Aloitetaan aihe momenttiavaimista.Yksi tarkan ja oikeastaan hyvän avaimen ominaisuus on että myös asteikko ja momentin asetus on tarkka ja toteutus hyvä. Muutenhan ei momenttia saa yleensä kohdalleen ja se on arvuuttelua. Tarkka asteikko on yleensä "suojalasin" alla varressa ja joissakin on vielä erillinen hienosäätö .
Tässä pari kuvaa hyvistä
http://www.bachgmbh.de/images/product_images/popup_images/20269_2.jpg
http://www.tools-supplies.co.uk/ekmps/shops/sjhowardwork/images/ks-tools-ergotorque-torque-wrench-1-2-drive-10-100nm-[5]-3458-p.jpg
Ja tälläisiä en suosittele "momenttiavaimiin" valmistajalle se on halpa.
http://static1.motonet.fi/img/7/765005/500/765005.jpg
http://static1.motonet.fi/img/7/765006/500/765006.jpg
Sitten vähän momenttiavainadaptereista digitaalisista.
http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?p=1109863
tuolla hyppäsi esiin Heyco 695-1 digitaalinen "hylsyadapteri" momentti
jota kehuttiin 390 eur http://www.protools.fi/heyco-695-1-digitaalinen-1-2-momenttiavain-adapteri-astekulmamittauksella.html
Tuo suomalaisen kaupan hinta on kyllä kohtalaisen kauhea kun tietää noiden adapterien normaalin hinnan , en kyllä maksaisia edes 150 euroa tuosta. Kiinnostaisi kuulla mihin tuo 390eur hinnoittelu perustuu..
Samaa identtistä adapteria myy tosi moni merkki , kuten facom,usag ym ja moni muu.
Usag
http://www.emporiodiantonio.com/img/public/prodotti/21824.jpg
Facom
http://image.master-outillage.com/2413-large/adaptateur-dynamometrique-68-a-135-nm-1-2-couple-angle-e506-135spb.jpg
alkuperäinen valmistaja on Eclatorq Taiwanista. Tekee kyllä paljon hyviä electronisia momenttiavaimia aika monelle laatumerkille Euroopassa ja Usassa sekä osia niihin.
http://www.eclatorq.com/images/skind/S000029/S000029.jpg
Momenttiavaimen valintaa
7
3423
Vastaukset 7
- turhaahifistellä
Momenttiavaimen kanssa on turha hifistellä kun kierteen kitkaerot (voitelu) tekevät kuitenkin jopa kymmenien prosenttien eron momentissa/puristus voimassa...
- turhaahifistellä
Jos kiinnostaa niin käykää vaikka tuolta linkin takaa lueskelemassa mielenkiintoista juttua aihetta sivuten sivukaupalla, niin huomaatte esimerkiksi miten valtavasti kierteen voitelu vaikuttaa asiaan -siinä jää momenttiavaimen tarkkuus helposti merkityksettömäksi jos ei kunnolla vakioi kierteiden kitkaolosuhteita.
http://www.nuhvi.net/foorumi/viewtopic.php?f=1&t=5551
- Tiiseli
Tavallinen laukeava momenttiavain on käytön kannalta mukavampi, varsinkin jos joutuu kiristämään useampia pultteja tai muttereita perätysten samaan momenttiin (esimerkiksi kannenpultit tai pyöränmutterit). Toimenpidetta helpottaa tällöin se, että ei tarvitse erikseen joka kohteessa lukea näyttöä samalla kun kiristää pultteja tai muttereita: äänimerkki ilmoittaa halutun momentin saavuttamisesta.
Markkinoilla on myös sellainen laukeava momenttiavain, jota ei tarvitse vapauttaa momentista käytön jälkeen, vaan sitä voi säilyttääkin valmiiksi momenttiin säädettynä.
Rohkenen suositella laukeavaa momenttiavainta ennemmin kuinosoittavaa. - $$$$$$
Tuo momenttiadapteri ilmoittaa äänimerkillä, kun lähestytään ja kun saavutetaan haluttu, esiasetettu arvo.
Laitte näyttää lukeman peräti neljällä numerolla. Laitteen datoissa kerrotaan, että sen tarkkuus on -2% - 2%.
Jos 'oikea' arvo on esim tasan 100 niin laite saattaa voi näyttää jotain alueella 98.0 - 102.0. Jos se näyttää jotain arvoa 98,0 - 99,9 niin sillon ei edes ensimmäinen numero ole oikein. Mitä siis on hyötyä siitä, että näytössä 4 numeroa, kun ne pahimmillaan voivat kaikki olla vääriä.- 9uytrfdsdfghjklö
Kaikki mittalaitteet ja momenttiavaimet pitäisi lisäksi kalibroida vuoden-parin välein, jos haluaa tarkkuuden säilyvän edes noissa rajoissa. Tuossa edellä joku kirjoitti, että hifistely on turhaa ja se pitää paikkansa.
- niitänäitä.
9uytrfdsdfghjklö kirjoitti:
Kaikki mittalaitteet ja momenttiavaimet pitäisi lisäksi kalibroida vuoden-parin välein, jos haluaa tarkkuuden säilyvän edes noissa rajoissa. Tuossa edellä joku kirjoitti, että hifistely on turhaa ja se pitää paikkansa.
Playkkairi pojille vehkeet on tärkeämpiä kuin kohteet. Mulle riittää koneasennuksissa biliksen perusväännin ja jos ei tule laite kuntoon niin yleensä syy ei ollut digivääntimen puute.
Tämä sama hifistely ilmiö tuntuu vaivaavan kaikkia harrastus aloja akvaarioista moottoripyöriin. se musiikki ei vaan yksinkertaisesti kuulosta oikealta ilman donan kaiutin kaapeleita tai akvaario toimi ilman prossuohjattua intervalliledilämpösuodatinta kaksin tai kolmin kappalein.
Ilmeisesti tän ongelman tarpeet tulee harrastajan tarpeista eikä harrastuksen.. - Momento meri
9uytrfdsdfghjklö kirjoitti:
Kaikki mittalaitteet ja momenttiavaimet pitäisi lisäksi kalibroida vuoden-parin välein, jos haluaa tarkkuuden säilyvän edes noissa rajoissa. Tuossa edellä joku kirjoitti, että hifistely on turhaa ja se pitää paikkansa.
Hifistely on omatoimiremontoijalle ehkä turhaa, tai sitten se on snobbailun aihe. Tuotannossa tilanne on erilainen.
Laukeaville avaimille yhteistä on se, että saavutettavaan kiristysmomenttiin vaikuttaa vetoaika. Suurin kiristysvoima saavutetaan hitaalla vedolla. Noin 80 prosenttia kiristysvoimasta kuluu kitkan voittamiseen. Kitka vaihtelee ruuviliitoksen laadun, materiaalien, puhtauden ja voitelun mukaan.
Tämän palstan otsikko "Työkalut ja tarvikkeet" sijoittuu osaston "Koti ja rakentaminen" alle, joten voidaan olettaa, että kotioloissa riittävän tarkkuuden saavuttaa esimerkiksi IKH:n tai Bilteman momenttiavaimilla, joita myydään alle 100 euron hintaan. Tuotannossa käytettävillä mittalaitteilla on toki eri vaatimukset, laatujärjestelman vaatimuksista johtuen.
Momenttiavainten mukana toimitetaan yleensä tehtaan mittaustodistus. Jos mittauspöytäkirjaa ei ole tehnyt akkreditoitu laboratorio tai siinä ei ole mainittu laitetta, jolla mittaukset on tehty, ei avainta saa pelkästään tehtaan kalibroinnin perusteella hyväksyä mittalaitteeksi laatujärjestelmään, koska laitteella ei tällöin ole jäljitettävyyttä.
Jotkut yritykset käyttävät valmistajan mittapöytäkirjaa jäljitettävyyden osoituksena ja hankkivat säännöllisin väliajoin uudet avaimet sen sijaan, että kalibroisivat vanhat avaimet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran98906Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?150839- 63708
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y26682Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47674Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46644- 44597
Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä29552Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20533- 31531
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.27516Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee417492- 6486
Se oli molemminpuolinen limerenssi
Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭81479- 44461
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.29451- 30446
Rydman, herätys!
"Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 363432- 38416
En laita sulle viestiä
Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii39414