Olen 17v ja opiskelen ammattistartilla ja mua kiinnostain Oppisopimus hoitoalalla.
Olen ollut 16 vuotiaana 3 viikkoa työharjottelussa päiväkodissa josta jäi todella hyvä mieli ja viihdyin sielä todella hyvin.
Opettajat sanovat, että olen jo valmis sille alalle.
Haluaisin kuulla muiden kokemuksia oppisopimuksesta ja missä olitte?
Mihin ois mahdollista päästä kun on ikää vasta se 17v?
Oppisopimus kokemuksia
5
468
Vastaukset
- älyä
Oppisopimus vaatii ensiksikin työnantajan, joka on valmis palkkaamaan sinut opiskelemaan hoitoalaa. Elikkä, eipä taida onnistua. Hoitoala on vaativaa, työntekijän tulisi osata vähintäänkin ammatin perusteet ja työelämän pelisäännöt heti työsuhteen alkaessa. Työntekijöitä on yleensä liian vähän ja siksi heillä ei juurikaan ole aikaa ryhtyä opettamaan alusta alkaen ammatin saloja. Pyri siis suosiolla hoitoalan oppilaitokseen opiskelemaan ja unohda oppisopimus epärealistisena.
- opso-opiskelija
Itse opiskelen opsona erikoisammattitutkintoa tällä hetkellä. Takana ammattitutkinto opsona. Voin sanoa että helvetin raskasta - mutta mielummin näin kuin koulussa joka päivä. Mulla on 2-4 lähipäivää, jolloin oon koulussa, kuukaudessa siis. Raskainta on se, että lähinnä opiskelen yksin kotona viikonloput ja työpäivien jälkeen.
Hyvä puoli tosiaan että saa käydä töissä (siellä oppiikin helpommin kuin koulun penkillä), saa palkkaa että saa ruokaa ja vuokran maksettua.
Tehtäviä on tosiaan paljon ja työaikana en niitä ehdi tekeen. Joten kaverit sai jäädä - jotta kerkiän opiskelemaan. Monet yöt valvon ja teen projekteja yms. - aamulla töihin. Välillä on sitten helpompia kuukausia ja sitten taas jaksaa painaa melkein 24/7 kuukauden.
Kaikista ei tähän varmaankaan oo.- M12345
Mitä alaa opiskelet oppisopimuksella?
- ööö9
Yhtä hyvin voit tehdä sopimuksen saa**nan kanssa. Todennäköisesti jos olet oppisopimuksessa jonkun firman kanssa niin se itse koulutusosio ei juurikaan liity siihen kyseiseen firmaan millääntavalla kaikenlaisia tehtäviä joudut tekemään ja ottamaan selvää itse mutta se osa minkä oppilaitoksen pitäisi hoitaa on täysin joutavaa silmänlumetta niinkuin näköjään kaikki täällä. Oppisopimus on hyvä diili opettajien ja työnantajan kannalta katsottuna mutta oppilasta itseään se ei juurikaan hyödytä lisää vaan työmäärää.
missä kouvolassa, Kotassa, on oppisopimustypaikkoja lähihoitajalle, lastenhoitajaksi.
olen jo monta paikkaa kysellyt, aina vastaus ei järjestetä, soveltuvuuskokeen olen läpäissyt ja on voimassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663402Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463222Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1272840- 462579
- 311973
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871525- 391340
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391311