuperäisestä 1600 pitkällä sivulla ja siten laatu oli saatu pysymään kohtuullisena. En ole edes harkinnut vastalauseen tai laskun lähettämistä asiassa.
Tässä se kuva on, nyt jo 260'000 kävijää mitä ihmettelen ja mitä tekin tullette ihmettelemään:
https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/KevN2008Satoa#5198770596865448834Jäi tuossa sanomatta, erilaisissa tilaisuuksissa ottamiani henkilökuvia en suin surminkaan laita yleiseen jakoon vaan ainoastaan linkin saaneet pääsevät niille.
En myöskään ole naamakirjan asiakkaita enkä muiden juorupalstojen lankkua lukuun ottamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1837204Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?491825Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601817- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am771753Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.41665Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691363