hänen sisaruksiaan ja koiria. Olen kuin häkissä hoidan kaikki, joo mä tiedän että velvollisuus on leikkiä äitiä kaikille koko miehen suvulle, mutta väsy on mullakin joskus.
Mulla on kaikki koko suvun langat käsissä ja teen lukujärjestystä joka kuukausi jotta homma pelaa hänen suvussaan,. mutta miksi aina minä?
Herätän miehen töihin, ruokin hänen koirat, kasvatan hänen lapset, soittelen sisaruksilleen ja hoidanb heidäna siat, ja vanhemmat soittelee mulle kun pyytää opastusta kodinhoitoon ja kukkien hoitoon ja kauppaan ja raha asioihin... teen täyttä päivää enkä palkkaa saa.
Mulla on kaikki koko suvun langat käsissä ja teen lukujärjestystä joka kuukausi jotta homma pelaa hänen suvussaan,. mutta miksi aina minä?
Herätän miehen töihin, ruokin hänen koirat, kasvatan hänen lapset, soittelen sisaruksilleen ja hoidanb heidäna siat, ja vanhemmat soittelee mulle kun pyytää opastusta kodinhoitoon ja kukkien hoitoon ja kauppaan ja raha asioihin... teen täyttä päivää enkä palkkaa saa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Koitahan rauhoittua,olet tainnut tehdä itsestäsi monitoimikoneen olisiko aika alkaa olla oma itsesi.Toisilla ihmisillä on tapana haalia itselleen liikaa tekemistä ja sitten meinaavat nääntyä niihin.Jos mies ei laita herätyskelloa itse niin anna ryökäleen nukkua ja viedä koiransa itse ulos.Turha niitä täällä on valittaa tee itse muutos elämääsi.Olet ehkä ottanut miehestä itsellesi huollettavan ja sehän ei popu jos et itse sitä lopeta.Kunnon keskustelu ette varmaan ole ihan nuoria koska miehellä on lapsia edellisestä suhteestaan niin mies rukkakin tietää miltä sinusta tuntuu.
Minä sorruin aikoinaan samankaltaiseen "suorittamiseen".
Äitiyslomallani tein enemmän kuin koskaan töissä ollessani. Huolehdin miehen ja hänen lastensa asioista, kuskasin kouluun ja harrastuksiin, ompelin, kudoin, hoidin pihaa ja kasvatin kukkia, leivoin, maalasin, sisustin, huolehdin soitoista ja synttärikorteista sukulaisille (niin miehen kuin omienkin), järjestin ja emännöin kutsuja...Kunnes tuntui, että kuolen stressiin. Kun sain mieheni ja minun ensimmäisen yhteisen lapsen, oli pakko hellittää ja alkaa elää hetkessä. Tuttavat ja sukulaiset olivat aluksi ymmällään, kun en ollutkaan heti valmis järkkäämään meikki-iltoja/leipomaan kakkua heidän lastensa synttäreille/entisöimään huonekaluja/kutomaan nuttuja...Olin itse laittanut itseni siihen asemaan, että minulta odotettiin asioita. Se oli omaa typeryyttäni. Olen aina ollut suorittajatyyppi, ja on ollut vaikeaa päästä siitä irti.
Aluksi kaikki tuntui kaatuvan päälle, mutta maailma pyörikin ilman minuakin :) Miehen lapset kasvoivat, ovat nyt yläasteikäisiä, omatoimisia nuorukaisia, ja olihan sitä miehenkin pakko sitten ottaa itseään niskasta kiinni, kun minä sälytin vastuuta hänelle. Hänellehän ne isompien lasten asiat oikeasti kuuluivatkin.
Lakkaa huolehtimasta. Jos miehesi ei herää töihin, se on hänen ongelmansa. Kyllä hän oppii huolehtimaan herätyksestä itsekin. Anna sisarusten, vanhempien ja sukulaisten hoitaa omat asiansa. Sano suoraan, että olet väsynyt. Että et tarkoita millään pahalla, mutta että sinulla on kädet täynnä omienkin asioiden kanssa, ja että sinun täytyy hieman nyt levätä. Keskity välillä itseesi, hanki harrastus josta nautit :)
Tsemppiä ja mukavaa syksyn odotusta!
Onneksi meillä ei ole koskaan joutnut lapset tai minä ex isän ex miehen sutturoidne kynsiin. Olisi kauheeta lapsille jos joku vieras ja ulkopuolinen suttura haukkuisi mietä ja kiusaisi ja tulisi meidän kotiin sotkemaan ja kirkumaan.
En voisi kuvitellakkaan että lapsni näkisi isän sutturoita, jotka rikkoivat perheemme ja veivät heiltä isän.
Miksi joidenkin lapsettomien naikkosten pitää rikkoa teoidtne pehre, jos itsellä sitä ei ole? Miksi se katkeruus on niin syvä että lapsille se kostetaan ja vieläpä toistenl apsille?
Varmaan siksi kun ei ole niitä omia, ja jos on, niin se tunne, toistenlapsiin kun ei ole mitään tunnetta.
On onni ettei mies tuonut sutturoita mielle, en tiedä miten pilalla lapsemme olisi jos olisi tuonut, emmehän mekään mene niitä katsomaan sutturoidne kotiin tai missä he nyt sitten olesekevatkin.
Olemme niin paljolta säästyneet, kun meis on pitänyt sutturat piilossa, eikä tuo niitä väkisin meidän eteen, huh huh.. emme lasten kanssa tuntisi varmaan toisiamme jos mies pakottaisi meidät sutturoita katselemaan.
Tahallisesti säsätäisin jos lapset eivät olisi luonani olleet, ei lahjoja eikä juhlia, sillä enhän voisi ostaa heille mitään jos en tutisi heitä enää.
Siksipä mies ei pakotakkaanm eitä näkemäännaikkosia, koska tiesi että lapset vaatii rahaa elämiseen, ja äidin luona se on miehelle ilmaista ei tarvi hoitaa iekä maksella kuluja.
Mutta ennemmin makselin lasten kuluja kun että lapset olisivat menneet isän luokse ja heitä olisi joka pivä haukuttu ja kohdeltu huonosti. Järkyttävää että jotkut joutuvat pakolla menemään katselemaan isänsä naikkosia jotka hajiotti heidän kodin.
Miten tämä liittyi aloitukseen?
Kukaan ei ole puhunut mitään kiusaavista sutturoista. Vuodatit tämän nyt kyllä väärään ketjuun :D
Taas tämä sama henkilö täällä purkautuu,joko olis aika lopettaa,eihän tuota jaksa kukaan jatkuvasti lukea,kun ei mitään uutta sanottavaa,aina vaan sama itkuvirsi.
Lissun pähkähullu aloitus, täytyyhän hänen nyt omiin aloituksiin ainakin yhdet sutturat tuoda, muuten on päivä pilalla.
Minusta on ainakin hyvä asia, että mies on löytänyt naisen, joka laittaa ojennukseen hänen sukunsa asiat. Jos ne on aivan retuperällä ei kellään ole kivaa. Jonkun pitää ohjata oikeeseen suuntaan ja jos on paljon esim vanhuksia heille on hyvä etttä on ohjaaja joka neuvoo, exät on myös semmosia joilla menee joskus asiat nurinpäin.
Uudella naisella on uusia näkkökantoja ja kuten joka firmassa, pitää joka perheessa ja suvussakin olla se toimitusjohtaja, joka käskee ja suunnittelee ja päättää asiat.
On hienoa kun mies löytää ihmisen joka laittaa vaikka suvun omaisuuden ja raha asiat järjestykseen. Kaiksita ei siihen ole.
Kyllä minä ainakin tulkitsen tämän sinun "kannanottosi" v-ittuiluna. Sehän sinun tarkoituksesi olikin alunperin; sekä aloituksesi että tämän kommenttisi, ihan suoraan vain v-ittuilla?
Se, että joku kertoo olevansa ihmisenä suorittaja ja järjestelmällinen, ei tarkoita sitä, että pitää itseään suvun toimitusjohtajana. Kyllä minäkin olen suorittajatyyppi, ja kyllä, minulla oli ohjat käsissäni monissa asioissani, ja kyllä, siihen liittyivät myös mieheni lapset ja anoppini. Itse omaa tyhmyyttäni otin kaiken hoitaakseni, en siksi, että pitäisin itseäni toimitusjohtajana, vaan siksi, että välitän.
Anopilla on sairaus, joka vaatii sairaalakäyntejä viikoittain. Minä olen häntä kuljettanut, vaikka vähemmänkin kiireisiä ihmisiä olisi tehtävään löytynyt. Sillä, että myönnän häntä auttaneeni, en tuomitse enkä vähättele muita ihmisiä, en pidä itseäni ketään parempana, en johtajana, en korvaamattomana apurina. Olen vain sen luontoinen ihminen.
Mieheni lasten asioistakin olen heidän meillä ollessaan huolehtinut, koska mieheni on aika huonomuistinen ja saamaton tietyissä asioissa. Huolehdin koulukirjat ja reppuvihkot reppuun, huolehdin että uimakamppeet tai sisäpelikamppeet ovat mukana kun on liikuntaa, ostan eväitä leirikoulua varten. Monet näistä asioista olisivat unohtuneet, jos en olisi niistä huolehtinut. Tällä kommentillani en vähättele ketään muita, en luule olevani korvaamaton johtaja tai suvun matriarkka, olen vain sen luontoinen ihminen.
Enkä myöskään tällä kommentillani väheksy tai hauku mieheni lasten äitiä. Hän hoitaa asiat mallikkaasti omalla viikollaan, ja minä ja mieheni omalla viikollamme. Itseasiassa lasten äiti on toisinaan alkanut lasten asioissa soittamaan suoraan minulle, koska mieheni tosiaan on sellainen, että saattaa unohtaa hoitaa jonkin asian, koska ei tee sitä välittömästi.
Kyllä minä ja kaikki muutkin tällä palstalla tiedämme, että näiden sinun aloitustesi ja kommenttiesi tarkoitus on provosoida ja v-ittuilla. Eikä mitään muuta. Sinä suurentelet kaikkien sanomisia ja lyöt tulta pesään, potenssiin sata. Tekeytymällä muka-uudeksi-puolisoksi, joka "laittaa kaiken ojennukseen ja ottaa ohjat käsiinsä ja neuvoo ja opastaa koko sukua, exää, lapsia, ja kasvattaa lapsista yhteiskuntakelpoisia ja on kuin firman toimitusjohtaja", sinä ihan suoraan vain v-ittuilet ihmisille täällä. Kaikki tietävät, mitkä tekstit ja aloitukset ovat sinun tuotostasi. Se ei ole enää kenellekään epäselvää.