Meidän koira, 3 vuotias Lappis uros.
Koiran kanssa on saanut vääntää milloin mistäkin asiasta, jossain välissä tuntui että murkkuikä jäänyt ikäänkuin päälle.
No pitkän ajan ja työn jälkeen koira alkoi ymmärtää paikkansa ja ongelmat väistyivät.
Meillä on aidattu takapiha, missä yleensä olemme paljon lapsen ja koiran kanssa.
Takapihalle pääsee pienen "portaikon" kautta.
Koiralla on tapana jäädä portaikolle "päivystämään" kun olemme pihalla.
En ole ennen ajatellut siitä sen ihmeempää.
Eilen olimme taas pihalla ja koira möllötti portailla. Yhtäkkiä katsoi meitä ja murisi, haukkui.
Menin koiran viereen ja sanoin "pois", tietää käskyn.
Koira kuitenkin murisi ja näytti hampaitaan.
Sitten kapusin itse portaille ja "pois", koira lähti muristen ja mulkoillen.
Tämän jälkeen yritti monta kertaa häätää minut portailta muristen, haukkuen ja hampaitaan näyttäen.
Vitsi kun ärsyttää! Taasko tämä vääntö alkaa.
Niin pitkään oli "rauhallista".
Koira ilmeisesti kokee vahtivansa meitä portailta vai mitä?!
Koira omii portaikon
4
108
Vastaukset
- Twipp
Tästälähin portaat on sitten koiralta kiellettyä aluetta. Jos se ottaa tuon komentelutyylin, niin oikeuksien rajoittaminen ja lisäkoulutus/käskytys korjaa käytöksen.
"Taasko tämä vääntö alkaa." Koira on vielä nuori, sen kanssa saa ihan varmasti tehdä vääntöä myöhemminkin: ei se koira kerralla ole koulutettu, se koulutetaan ja sitten sille tehdään ylläpitokoulutusta, jotta koira pysyy tietyllä koulutuksen tasolla ja käytös hallinnassa. Kaiken ikää.
- keep your head
Selkeästi yrittää omia portaat itselleen. Eipä siinä muuta kun sitkeästi omit ne takaisin, vaikka harjan varren avulla jos ei muuten anna.
- npjia<ömlpv
Ei kun hänen on nyt saatava pitää ne omat portaat ominaan. Ihmisten pitää joustaa ees ton verran kun on koiran ottanut. Kai teillä on toinenkin ulko.ovi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232738- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199