pääsenköhän läpi?

jooo meniskö vai ei?

Moro viimeksi kun kävin yrittä metsästystutkintoa niin oli 2 kysymyksetä kiinni -.- no nyt on kulunu pari viikko ja oon sen jälkeen lukennu kirjan läpi ja selaillu vielä toista kirjaa ja harjotellu netissä... mitä luulette meneekö läpi? On se kyllä kun 2 kiinni kyllä vi.utti.. nyt sen on mentävä läpi! Tällä aseentella meen sit kokeeseen

9

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastatkaa? pliis ?!

      Vastatkaa!

    • pääsenköhän läpi?

      Ja olen tänään lukennut myös kirjan toisen kerran ja harjotellu älypäässä ja kattonu sarjan jonka on tehny fabula outdoor.. ja lukennu jotain muistioo

      • läpi meni!

        Läpi meni jee!!


      • kutihuti
        läpi meni! kirjoitti:

        Läpi meni jee!!

        Otsalohkoonko osui?


    • äijä ja koira

      Se on aika hieno tunne kun saa tentin läpi, itse haaveilin aikonaan metsästyksestä ja varsinkin vesilintujahti oli innostuksen kohde koska ison järven rannalla poikasena asuin ja seurasin kiikarilla ahkerasti joka ikisen sorsastuksen aloituksen, oli jännää.

      Eka koe minullakin meni hieman penkin alle ja tuli hieman taukoa kunnes kokeilin uudestaan ja silloin menikin eka yrittämällä läpi.

      Sinä joka tentin suoritit niin voit vielä ehtiä sorsajahtiin jos haulikko jo katsottu ja ainakin sitten metsäkanajahtiin, malttia malttia, ensimmäiseksi haulikoksi suosittelen taittuvaa haulikkoa, sellainen on turvallinen ase aloittelevalle, puoli-automaateilla voi äkkiä sattua haavereita jos ei ole aseenkäsittely taitoa jo ennestään. Ei se patruuna määrä ole ratkaiseva vaan harkinta ja rauhallinen toiminta, ei pidä ammuttaessa hosua sillä mieluummin jättää ampumatta jos ei ehdi kuin se että ampuu ja tulee haavakko mikä jää löytymättä.

      Onnea ja mukavia jahtireissuja.

      • jiijuu

        Kiitos!juu ukin aseella ensin metsästelen kun omaa asetta en vielä saa kun oon 15 vuotta mutta rinkkaisluvanhan saan... vaan sekin pitää olla huoltajan aseeseen ? Vai kuinka?


    • 212

      Höh, kysymykset ovat kuin Uuno turhapuron kirjekurssin päättökokeesta; onhan autossa kondensaattori? vastaus : ööö, eeee, eee, on.

      Jaa se haulikko, sen luvan saanti voi kestää. Pällitestit, kuulustelut, rikosrekisterit, seurajäsenyydet, metsästysmaat.

      Käsittelyajat ovat uskomattoman pitkiä

    • 815

      Pitääkö nykyään käydä jotain pakollisia kursseja ennen tenttiä?

    • eikä oo pitkiä

      käsittely-ajat uskomattoman pitkiä? viime syksynä hommasin kuumimpaan metsästys aikaan ekan haulikkoni, kyttiksellä samalla reissulla haastattelu ja pällitesti, viikon päästä tipahti postiluukusta luvat. kevättalvella sama juttu kiväärin kanssa, viikossa luvat postissa, oikein yrittivät puoli-automaattilupia tyrkyttää ku ilmotin että oon pulttilukkoista vailla. ei mitään vaikeuksia kuhan löytyy metsästyskortti taskusta eikä oo mikään sekopää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9127
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      56
      4809
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4501
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      53
      2823
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1546
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1336
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1222
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      41
      1189
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      168
      1140
    Aihe