Epäilys!

Mikä taho tarkastaisi, ettei Risku ole lähettänyt 330 000 omalle tllilleen ulkomaille?
Ei kai Ritsku ole sentään niin uuno, että lähettää rahaa Wilsonille, eikä itselleen?
Pankkisiiroissa saajana voi olla mikä tahansa nimi, kunhan tilinumero on oikein.
8224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Päädyin itse juuri lähes samaan ajatteluketjuun. Tuskin monissa liemissä keitetty mies on oikeasti noin hyväuskoinen näin suurten rahojen kanssa, eiköhän ole melko suuri todennäköisyys sille että tuo "Wilson" onkin apuri joka nostaa ne rahat lopulta käteiseksi siellä toisessa päässä, antaa suomalaiselle koko potin miinus palkkiot, ja hommaa on suunniteltu jo pitkään. Rahoittajien, mm. kaupungin varat siis kavalletaan huijatuksi tulemisen varjolla. Saapa nähdä vuosien päästä eri lehdistä, pitikö analyysimme paikkansa.

Äänestä

Luultavasti. Ainakin Hämeenlinnan kaupungin virkamiesjohtoa ja poliittista eliittiä on höönäytetty vuosikausia. Sambian Car Centerillä ei ole suurista lupauksista huolimattta rahaa maksaa edes n. 8,4 miljoonan euron tonttia. Millähän rahoilla rahoitetaan n. 150 miljoonan euron rakennusprojekti? Veikkaus on: päitä putoilee viimestäin silloin, kun projekti on palannut KO:sta

Äänestä

Koko juttu on niin absurdi, että se voi olla silmänlumetta sille, että omistaja voi nostaa autokeskukseen sijoitettuja rahoja ulos, sillä pankkiin marssiminen ja tilin tyhjentäminen johtaisi välittömään kiinnijäämiseen. Helppo käyttää tekosyynä huijatuksi tulemista tuon "33 miljoonan lupauksen" varjolla, ja oikeasti apurin kanssa sitten nostaa Etelä-Afrikassa nuo 336 tonnia. Velkojat luulevat että rahat menivät nigerialaiskirjeiden spämmääjille, todellisuudessa omistaja on jakanut ne tuon "Wilsonin" kanssa kahteen pekkaan.

Äänestä

Onko Isosuolla ja Kiemungillakin tilin käyttöoikeus tai pankkikortti sille?

Äänestä

Electron vaan!

Äänestä
  • Asialle tulisi pistää Sambian kunniakonsuli pers-Gary kun on kokemusta yrittämisestä ja Ritskun kehumisesta ja suhteita huhun mukaan myös Nigeriaan.

    Äänestä

Keitä kaupantekotilaisuuden siirtäminen toistuvasti hyödyttää?

Samallahan siiretään SCC:n korkurssia ja annetaan aikaa vanhan liiton talousrikokseen, eli konkurssipesän tyhjentämiseen. Mikäli vanhat merkit paikkansa pitävät ainakaan Ritaluoma ei ole enää kauan Suomessa eikä ollenkaan tavoitettavissa.

Äänestä
  • Mikäli sinulle kuuluu niin paa tilit jäihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UteliasUntamo kirjoitti:

Mikä taho tarkastaisi, ettei Risku ole lähettänyt 330 000 omalle tllilleen ulkomaille?
Ei kai Ritsku ole sentään niin uuno, että lähettää rahaa Wilsonille, eikä itselleen?
Pankkisiiroissa saajana voi olla mikä tahansa nimi, kunhan tilinumero on oikein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu