Hei!
Toimin koulussani tuutorina ja pitäisi hankkia vaihtareille kännykkäliittymää.
Haluttavia ominaisuuksia olisi:
-nopea netti
-mahd. ulkomaanpuhelut
-halpa hinta
-helppo ottaa käyttöön
-helppo sulkea ja perua liittymä kun poistuvat maasta.
Tilanteita on kahdenlaisia:
1) Henkilö on suomessa 5kk, prepaid olisi paras(?) voisitko suositella jotain tiettyä liittymään?
2) Henkilö on suomessa 9-12kk, kannattaisiko hankkia prepaid vai kiinteä?
Kiitos teille!
Prepaid vai kiinteäliittymä?
4
629
Vastaukset
- wellows
Dna smart prepaid https://www.dna.fi/prepaid-liittymat
- mkk100
Kiinteää (=langallista) liittymää et varmaan tarkoita :D
Kännykkäliittymissä vaihtoehdot ovat postpaid- (=laskutettava) ja prepaid-liittymä. Laskutettava liittymä tulee halvemmaksi etenkin pidemmällä aikavälillä, mutta sen saamiseksi omistajan pitää olla täysi-ikäinen, suomalaisen henkilötunnuksen ja puhtaat luottotiedot omaava henkilö, joten prepaid on varmaankin parempi kummassakin tilanteessa.
Vertailin tässä eri prepaid-liittymiä, ja Dna näyttäisi olevan ylivoimainen muihin verrattuna. Muista prepaid-liittymistä sanottakoon se, että ne ovat näitä 7 snt/min/kpl ja 512 kbps netti 2€/päivä-liittymiä.
Dnalla on kaksi eri vaihtoehtoa:
Smart prepaid, jonka hinta on päiväkohtainen käytöstä riippumatta. Eli kuukausihinta on 30x päivänhinta. Tämä on halvempi jos käyttää liittymää paljon myös puheluihin ja viesteihin. Liittymätasoja on kolme, ks. hinnasto. Esim. perustaso maksaa 0,69 €/päivä eli n. 20,70 €/kk ja sisältää rajattomat puhelut ja viestit sekä 3 Gt/kk datapaketin. Huipputasolla 0,99 €/päivä on rajaton 4G-netti ja rajattomat puhelut ja viestit.
Super prepaid, jossa veloitus on käytön mukaan. Tämä on halvempi jos käyttää enimmäkseen vain nettiä. Puhelut ja viestit 6,6 snt/min/kpl. Liittymään saa datapaketteja, esim. rajaton netti 30 päivää 16,90 €. Jos ei osta datapakettia niin nettiyhdeyden käyttö maksaa 1,92 €/päivä.
https://www.dna.fi/prepaid-liittymat
Ulkomaanpuheluista vielä sen verran, että halvinta on soittaa skype to skype-puhelu, joka on ilmainen. Jos puhutaan ns. normaaleista ulkomaanpuheluista, niin kannattaa aina valita halvempi ulkomaanpuheluoperaattori korvaamalla tai 00 ko. operaattorin ulkomaanpuhelutunnuksella. Yleisellä ulkomaanpuhelutunnuksella tai 00 soitettu puhelu maksaa oman operaattorin määrittämän ulkomaanpuheluhinnan, joka ei yleensä ole halvin. Yksi halvimmista on 99577 http://www.99577.fi , mutta kannattaa verrata muidenkin hintoja.
Liittymälläkin on väliä. Ulkomaanpuheluhintaan lisätään kännykästä soitettaessa matkapuhelumaksu (mpm), joka ei usein kuulu puhepakettiin vaan laskutetaan erikseen (esim. 9 snt/min). Näistä Dna:n liittymistä smart prepaidissa on rajattomat puhelut (paitsi minimitaso 100 min/kk), joten lisähintaa ulkomaanpuhelumaksun lisäksi ei pitäisi tulla. Super prepaidissa ulkomaanpuheluhintaan lisätään normaali kotimaan puheluhinta 6,6 snt/min. - Stella3
En varmaankaan hankkisi sopparia jos henkilö aikoo olla maassa alle vuoden. Itselläni on ollut DNA prepaid. Hinnat ihan OK ja siihen saa liitettyä datapaketin.
Semmoinen kuin Vectone Mobile näytti mainostavan prepaid liittymiä, missä on myös halvat puhelut ulkomaille.
http://www.vectonemobile.fi - vikatone
Ei tee paljon paskaakaan Vectonella kun koska tahans kun yrittää soittaa niin "verkko varattu" DNAnkin oma prepaid pelaa samaanaikaan mutta DNAn verkossa oleva Vectone useimmiten ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241576- 291413
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611279Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!711259- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761189Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 54998
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18972Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per177865