Kirstulan maakaupat

Onneksi tässäkin tapauksessa on joku voittaja, siis se joka vuonna 2011 myi 3,2ha joutilasta melualueella sijautsevaa savipeltoa kaupungille 800 000 eurolla, siis 250 000e/ha! Miksi kaupunki ei pakkolunastanut aluetta?
32379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Myytkö Sambiaa? Mitä maksaa?

Äänestä

Hirmuhinta. Oikea hinta heikkopohjaisesta raakamaasta max 100 000 €.

Äänestä
  • Hinta syntyy markkinoilla. Se on Faktaa.

    Äänestä

  • 7454m kirjoitti:

    Hinta syntyy markkinoilla. Se on Faktaa.

    Mullalla vai ilman?

    Äänestä

  • Jyrsintätyön h-hinta kirjoitti:

    Mullalla vai ilman?

    Jos Gary myy niin mullalla kun on löytänyt mutta muuten ilman.

    Äänestä

  • 7454m kirjoitti:

    Hinta syntyy markkinoilla. Se on Faktaa.

    Ja mitä lukee kaavassa sillä kohtaa.

    Äänestä

Eikös se ollut jollygood fellow jolta pläntti ostettiin ?

Äänestä

Kuka möi peltoa 250 000€/ha...nimi esiin???
Ota välittömästi yhteyttä Hattulan kuntaan, nehän hakee uutta kehittämispäällikköä
ja siellä jos missä on peltoa mitä myydä hämeenlinnalaisille!

Äänestä

Olisiko ex HPK:lainen perunakeisari ?

Äänestä

P.P. ?

Äänestä
  • vai kirstulan kartanonisäntä?

    Äänestä

KOP-Honkajuuri ?

Äänestä

Kateuden ukkosenjohdin pers-Gary auttaa mutta tulee kysyä.

Äänestä
  • Ai että kun sua ketuttaa moppipää.

    Äänestä

  • eb5tbete4t kirjoitti:

    Ai että kun sua ketuttaa moppipää.

    Iltaa Kari!

    Äänestä

Tämmöiset pölvästit meitä sitten edustaa Hämeenlinnassa. Onnittelut pellon myyjälle. Oli varmaan elämän paras kauppa ja kun kohteena oli Hämeenlinnalaiset poliitikot/virkamiehet, niin kaupanteko oli varmaan helppo juttu. Sen kun vain ilmoittaa hinnan, niin kyllä meidän edustajat nimet papereihin laittaa välittömästi varsinkin kun kyseessä ei ole omat rahat!!

Äänestä
  • Seuraavissa vaaleissa on ihan samat tai samanlaiset pölvästit ehdokkaina. Hämeenlinnalaiset pölvästit äänestävät kaltaisiaan pölvästejä ja pölvästihommat jatkuu. Ainoa ero voi olla kuka tai ketkä jatkossa huiputtavat rahat.

    Äänestä

  • Vitutmikäänmuutu kirjoitti:

    Seuraavissa vaaleissa on ihan samat tai samanlaiset pölvästit ehdokkaina. Hämeenlinnalaiset pölvästit äänestävät kaltaisiaan pölvästejä ja pölvästihommat jatkuu. Ainoa ero voi olla kuka tai ketkä jatkossa huiputtavat rahat.

    Sinä sait tasoisesi edustajat Hämeenlinnaan jotta turha itkeä kuin hameväki.Huomenna taas alotat itkijä ämmien kokouksen heti aamusta.

    Äänestä

  • Paremmatkin kirjoitti:

    Sinä sait tasoisesi edustajat Hämeenlinnaan jotta turha itkeä kuin hameväki.Huomenna taas alotat itkijä ämmien kokouksen heti aamusta.

    Minä kylläkin nukun puoliinpäiviin, joten en aloita mitään kokouksia heti aamusta.

    Äänestä

Onneksi hankkeen vastustajat ottavat tämän asian esiin varmasti kaikissa vaalipaneeleissa, mikä on aivan oikein, mutta sangen kiusallista yltiöpäisille hankkeen kannattajille.

Äänestä
  • Niin sanotut vastustajat kannatti hanketta vuodesta 2010.

    Äänestä

Peltomaan hinta Hämeessä max 4000 € ha, joten peltoläntti ostettiin SCC:n tarpeisiin roimaan ylihintaan. Pakkolunastusmenettelyllä hinta olisi ollut max. 20 000 €. Kiire oli kutenkin kova, sillä SCC hiillosti.

Äänestä
  • Hallitusjäsenkin taisi painostaa.

    Äänestä

Myyjä on mainittu tuolla päätöksessä ja täälläkin jo kerran, ei siinä mitään, pelto oli hyvä bisnes hänelle, ei se hullu ole, joka pyytää.

Äänestä

Näin se menee!

Äänestä

Löytäiskös joku tästä hallituksen/valtuuston päätöksen kaikkien ihmeteltäväksi?

Äänestä

Eihän sitä löydy kun se on tehty hyväveli sopparina tietty

Äänestä

Onneksi olkoon maakauppiaalle!

Äänestä

Toivottavasti maakauppakirjassa on purkumahdollisuus niin kuin SCC:n kaupassa kenties on.

Äänestä

Työpaikkojen luominen ei ole helppoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


maakauppias kirjoitti:

Onneksi tässäkin tapauksessa on joku voittaja, siis se joka vuonna 2011 myi 3,2ha joutilasta melualueella sijautsevaa savipeltoa kaupungille 800 000 eurolla, siis 250 000e/ha! Miksi kaupunki ei pakkolunastanut aluetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu