Kumpi parempi?

pulmaontämä

Olen tässä harkinnut koiranpentua ja katsellut erilaisia yhdistelmiä, joista olen päätynyt harkitsemaan kolmen vaihtoehdon välillä. Näistä jokaisessa toisen koiran lonkkatulokset ovat hyvät (A/A), mutta minkä seuraavista valitsisitte parhaana:
B/B
A/C
B/C
?
Vai onko noilla hirveätä eroa? Jotenkin kammoksun tuota C-tulosta, mutta näissä se on vain puoliksi C ja partnerina tosiaan A/A.. Jos katson muita ominaisuuksia kuin lonkkatuloksia, ottaisin pennun alhaalta ylös järjestyksessä. Tämän takia kyselen.. Mielipiteitä ja faktaa, kiitos!:)

4

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajatuksenvoima

      Ei ole mitään eroa. Meillä on vuosien varrella ollut koiria lonkilla A/A A/B B/B C/C C/D ja D/D. Kukaan niistä ei ollut mitenkään sairas. Jos vanhempien lonkkien perusteella valitsee pennun, jo on kriteerit. Omassa rodussakin on kasvattajia, joiden tärkein kriteeri on jalostaa AAAAAAAA-lonkkaisia koiria. Se, että koirat raivohulluina purevat omistajiaan, ei ole merkitystä.

      • Joidenkin mielestä niitä koiria kuvaillaan ihan vaan huvikseen, mutta kyllä lonkkien kuvaaminen ja luokittelu on osa rodunjalostusta. Ei kai se kotikoiralla niin tunnukaan jos koira on vain kevyttä ulkoilua varten eikä ramkempaan harrastamiseen. Jos käyttökoiria kasvattava kommentoisi tuohon tapaan ettei lonkkatuloksilla ole väliä, sanoisin että on vain kertakäyttökoirien pennuttaja.


    • pähkin

      Hmm, jos vain nuita lonkkia mietittäisiin, niin eiköhän paras silloin olisi B/B. Mutta onhan tosiaan huomioitava myös muut asiat, kuten koiran luonne.

      • pulmaontämä

        En ota pentua pelkkien lonkkatulosten perusteella, mutta se toimii yhtenä erottavana tekijänä näiden valikoituneiden yhdistelmien välillä. Kaikki koirat ovat hyväluontoisia, niillä harrastetaan jne., joten sinänsä ei olisi väliä, mistä pennun otan. Tavallaan halusin myös varmistella, onko kaikki luettelemani tulokset ok, että ei ole väliä, jos vaikka päädyn tuohon yhdistelmään, jossa toisella B/C tulos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10316
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6006
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5434
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3325
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2622
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2444
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2294
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2217
    Aihe