Ottaako välittäjä palkkionsa suoraan siitä kauppahinnasta minkä ostaja minulle maksaa?
välityspalkkio
9
1295
Vastaukset
- valittaja
Kyllä.
- Sami
Oliko se siis myyntihinnasta vai velattomasta hinnasta... veikkaan jälkimmäistä.
- Etu-Töölö
Sami kirjoitti:
Oliko se siis myyntihinnasta vai velattomasta hinnasta... veikkaan jälkimmäistä.
Myyntihinnasta lasketaan palkkio. Kun myyjä ei kuitenkaan saa sitä velatonta hintaa vastaavaa rahasummaa, ei siitä voi periä palkkiotakaan.
- tollo
Etu-Töölö kirjoitti:
Myyntihinnasta lasketaan palkkio. Kun myyjä ei kuitenkaan saa sitä velatonta hintaa vastaavaa rahasummaa, ei siitä voi periä palkkiotakaan.
Välittäjä otti palkkion velattomasta hinnasta, mutta kun velkaosuus oli n.100€ tuli siitä 3€ lisää, jota taas ei huomannut 12000€ laskussa.
- R.R
Etu-Töölö kirjoitti:
Myyntihinnasta lasketaan palkkio. Kun myyjä ei kuitenkaan saa sitä velatonta hintaa vastaavaa rahasummaa, ei siitä voi periä palkkiotakaan.
Velattomasta hinnasta peritään pääsääntöisesti aina palkkio. Lainaosuus pitää yhtä lailla "myydä" ostajalle. Mikään laki ei estä perimästä velattomasta myyntihinnasta mikäli asiasta on sovittu toimeksiantajan kanssa.
- myyjä
Niin siis en sitä tietoa tarvitse mistä summasta vaan sitä että kun ostaja maksaa minulle vaikka 100 000 e niin ennen kuin saan ne rahat niin ottaako välittäjä siitä sen 3% mistä on sovittu eli loput tulee minulle
- hennessy
Ostajan maksama käsiraha on yleensä samaa luokkaa välittäjän palkkion kanssa, joten siitä se usein pidätetään.
- maksetaan
Kyllä huomaa että tänne kirjoittavat ei ole koskaan mitään asuntokauppoja tehneet...
Välittäjä lykkää sinulle kouraan laskun kaupanteon jälkeen. Laskussa on yleensä eräpäivä samana päivänä, jolloin se pitää maksaa heti.
Väitteet että välittäjä tulee rohmuamaan myyntihinnasta suoraan on täyttä paskaa. Millä helvetin oikeudella palvelun (asunnonvälitys) tarjoaja voi tulla suoraan osille minun myymästäni asunnosta??? Ei ei, palkkio maksetaan ihan normaalilla laskulla kuten muutkin ostetut palvelut/tavarat.
Jos olet asunnon myynnin jälkeen muuttamassa loppuelämäksesi karibialle niin jätä välittäjän lasku maksamatta, ei koirat perään hauku. - meni
hennessy kirjoitti:
Ostajan maksama käsiraha on yleensä samaa luokkaa välittäjän palkkion kanssa, joten siitä se usein pidätetään.
Jos ostaja maksaa välittäjälle käsirahan, se tarkoittaa asunnon varaamista ostajalle. Mitään kauppaa ei siis ole vielä tapahtunut. Käsiraha jää välittäjälle niin pitkäksi aikaa kun kauppa toteutuu, ja kaupan peruntuessa, käsiraha maksetaan oatajalle takaisin. Mitään palkkiota ei käsirahasta peritä, vaan se odottaa kauppoja.
Kauppapäivänä palkkio maksetaan erillisellä laskulla ja mahdollisesti jo maksettu käsiraha annataan tietysti myyjälle, joka on sisällytetty myyntihintaan.
Käsirahan ja myyntipalkkion suurudet eivät mitenkään kulje rintarinnan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417865Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362145Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2252048- 1431630
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511219Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251187Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951055Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65824Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6705Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.50679