Kaikki vinkit Miamiin?

kaik vinkit tarpeen

Olemme perheen kanssa (lapset 7 ja 10v) lähdössä vuodenvaihteessa Floridaan. Olemme matkassa kaksi viikkoa, joista toinen menee Orlandon suunnalla ja se osa matkaa on jo tarkkaan suunniteltu. :) Toinen viikko ollaan Miamissa ja siellä on vielä ihan auki, mitä teemme (majoitus on varattu kyllä jo). Mitä kohteita suosittelet lapsiperheen käytäväksi? Kuusi yötä olemme Miamissa, kannattaako siitä ajasta käydä Bahamalla? ENtä Key westissä? Osaisiko joku suositella uuden vuoden aatoksi jotain menovinkkiä?

5

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käyty ja käydään

      Jos rannat kiinnostaa, niin Miamissa on muitakin paikkoja kuin Miami Beach. Ainakin itse tykättiin lasten kanssa hengailla Key Biscaynen rannoilla, joita siellä riittää. Tuntui olevan hieman vähemmän "kuormitettuja" kuin keskustan lähellä olevat rannat. Siellä on myös luonnonpuisto tms., jonne maksoi 1,5v. sitten 5 taalaa/hlö...ei menty, koska kello oli niin paljon ja se meni suht' aikaisin kiinni, ensi kerralla kyllä.

      Ei myöskään edellisellä reissulla käyty Miami Zoo:ssa, mutta se on ilmeisesti melko hyvä eläintarha ja jenkkilässä isot eläintarhat on yleisesti ottaen (missä itse ollaan käyty) tosi hienoja ja niissä menee koko päivä. Suosittelen uhraa sellaiseen päivän.

      Ja sitten tietenkin shoppailu, Miaminkin lähistöllä on melko paljon isoja kauppakeskuksia ja se kuuluisin Sawgrass Mills (olisikohan USA:n 2. suurin kauppakeskus) on ehkä 30min päässä Miamista. Siinä se yksi päivä menee taas helposti.

      Key West on mukava, rauhallinen, hieman "boheemi" pikku kaupunki, jossa on mukava kävellä keskustassa ja ns. chillata vaikka Key Lime pie:ta syöden. Voi olla vähän hektistä ajaa sinne Miamista (kestää varmaan reilu 3h/suunta) vain päiväretkelle. Itse olisin jossain motellissa yötä ja tutustuisin siihen paremmin, mutta monet tekee päiväreissuja sinne, joten kait sekin on ok...päivästä vain tulee väkisin pitkä.

      Ajaminen Floridassa on easy cake eli mukavasti siellä köröttelee paikkaan jos toiseenkin, mutta suosittelen navigaattoria mukaan! Oma tulee paljon halvemmaksi kuin vuokrata. 2 vkon navin vuokralla saa jo Suomesta ostettua perus navin ja siihen jenkkilän kartan. Meillä se paketti maksoi Suomessa aikanaan yht. 130e, navin vuokra olisi ollut (meillä 3vkon reissu) muistaakseni yli 200e. Toki puhelintakin voi käyttää, mutta silloin pitää kait käyttää sitä data roamingia...en tiedä, joku muu varmaan tietää paremmin.

      Bahamasta ei kokemusta, itsekin harkittiin sitä tulevalle reissulle, mutta hylättiin koko kuvio. Joku voi kommentoida siitä enemmän.

    • liinu5

      Itse suunnittelemme reissua myös ja nettiä urakalla selattu. Eli kohteita ei tiedetä vielä. Tuohon Bahamaan kommentoin sen verran, että paikallinen tuttumme, jonne olemme menossa, kertoi Bahaman olevan täysin turistipaikka (jos siis risteilylle aiotte), viina virtaa ja siellä turisteihin tympääntyneitä paikallisia. Ei siis ole häivähdystäkään Karibiasta :( Eli risteilyt sitten erikseen, jos niille haluaa.

      Samoin Key Westiä ei suositellut lapsiperheille vaan ennemminkin Key Largoa, jossa erityisen hyvät snorklausvedet ja muutenkin lapsille sopivampi. Tästä huolimatta pakkaamme lapset autoon ja aiomme kuitenkin eteläkärjessä käydä :), yöpymispaikka varmaankin sitten Largossa.

    • Tiituska

      Samaa mieltä olen tuosta Bahamasta, eli ei ole käymisen arvoinen lapsiperheelle. Key West on myöskin hyvin idyllinen paikka aikuisille, mutta Key Largosta saa sen saman vähemmällä ajamisella. Matka Keyseihin on ihan oikeasti jonossa matelemista, eli lapsille kannattaa varustaa matkalle tekemistä.

      Suosittelisin teitä ajelemaan AIA:ta pitkin Fort Lauderdaleen, missä rannat ovat paljon rauhallisempia ja mukavampia, eikä narkkareitakaan näy samalla tavalla kuin Miamin rannoilla. Muutenkin Fort Lauderdale on monella lailla mukavampi ja kauniinmpi paikka kuin Miami. Ja tuo Sawgrass Mills todellakin on myös melkoisen iso ostari, ja sehän sijaitsee Fort Lauderdalessa Sunrise Boulevardin länsipäässä.

    • rumahuora1

      ÄLÄ MENE AMERIKKAAN SIELLÄ AMMUTAAN SUT JOS LIIKUT KAUPUNGISSA SIELLÄHÄN NE AMPUU RYNKYILLÄ KESKELLÄ KATUA LUODIT VIUHUU KOKO AJAN ELI:JOS HALUAT TULLA SINKKIARKUSSA TAKAS NIIN MENE SINNE .

    • setiritsiini

      käykää mäkkärissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11913
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6323
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5247
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      118
      4432
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3926
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3425
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1967
    Aihe