Acer on muutaman päivän ajan käyttäytynyt aivan ihmeellisesti. Kun käynnistää koneen ja avaa OpenOfficen, fonttilistassa näkyvät vain Windowsin omat fontit ja kaikki muilla fonteilla kirjoitettu näkyy vääränlaisena. Windowsin Fonts-kansiossa kaikki 1176 ovat kyllä tallella. Ongelma ratkeaa kopioimalla fonttien varmuusvarasto Windowsin Fonts-kansioon, se kestää minuutin verran eikä haittaa suurestikaan, mutta katoamistempun syy olisi hauska tietää, jos joku sen ottaisi ja selvittäisi. Onkohan vika W7:ssa vai onko OO sekoamassa?
Fontit hukassa
3
153
Vastaukset
- gdgdfgdfsgdfgfgdfgdf
olisikohan liikaa fontteja....?
Tuskin. Koko hoito on toiminut lähes vuoden kuten sen pitääkin, ongelma loikkasi esiin vasta nyt.
Vasta nyt tulin vilkaisseeksi komentorivillä miltä C:\Windows\Fonts näyttää ja perkeIe. Olen olettanut että varahakemistosta kopioidut fontit kopioituvat entisten päälle, mutta ne tallentuvatkin uusina versioina! Niinpä siellä on Nimi.ttf:n (kuviteltu esimerkki) lisäksi Nimi_1.ttf, Nimi_2.ttf jne.
Niitä ei saa poistetuksi!!! "Poistaminen" poistaa ne vain kansionäkymästä, tosiasiassa kaikki jää jäljelle! DEL-käsky komentoriviltä ei auta, vanha Norton ei auta. Mitäs vaavelia nyt tehdään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.674880Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2733756Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2903438Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1183315Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie382970Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271818- 1051620
- 1721261
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA881158Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."381158
