Stubbi ihan tosissaan viedä Suomen Natoon? Kansalaisia kuulematta?
Luuleeko Stubbi, että siitä pelastus Suomelle? Päinvastoin, jos Suomi liittyy Natoon, hyökkää Venäjä taatusti Suomeen. Eikä Nato kerkeäisi mitenkään hätiin.
Luuleeko Stubbi, että siitä pelastus Suomelle? Päinvastoin, jos Suomi liittyy Natoon, hyökkää Venäjä taatusti Suomeen. Eikä Nato kerkeäisi mitenkään hätiin.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tuota tuota joko on Viroon hyökänny niin Viro on suuri valtio jos sen takia ei ole sinne hyökännyt, pelkää viroa.
Jos tulee kansanäänestys Natoon liittymisestä, niin äänestän sitä vastaan. '
Kyllä kansa tietää. Siis se ääni jonka saa antaa, se on aina käytettävä tarkasti harkiten. Oli kysymys mistä asiasta tahansa. Ei Stubia kannata äänestää sentakia
että urheilee ja pukeutuu kivasti tai Twitterissä luurailee, hän juuri sillä kalastelee
nuoria. Se näytelmä on vaalipropakandaa, hän on sen tarkkaan harkinnut.
Hän kyllä pukeutuu hyvin minunkin mielestäni, muut edustajat voisivat ottaa
oppia siinä. Muuten hän ei ole uskottava poliitikko. Kannattaa muistaa että
sota on rangaistus kansalle tyhmistä päätöksistä.
Kun Stubb valittiin pääministeriksi,se tarkoitti käytännössä,että Natoon liitytään. Kansalta ei tässä asiassa kysytä mitään. Seuraavat vaalit on eduskuntavaalit. Kansan kannattaisi miettiä tarkkaan,ketä äänestää. Onko ehdokas Nato-myönteinen vai ei. Äänestämällä voi vaikuttaa.
Minä luulen että kansalta kysytään jos ei kysyttäisi siitähän vasta riemu syntyisi, politiikot ei uskalla ilman kansan tukea.
Kysyttiinhän kansalta EUvostoliittoon liittymisestäkin. Suuntaa-antavasti eikä sitovasti siltä varalta, että kansa äänestää väärin. Ja väärinhän se äänesti...
Tuloksena 42 % äänioikeutetuista äänesti EUvostoliiton osavaltioksi liittymisen puolesta ja 58 % ei kannattanut sitä. Sitten 10 vuotta meitä aivopestiin joka tuutista, että Suomi liittyi suurella ääntenenemmistöllä EUvostoliittoon, jolloin pääsee päättämään muittenkin maitten asioista.
Nyt on vain huomattu, ettei enää saa päättää omistakaan asioista... Esimerkiksi Suomen osavaltion budjetti kirjoitetaan USA:ssa, tarkastetaan EUvostoliitossa ja luetaan Suomessa.
Euroon siirryttiin ilman kansanäänestystä ja täysin Suomen lakien ja asetusten vastaisesti.
Milloin se sinun väittämäsi "riemu" syntyy?
56% hyväksyi liittymisen puolesta
Nythän kyllä muistit väärin!
Googleko muisti väärin ?
Emme elä enää despootti Kekkosen kautta, jolloin demokratia tallattiin, vaan Niinistön ja Stubbin aikaa jolloin demokratia toimii ja kansalta kysytään tärkeitä päätöksiä tehdessä.
Sinähän se vitsikkäällä päällä olet jo heti aamusta!
Kysytään, kysytään, mutta vastaus on se jonka poliitikot haluavat. On kuin neu- vostomaissa, sellaiset äänestysliput hävitetään jotka ei ole päättäjille mieluinen!
Alotukseen :
Suomi natoon mitä pikimmin sitä parempi,
alotuksentekijä on ilmiselvä venäläinen, jos saut suomessa ja olet suomen kansalainen sinun tulee noudattaa suomen lakeja, muuten poistu heti sinne mistä olet tullukki,
kaksoiskansalaisuus tullaan peruttamaan, venäläinen on venäläinen ja suomalainen on aina suomalainen, valitse kumpi haluat olla ja toimi sen mukaan muuten ei hyvä seuraa,
Älähän viitsi mesota vaikka siitä sinulle maksetaankin.
Joku kohtuus ja järki nyt kuitenkin...
aloittaja ei ole venäläinen vaan venäjää pelkäävä. En vielä ihan sodan aikana syntynyt, mutta heti sodan jälkeen. Isä ja äiti kyllä kertoivat millaista se oli. Seuraavassa sodassa Suomella ei ole mitään mahdollisuuksia pysyä itsenäisenä. Silloin suomalaiset miehet olivat rautaa, tämä sukupolvi on pelkkiä vellihousuja.
Oli Nato tai ei!
oikea suomalainen tahtoo heti NATOON,
kukaan ei maksa mulle mitään, ilmaisen vahvasti oikean suomalisen mielipiteen,
olen sodan jälkeen syntyny, ja tiedän erittäin hyvin mikä venäjä on ,
venäjä on suuri naapurimme, mutta VAIN naapurimaa, jonka kanssa teemme kyllä kauppaa,
mutta suomeen EI IKINÄ venäjä saa tulla määräileen,
suomi on suomi suomessa asuvien venäläisten ON noudatettava suomen lakeja,
jos se ei sovi poistuhoon HETI maasta, sinne mistä on tullukki,
suomi NATOON HETI mitä pikimmin sitä perempi,
venäjä on ikuisesti ollu epäluotettava suurissa päätöksissä,
suomi sanoo jyrkästi EI venäläisille,
Kunhan Ukrainan kapina rauhoittuu ja Venäjän talous alkaa toipumaan, itänaapuri saa
Suomesta haluamansa rahalla.
Jos haluaa sotatoimilla, siinä ei ehditä kissaa sanoa kun Suomi on vallattu ja/tai tärkeimmät paikat tuhottu.
Oltiin sitten natossa vai kälyssä;)
pikaisesti, samoin ruotsi ja tanska, saksaki varmaan tulee liittymään vielä natoon,
Suomella on karvaat kokemukset venäjästä, ikäväkyllä venäjä on naapurimamme ja meidän pitää tulla sen kanssa toimeen,
mutta me suomaliset emme ikinä tule luottamaan veläiseen politiikkaan,
siksi me suomaliset haluamme suomen HETI NATOON, suomi ja kaikki pohjoismaat tulee liittymään nyt pajahkoin natoon, se on varma,
Jaaha, mitähän Putin tykkää kun Natosotilaita alkaa tulla Suomeen.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288730215738.html
Kyllä Putin panee vastaan ja Suomihan siinä kärsii. Venäjä pommittaa natosotilaita. En ole vielä kuullut sellaisesta pommista, joka sattuisi vain natosotilaaseen.
Kukaan ukko saati akka yksinään ei vie Suomen yhtään mihinkään.
onpa viety jo:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288730537473.html
Jos kuvitellaan, että Suomi tekisi jäsenhakemuksen Natoon.
Voisihan käydä niinkin, ettei Nato huoli Suomea, pitäisi liian suurena rauhan riskinä.
Ei sinne Natoon tuosta noin vain mennä.
Meidän pitäisi huolehtia ettei täällä ole vieraita joukkoja mistään ilmansuunnasta. Siellä niitä taas menee vihreitä miehiä ja autoja Turun suunnalla.
Tässä vaiheessa on jo ihan yksi ja sama mitä Suomi tekee. Ne prosessit mitkä ovat meneillään jatkavat kulkuaan ja periferia tyytyköön. Muutama fiksu aivo on, mutta nekin on joko imaistu tai imaistaan jonkin kansainvälisen järjestö siipien suojaan. Jos kahakat ovat kaukana meistä ei hätiä mitiä, jos lähellä niin ... ?
suomen natoon liittyminen ei kuulu venäjälle pätkänvertaa,