Mulla on 8kk ikäinen seropi pentu, joka tuhoaa paikkoja yksin ollessa. Eilinen oli äidille viimeinen niitti, kun koissu oli repinyt lattiasta palan irti. Nyt äiti käskee mua laittamaan pennun myyntiin, koska meillä ei muka ole aikaa sille. Miten saan äidin pään käännettyä? Koira on mulle tosi rakas, enkä sitä todellakaan haluaisi laittaa kiertoon..
Vastaukset 5
- Sinullahan on lemm..
Nähtävästi koira on saanut temmeltää yksinään ja sitähän nuo tekee tekemisen puutteen takia. Siis suosittelen koiraporttia ja koira yksinollessaan portin taakse. Ette varmaankaan asu ihan yksiössä, joten keittiöön rajaus tms. Koira on vielä pentu ja tekee tuhojaan ehkäpä jopa yli vuoden päivät. Kuonopantaa ei tule laittaa päiväksi eikä koiraa suljeta koko päiväksi mihinkään häkkiin. Pienentää kumminkin sen elintilaa voi niin kauan kunnes on aikuinen. Koira tulee kuitenkin päästää tilasta heti kun tullaan kotiin, niin että se on rauhoittunut ja sitten vasta tervehditään ja pääsee pois tai siis portti avataan. Kaikki koirat yleensä tuhoavat pentuna. Jotkut enemmän ja jotkut vähemmän. Kun koira on vielä nuori, niin en usko että pystyt sitä aktivoimaan tarpeeksi ja ei ole järjen viisastakaan ainakaan aamulla liikaa aktivoida jos jää yksin pitkäksi aikaa. Nenän käyttöä tarpeeksi, vie paljon energiaa. Itselläni on pari pienempää rekkua ja niillä riittää molemmilla virtaa, vaikka yritänkin aktivoida paljon. Meillä aamulenkki 2 km, iltapäivä 3,5 - 5 km ja ilta 1-2 km. Joka päivä ja viikonloppuisin enemmän. Lisäksi leikkiä ainakin 2 x 15 min ja kauemmin. Tänään kun satoi ja emme halunneet olla ulkona kaatosateessa, niin piilotin palloa. Ensin heitin vähän, jotta haju jäi kunnolla mieleen ja sitten koirat odottamaan (jos ei suostu odottamaan, niin toiseen huoneeseen). Tämän jälkeen pallo piiloon ja sitten koirille lupa etsimiseen, tietysti kannustaen. Olivat täysin tyytyväisiä parinkymmenen minuutin jälkeen. MUTTA, siis koirasi tuhoaa, koska sillä on tylsää yksin ollessa. Sehän käytännössä vain odottaa ja odottaa, jotta joku tulisi kotiin. Ainakin tuhot jäisivät pienemmäksi, jos sen tilaa voisi siksi aikaa rajata kun ollaan poissa. Pitää muistaa juomakuppi jättää ja tietty puruluita. Ei semmoisia luita, joista voi irrota ns. ohuita teräviä kappaleita jne. Kun koiran ottaa niin nämä jutut tulevat armotta eteen. Onneksi meillä on jo tuhoaminen loppu tuon nuoremmankin (2,5 v.) kanssa. Äitikin teillä olisi voinut vanhempana miettiä etukäteen, että mitä se pentu tuo tullessaan. Jos muuten hoidat ja selviät koiran kanssa, en ymmärrä miksi se pitäisi yhden lattiapalan takia laittaa kiertoon. Juuri nyt koirasi käy teini-ikää läpi ja muutoksia tulee muutenkin kuin vain tuhoaminen. Luonne muuttuu tulevan juoksun takia jne. Paljon on edessä vielä. Kun pentu tulee taloon, niin noin kolme vuotta vie aikaa, ennen kuin se osaa käyttäytyä eikä enää tuhoa paikkoja ja on muutenkin toivottavasti tasapainoinen, ihana kaveri. Mutta jotta näin tapahtuu, pitää sen eteen tehdä joka päivä paljon töitä.
- Apuja!
Koiraportilla ei pysty tilaa rajaamaan, koska ei pysy portin takana. Liikutaan kyllä päivittäin paljon, lenkillä käydään n. 5 kertaa päivässä. Aamulla 1,4km, iltapäivällä väh. tunti koirapuistossa ja illalla ainakin tunti metsässä vapaana juoksetelua. Lisäksi vielä iltapäivällä heti kun tulen kotiin lyhkänen lenkki (vajaa kilsa), jolloin myös piilottelen sille nameja ja opetan temppuja. Illalla vielä ennen nukkumaan menoa käydään myös lyhyt pissalenkki.
- uykutjj
Apuja! kirjoitti:
Koiraportilla ei pysty tilaa rajaamaan, koska ei pysy portin takana. Liikutaan kyllä päivittäin paljon, lenkillä käydään n. 5 kertaa päivässä. Aamulla 1,4km, iltapäivällä väh. tunti koirapuistossa ja illalla ainakin tunti metsässä vapaana juoksetelua. Lisäksi vielä iltapäivällä heti kun tulen kotiin lyhkänen lenkki (vajaa kilsa), jolloin myös piilottelen sille nameja ja opetan temppuja. Illalla vielä ennen nukkumaan menoa käydään myös lyhyt pissalenkki.
Miten koirasi suhtautuu hieromiseen, kynsienleikkuuseen yms. passiivisen paikallaanoloon?
Kokeile mennä sen luokse, kun se makoilee rauhassa jossain. Alkaako sähläys välittömästi? Antaako kosketella rauhassa vai pitäisikö se opettaa myös _rauhoittumaan_ kaiken äksönin ja toiminnan ohessa? - Apuja!
uykutjj kirjoitti:
Miten koirasi suhtautuu hieromiseen, kynsienleikkuuseen yms. passiivisen paikallaanoloon?
Kokeile mennä sen luokse, kun se makoilee rauhassa jossain. Alkaako sähläys välittömästi? Antaako kosketella rauhassa vai pitäisikö se opettaa myös _rauhoittumaan_ kaiken äksönin ja toiminnan ohessa?Antaa kyllä hieroa ja rapsutella ihan rauhassa, ei rupea hösäämään. Kynsisaksia lähtee karkuun, kun on koira pieni saanut jostakin päähänsä, että ne ovat hirrrmu pelottavat :P
- Sohvamonsteri
Liikunnanpuutteesta tuskin on kyse, joka tuppaa aika usein olemaan vikana kodin kaluamisessa. Jos ei ole mahdollisuutta tarhata työpäivien ajaksi laittaisin kopan päähän. Ei ehkä mukavinta, mutta tuskin tarttee sitä ikuisesti. Osta vaikka klinin metallinen koppa ja vejä nippusitojilla kiinni pantaan ettei saa irti vaikka kuinka yrittäs. Purtuakaan sitä ei saa. Se päässä voi juoda ja saatte pitää koiran!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???311192- 106963
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha614916- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70676
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666