Olen 17v ja opiskelen ammattistartilla ja mua kiinnostain Oppisopimus hoitoalalla.
Olen ollut 16 vuotiaana 3 viikkoa työharjottelussa päiväkodissa josta jäi todella hyvä mieli ja viihdyin sielä todella hyvin.
Opettajat sanovat, että olen jo valmis sille alalle.
Haluaisin kuulla muiden kokemuksia oppisopimuksesta ja missä olitte?
Mihin ois mahdollista päästä kun on ikää vasta se 17v?
Oppisopimus kokemuksia
5
510
Vastaukset
- älyä
Oppisopimus vaatii ensiksikin työnantajan, joka on valmis palkkaamaan sinut opiskelemaan hoitoalaa. Elikkä, eipä taida onnistua. Hoitoala on vaativaa, työntekijän tulisi osata vähintäänkin ammatin perusteet ja työelämän pelisäännöt heti työsuhteen alkaessa. Työntekijöitä on yleensä liian vähän ja siksi heillä ei juurikaan ole aikaa ryhtyä opettamaan alusta alkaen ammatin saloja. Pyri siis suosiolla hoitoalan oppilaitokseen opiskelemaan ja unohda oppisopimus epärealistisena.
- opso-opiskelija
Itse opiskelen opsona erikoisammattitutkintoa tällä hetkellä. Takana ammattitutkinto opsona. Voin sanoa että helvetin raskasta - mutta mielummin näin kuin koulussa joka päivä. Mulla on 2-4 lähipäivää, jolloin oon koulussa, kuukaudessa siis. Raskainta on se, että lähinnä opiskelen yksin kotona viikonloput ja työpäivien jälkeen.
Hyvä puoli tosiaan että saa käydä töissä (siellä oppiikin helpommin kuin koulun penkillä), saa palkkaa että saa ruokaa ja vuokran maksettua.
Tehtäviä on tosiaan paljon ja työaikana en niitä ehdi tekeen. Joten kaverit sai jäädä - jotta kerkiän opiskelemaan. Monet yöt valvon ja teen projekteja yms. - aamulla töihin. Välillä on sitten helpompia kuukausia ja sitten taas jaksaa painaa melkein 24/7 kuukauden.
Kaikista ei tähän varmaankaan oo.- M12345
Mitä alaa opiskelet oppisopimuksella?
- ööö9
Yhtä hyvin voit tehdä sopimuksen saa**nan kanssa. Todennäköisesti jos olet oppisopimuksessa jonkun firman kanssa niin se itse koulutusosio ei juurikaan liity siihen kyseiseen firmaan millääntavalla kaikenlaisia tehtäviä joudut tekemään ja ottamaan selvää itse mutta se osa minkä oppilaitoksen pitäisi hoitaa on täysin joutavaa silmänlumetta niinkuin näköjään kaikki täällä. Oppisopimus on hyvä diili opettajien ja työnantajan kannalta katsottuna mutta oppilasta itseään se ei juurikaan hyödytä lisää vaan työmäärää.
missä kouvolassa, Kotassa, on oppisopimustypaikkoja lähihoitajalle, lastenhoitajaksi.
olen jo monta paikkaa kysellyt, aina vastaus ei järjestetä, soveltuvuuskokeen olen läpäissyt ja on voimassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254935Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504740Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2094711Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133640Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241444- 1851191