KAREHTII AHKERIA,,:)))
JOPPE,,,:)
NÄIR SE O
1557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
,................
.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,........................
,.....................
Törsäke saa tappiollisenakin voittoa tukien ansiosta.
Olet oikeassa. Nykyisellä 130€ tonnihinnalla ei viljaa pystyisi myymään ilman tukia.
Että olepa kiitollinen että yhteiskunta maksaa kannattavan tuotannon ja "pilkkahinnalla" myydyn erotuksen niin saat sinäkin ruokaa halvemmalla
kun ajattelen että tulet toimeen eläkkeellä.
Ja jos et vielä tiennyt, maanviljely ei ole hyväntekeväisyystyötä vaan elinkeino
jonka tekemisestä täytyy saada palkkaa. Vai tekisitkö sitä ilmaiseksi.
No ei sitä ketään estä, vuokraa peltoja niin kuin moni viljelijä ja jätä tuet ottamatta.
Saat kyllä sankarin maineen. Tosin "lysti" loppuu lyhyeen jos ei sinulla ole pankissa säästöjä.
En taatusti ole kiitollinen siitä, että sinä tukiloinen saat kymmenientuhansien eurojen edestä kahisevaa sinne perintötilallesi minun maksaessa kuudensadan euron vuokraa!
Joppe on ahkera itsekin. Virallisella nimimerkillä kirjoitettujen lisäksi tehtailee jos jonkinmoista juttua muilla ei rekisteröidyillä nimimerkeillä. Tosin luulisi asian jo tympäsevän kun ei tiedä asiosta mitään, ei saa positiivista palautetta kuin itseltään. Mietityttää tekemisen mielekkyys kun millään mielipiteillä ei ole mitään merkitystä kenellekään, Mä en ainakaan tekis mitään, mistä en saa rahaa tai palautetta tai muuten nauttisin asiasta. Mut toisaalta mä olenkin terve.
tuo on huomattu.
kadehtii siis ahkeria tukienhakijoita?
EIR RIITÄ JOPELL KOMPETENSSI OSTAHAN TILAA JA VILJELL ILMAN TUKIA , VAIKR VAAHROAA SUU VAAHROSS,,,:)))
ehkä sillä riittä kompetenssi arvioida ettei ilman tuettua sukupolvenvaihdosta perintötilalla ei toimialalle kannata ryhtyä?
EIR JOPPE OSAHAN LASKIA SEHRÄN ON JO NÄHRY JUTTU, LAISKUHUS JA KYVYTTÖMYHYS SITÄ VAIVAHAN, JA AINROA MIS SE ON KIINROSTUNUT ON OIKEHEN KIRJOTUS, VAIKKA KIJOOTTAHAN NEKIHIN MONEST PÄIN LARON SEINIÄ,,:)))))
,.......................
.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,