Windows ilmoittaa, että joku ohjelma käyttää sitä. Kaikki ohjelmat pitäisi sulkea, jotta voin poistaa tuon. Mutta miten?
ulkoista asemaa ei voi poistaa
eiossaaa
39193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Onko se siis usb tikku tai ulkoinen levy?
Käynnistä kone uudelleen, siinähän ne sulkeutuu.
Itsepäisesesti laite vaan irroittamalla saattaa johtaa vaikeuksiin
Levy. Poistin sieltä jonkin kansion. Kun ei voinut levyä irottaa, niin palautin kansion roskakorista sinne takaisin, mutta se ei auttanut.
Sammuta kone
Sammuttaminen-uudelleenkäynnistys auttoi!
Onneksi olkoon!
"Käynnistä kone uudelleen, siinähän ne sulkeutuu."
-Tämä. En ole tähän mennessä löytänyt keinoa, jolla saisi helposti selvitettyä, mitkä ohjelmat kulloinkin käyttävät ulkoista asemaa kun tätä yrittää poistaa. Jos ongelma ei hellitä vaikka kaikki ohjelmat on suljettu, niin ainoaksi ratkaisuksi on joka kerta jäänyt uudelleenkäynnistäminen. Pitäisikin olla joku "force remove" -toiminto, jotta ulkoiset asemat saisi pakosta poistettua kuitenkaan tekemättä vahinkoa itse asemalle.
Vähäinen järkeni sanoo, että se on resurssienhallinta, eli explorer.exe, mutta kuka menee sen sammuttamaan pakolla, tehtävienhallinnasta?
Parempi sammuttaa kone
Itse olen vain irroittanut koko levyn usb paikasta ja mitään tuhoa ei ole siitä aiheutunut.
Aika surkeata jaella "asiantuntijana" tuollaisia kokemuksia aloittelijoiden palstalla.
Hyvää jaella.
Antamasi neuvo ei ole kovin järkevä koska aseman irroittaminen järjestelmän kirjoittaessa sille voi sekoittaa koko aseman. Miksi poistat tästä viestit joissa siitä mainitaan?
Yhtään sellaista viestiä en ole poistanut.
No palauta ne niin jutskaillaan porukalla siitä.
Ei ole mitään asiallista palautettavaa.
Saattaa Vapunen tuhota tärkeääkin kiintolevyltä jos vaan repii irti kun Windows sitä ei anna irrottaa oikein, on kokemusta.
Usb tikut ei ole ikinä itsellä kadottanut mitään vaikka revin ne irti mutta kiintolevy on, jos kone kirjoittelee vielä jotain siellä.
Se mediaplayerin sammutus auttaa, kokeilkaa.
Ei ole koskaan tuhoutunut mitään tuolleen.
Mutta voi tuhoutua, minulla on kokemusta, älä vaan intä taas että koska sinulla ei ole tuhoutunut niin muillakaan ei tuhoutuisi.
Ei se kuule turhaan ole se poistalaite turvallisesti.
Tuosta voit myös ihan lukaista aiheesta.
http://www.mpc.fi/neuvot/turvallinen oikopolku usblaitteen nopeaan irrottamiseen/a805295
Voi mutta harvinaista. Ei ole vastaavaa tapahtunut yli 6 vuoteen.
"Itse olen vain irroittanut koko levyn usb paikasta ja mitään tuhoa ei ole siitä aiheutunut."
-Tämä oli kyllä neuvo, jota ainakin itse välttelisin noudattamasta. Eikös juuri tästä voi aiheutua vahinkoa asemalle? Sekin on huomioitava, että esim. Linux ei oikein hallitse NTFS:ää, joten miten aikoisit korjata Linuxilla NTFS-virheet, jotka ovat aiheutuneet siitä, ettei asemaa ole poistettu USB:stä turvallisesti? Löytyy sieltä "ntfsfix" mutta ei nimenomaista täysin NTFS:ää tukevaa vastinetta CHKDSK -ohjelmalle.
Sama juttu toisinpäin jos Macin asemaan tulee virhe ja viet sen kaverille, jolla on Windows.
Harvoin aiheutuu.
On tapahtunut.
Olisiko vapunen aika pitää vähän lomaa? Olet poistanut tästä ketjusta varmaan kymmenkunta neuvoasi arvostellutta viestiä ja lisäksi torpeedoinut järjestelmällisesti mahdollisuuden edes keskustella toimiesi mielekkyydestä.
Yritin nyt uudelleen poistaa sitä kansiota ulkoiselta asemalta. Windows sanoi, että siinä on liian pitkiä tiedostonimiä, että ei mahdu roskakoriin. Kansiossa oli jäljellä ehkä aikaisempien poistojen jäljiltä neljä tekstitiedostoa. Poistin ne erikseen ilman koko kansiota. Se onnistui. Kun skannasin sen tyhjän kansion F-securella niin siellä oli 2879 tiedostoa - ei viruksia. Siellä on mm. Thunderbirdin tiedostoja Java JRE:tä ym, kun kerkesin lukemaan skannauksen aikana, mutta ne eivät näy. Siinä on varmaan jotakin ohjelmtiedostojani, kun olen ehkä tehnyt sen varmuuskopiona joskus kauan sitten.
Jos laitan, että piilotetut teidostot näkyvät, niin näkyisivätköhän ne tuollakin? En ole vielä koettanut poistaa sitä "tyhjää kansiota". Nimesin sen uudelleen.
Ainakin osaan sotkea, jos en muuta osaa.
"Ainakin osaan sotkea, jos en muuta osaa."
Oikee ote "käyttöjärjestelmän" "omituisuuksiin" tutustumiseen.
ja "pahimmillaankin" sun täytyy opetella "käyttiksen" uudelleen asennus ja mitäs pahaa siinä että sen opettelee.
Ei sitä tyhmä opi. Eikä varmaan tarvitse uudelleenasentaa, kone toimii kyllä ihan hyvin.
Googlella kun etsii, niin näyttää olleen muillakin vaikeuksia poistaa isoja tiedostoja ulkoiselta asemalta. Niissä on kai jotain salausta.
Tämmöisenkin löysin:
http://keskustelu.afterdawn.com/threads/win-7-ja-tiedoston-poisto.200265/
Annan olla sen kansion.
voitko poistaa kansion sisällä olevia tiedostoja erikseen roskakoriin jolloin koko kansion koko pienenee?
joskushan tulee ilmoitus että ei mahdu roskakoriin niin se tuhotaan niille sijoilleen
Hyvin usein, lähes aina olen huomannut mikä Windowsissa tuota pidättelee.
Painappa CTRL, ALT ja Delete nappeja ja sulje käynnissä olevista ohjelmista Windows media player.
Se jostakin syystä ei osaa irrottaa ulkoisia asemia, enkö ollutkin oikeassa, kokeileppa.
Kyllä pystyn poistamaan sen ulkoisen aseman.
WIndows media playerin verkkojakamispalvelu on käynnissä. Prosessina Mozilla.
Toni, poistin sieltä aiemmin jo omia tiedostoja, mutta loput ovat näkymättömiä. Niitä ei voi poistaa, kun ne eivät näy. En ole kylläkään deleteä käyttänyt.
Kun kehotan nyt poistamaan koko kansion, niin alkaa tehtävän, mutta sitten varoittaa, että jos se poistetaan, niin Windows tai joku muu ohjelma ei ehkä toimi oikein.
Ei kai ulkoiselta asemalta ohjata koko koneen Windowsia? Vai pitääkö asemalla olla oma Windows ohjaamassa sen toimintaa? Vai onko kansiossa jotakin haamuja windowsista, jotka pyytävät sitten kuitenkin koneelta apua, jotta niitä voisi käyttää tai edes postaa. Käyttääkö kone niitä ulkoisen aseman tiedostoja?
Olen sitä mieltä, että siellä on piilotettuja tiedostoja. Koneen kovalevyllä samanniminen (omani) kansio on lukolla varustettuna, ja se aukeaa kuitenkin ihan ilman mitään salasanoja. Miksihän siinä on lukon kuva?
Onhan tämä jotenkin sekavaa...
tuossa piilotetut kansiot näkyviin, toimiiko tämä? http://vid1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Luotettavuushistoriantyhjennys1_zps521a4174.mp4
näin pääsee http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Piilotetutkansiot1_zpsec03c1b3.jpg
http://i1124.photobucket.com/albums/l563/Toni_Smolander/Piilotetutkansiot2_zps6552c14d.jpg
jos poistaa jotain niin menee roskakoriin josta ne voi palauttaa
Miksi et vaan sammuta sitä media playeriä, vai eikö ollut siinä ongelma?
Luulen että siinä on ongelma.
http://murobbs.plaza.fi/ongelmat/918947-tiedostojen-paalla-lukon-kuva.html
Tuolla ylläolevalla on ehkä jotain tekmistä tässä jutussa.
En ole vielä tutustunut tuohon Tonin ehdotukseen.
en tiedä onko mutta voi nähdä niitä kansioita ja tiedostoja mahdollisesti
Jippii ongelma ratkesi sillä, että pistin näyttämään piilotetut kansiot ja tiedostot. En ollut muistanut kokeilla sitä, vaikka se oli jo ehdolla.
Poistin sitten vähitellen ja tyhjensin roskakoria. Siellä oli jotakin application datoja ym. tiedostojen lisäksi. Luotu 2012, joten ikivanhoja varmuustallennuksia.
Kiitti kaikille asiaa pohtineille.
Sitä saattaa käyttää esim:
Virustutka
Joku muu haittaohjelma-tutka
Windowsin levyneheytys
Tai joku vastaava?
Myös tiedonsiirto levylle saattaa olla vielä kesken, jos kopsailut sinne/sieltä jotain. Myös silloin, vaik ei kovalevyn (sen koneen oman) valo edes vilku, jos niitä tiedostoja on koneen levyvälimuistissa!
Anna olla kiinni ja yritä tunnin päästä uudestaan?
Onko sillä joku kiire?
Vie huoltoon.
Tai: Jos kummankaan aseman valo ei o vilkkunu vähään aikaan, niin: IRTI VAAN! Ei se siitä totaalisesti hajoa, joten saa noi tiedostot sieltä pelastettua jollain levytyökalulka vaikka se huonossa lykyssä sekoaiskin! :/
Wintous nyt vaan ON PA*KA!