Kestääköverkkolevy jatkuvan päälläolon 24/7 vai lyhentääkö se kiintolevyn tai ohjainkortin käyttöikää?
Kyseessä buffalon 3TB verkkolevy.
Kyseessä buffalon 3TB verkkolevy.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aika hyvin kestää. Toki tiedostot tulisi silti olla myös toisessa paikassa.
Todennäköisesti kiintolevysi kestää pitempään kuin sitä tulet käyttämään. Laadukkaat vähintään viisi vuotta jatkuvasti päällä vois luvata sen enempää ajattelematta.
Kiintolevyt ovat vähän sellaisia, että joko ne hajoaa ensimmäisen puolen vuoden aikana tai sitten ne kestää kauan, helposti yli 5v.
Luulisi nimenomaan verkkoleyjen olevan tehty tuollaiseen käyttöön, vaikkakin buffalot on varmasti halvimmasta päästä.
Tuleeko sinun laite kestämään ja kuinka pitkään, sitä on kenenkään mahdoton sanoa kun ei ole tietoa ympäristöolosuhteista. Voihan se hajota vaikka sähköverkon ylijännite piikkiin.
Öö, tietokone tulee pitää edes markettien halpis ylijännitesuojan takana. Ei kai kukaan oikeasti laita suoraan seinään vai laittaako? Jos laittaa niin hips ostamaan ylijännitesuojia. Saattaa pelastaa ukkoselta ja pelastaa varmasti sähköverkon häiriöiltä mikäli sellaisia ilmenee.
Mikäs ylijännitesuojavillitys nyt on tullut. Tällä viikolla osunut silmään useasti. Sitä ennen 15 vuotisen tietokoneräpellysurani aikana ei ole kertaakaan ukkonen tai mikään muukaan sähköepeli rikkonut tietokonetta enkä ole ottanut johtoakaan irti jos ei ihan pihapuihin ole lyönyt salamaa.
Sama kun nylkyttäessä. Ei ole tullut ikinä tautia vaikka olen kännissäkin rynkyttänyt ämpärirumia. Silti se töpselin irrotus ei tässäkään auta kun vahinko on jo housuissa. Niin, ja se entisen miehen "ei sieltä eilenkään junaa tullut" on aika kuuluisa "viimeiset sanat".
Miks?
Uus poeeri ja emo, ja ehkä prossu ja muistitkin (jos nääkään ei selvinny rytäkästä?) on huokeemmat kuin vähänkä laadukkaammat ykijännitesuojat!?
Vähän sama ku pistäsit 5 € ostetun polkupyöränrämän lukkoon 50 € lukolla? :)
Ja jos haluaa oikein pitää huolta turvallisuudesta niin ottaa aina tietokoneesta ja sen laitteista sähköjohdon pois seinästä ukkosen ajaksi vaikka ylijännitesuoja olisikin toiminnassa.
Enpä ole vaivautunut enää sen jälkeen kun keräsivät kupariset puhelinlangat pois ja kaivoivat sähkökaapelit maahan.
Meillä veti orava viimeset henkoset ja pisti pillan päreiksi muuntoaseman ja siinä ohessa jännitepiikki tappoi talon koiran. Valokaari rikkoi myös telkkarin ja vieressä olleen poran.
Valitettavasti oravat eivät varoita jyrinällä.
"""" siinä ohessa jännitepiikki tappoi talon koiran. """
Oliko koira kytketty töpseliin kuparilangalla?
Koira ei ollut kyykyssä?