Lenovon kone?

Olen jo pitkään ajatellut hankkia tietokoneen ostoa ja nyt olisi Gigantissa tarjouksessa Lenovon kone. http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/LE59427219/lenovo-ideapad-g50-70-15-6-kannettava-musta
Koneessa on Intelin i7-prosessori joka on tehokas. Sopisiko kone kevyeen pelailuun ja surffailuun?
274358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Näytönohjain ei ole kovin tehokas pelikäyttöön, jotain pasianssia vois ehkä pelailla :)

Äänestä

Onko kyseisessä koneessa kosketusnäyttö, sillä Gigantin asiakaspalvelu väittää niin, mutta teknisissä tiedoissa lukee, että EI kosketusnäyttöä?

Äänestä
  • No siellä sekä myymälässä nyt väitetään mitä sattuu, varsinkin jos huomataan että kysyjä/ostaja ei ole täysin perillä tekniikasta.

    Kannattaa pyytää ostamallesi koneelle mustaa valkoisella mitä se pitää sisällään. Gigantille (kuten nonille muillekkin suurille ketjuille) kootaan tarjouskoneet koneet, sanosko suoraan... aika tarkoitushakuisesti osaksi sellaisista halvoista komponenteista ettei kokonaisuus toimi välttämättä siten kuin se parhaimmillaan pystyisi.

    Tässäkin on i7 prosessoti ja sitten isketään näytönohjaimeksi Graphics 4400 joka löytyy jo kolmen-neljänsadan koneesta. Ohjain sinänsä ihan ok mutta torppaa kokonaisuuden heikompaan kategoriaan mihin se muuten i7 prosessorin omaavana kuuluisi jne....

    Äänestä

  • Kosketusnäytöllä ei oikein tee mitään läppäreissä. Se on tablettien ja kännyköiden juttu.

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Kosketusnäytöllä ei oikein tee mitään läppäreissä. Se on tablettien ja kännyköiden juttu.

    Kosketusnäytöllä tekee näytön vain suttuiseksi ja naarmuiseksi. Kielletty lapsilta alle 20 vuotta.
    Mutta jos liike väittää, että koneessa on kosketusnäyttö, pitää se siinä olla.

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Kosketusnäytöllä ei oikein tee mitään läppäreissä. Se on tablettien ja kännyköiden juttu.

    Tuttavani 63v sanoo, että se on näpprä lisä, jos haluaa surffailla netissäkin. Itse olen mökillä Android tabletissa käyttänyt kosketusnäyttöä, ja olen kyrpiintynyt moniin kirjoitusvirheisiin joita tabletilla tuli. Ostin nyt läppärin, johon olisi kyllä saanut myös kosketusnäytön (tilaamalla ns. tehtaalta) . Joku myi vähän käytettyä saman merkkistä ja mallista läppäriä, josta tämä kosketusnäyttöominaisuus puuttuu. Ostin sen käytetyn, koska hinta oli käytetyssä muuten kohtuupaljon alempi.

    Äänestä

Ota myös huomioon, että tuo i7 on tuplaydin prossu ja U (virtaa säästävä) malli. Eli ei se mikään huima ole. Tolla integroidulla ei pelata mitään pelejä, pl. miinaharava/pasianssi.

Miksi et rakenna konetta osista mITX koteloon? Ei vie tilaa nimeksikään ja pääsisit pelaamaan kunnon näytöltä. 22-24" näytöt maksaa alta 150€.

Tässä pari valmista pakettia.

http://www.mikroaitta.fi/index.php?id_product=78250&controller=product

ja SSD kovalevyllä

http://www.mikroaitta.fi/index.php?id_product=66413&controller=product

Nuo pieksee mennen tullen kannettavan. Ero on älytön jo ihan normaali käytössä. 6-ydin prossu ja ssd kovo, voi veljet!

Äänestä
  • Jos on pakko saada kannettava, niin ota i5 prossulla ja erillisellä näytönohjaimella. Seuraa tarjouksia. Lue murobbs kannettava tietokone tarjous ketjua. cdon.com:issa yleensä kovia tarjouksia, menevät päivässä yleensä eli silmät auki.

    Äänestä

  • lisäys.. kirjoitti:

    Jos on pakko saada kannettava, niin ota i5 prossulla ja erillisellä näytönohjaimella. Seuraa tarjouksia. Lue murobbs kannettava tietokone tarjous ketjua. cdon.com:issa yleensä kovia tarjouksia, menevät päivässä yleensä eli silmät auki.

    Lenovo Amd prossulla ja kahdella näytönohjainpiirillä on tehokkaampi ja sillä voi pelatakin, eikä maksa kuin 400€.

    Äänestä

lenovo on kiinalainen paska. Oma 800€ koneen runko murenee käsiin ja kone on puolentoista vuoden vanhana käyttökelvoton. 3 vuoden takuulla ei ole merkitystä koska takuu ei käytännössä toimi. Takuuhuolto on ulkoistettu ulkomaille asti. Kuluttajariitalautakunnassa noin kahden vuoden jono.

Äänestä
  • Kerroppa sitten se merkki niin googletan vastaavia tapauksia.
    Aceria ei kannata ainakaan ostaa jos Lenovokin murenee käsittelyssäsi.

    Äänestä

  • Kaikki koneet on nykyään tehty Kiinassa tai muualla kaukoidässä.
    Lenovolla parhaimmat, kestävimmät läppärit ovat Thinkpadeja, siis esim. Thinkpad T-580 tai T-480, mutta ovat myös kalliimpia. Ne on tehty yritysten käyuttöön. Jos tyyppimallin perässä on lisäksi S-kirjain, on se myös ohuempaan koteloon tungettu ja kalliimpi. Näin sanoi Lenovoista tietävä myyjä. Lenovo on IBM:n läppärin jatkaja, kiinalaiset ostivat IBM:n läppärituotannon. Luultavasti laadunvalvonta pelaa hyvin. Kuluttajamallit ovat halvempia ja ehkä niissä on vikoja enemmän, halvempia osia.

    Äänestä

Kannattaa googlailla ja youtubetella harkinnassa olevaa konetta vaikka sanan "broken" kanssa. Lenovosta löytyy tuhansittain vittuuntuneita käyttäjäkokemuksia. liitännöillä ja teknisillä arvoilla ei ole mitään merkitystä jos itse kone ei kestä. Yksi ammattikorjaa varoitteli jopa helvetin kalliin Macbook pron kestävyydestä.

Äänestä
  • Mikähän sinun mielestäsi on sitte kestävä kone. Minulla on nimittäin kotona 2 MacBook pro:ta toinne 3 v ja toinen 9 v vanha ja toimivat edelleen moitteetta.

    Valitisisin edelleen Macin, jos käyttis olisi enemmän kuin Tiikeri eikä Yosemite. Eriten ottaa päähän IPhoton meno systemaattisesti huonompaan suuntaan. Kuvien halintaa on nykyään todella hankalaa. Ja iTunes haluaa pistää kaiken musiikin tiettyyn kirjastoon se ei osaa tehdä linkkiä.

    Tästä syystä ja Macin luottokorttipolitiikan syystä, se on tiedettävä käyttäjän luottokortin numero, en halua enää käyttää Macciä vaan vaihtoehdot on Ubuntu tai Windows.

    Äänestä

Mikä tahansa i-sarjan Intel riittää nettikäyttöön, samoin esimerkiksi AMD:n 6 ja 8 sarjat (kunhan välttelee AMD E1 ja E2 malleja)

Mikä on kevyttä pelaamista? Vähäinen pelaaminen vaatii aivan yhtä paljon tehoa kuin runsas pelaaminen. Jos taas kyse on nettiselaimella pelattavista peleistä, mikä tahansa netin selaamiseen tarkoitettu kone riittänee.

Kiiltävä pinta näytössä (joiden levinneisyydestä saamme "kiittää" Appleä) on tarkoitettu peittämään takana olevan näyttöpanelin heikkoa kuvanlaatua. Mattapintaiset näytöt ovat parempia => vähemmän heijastuksia, eikä yritä peitellä mitään.

Koska läppärit ovat aina hitaampia kuin pöytäkoneet, kannattaa harkita mallia jossa on SSD-levy, koska se tarjoaa perinteistä mekaanista levyä paremman keston ja suorituskyvyn.

Jos laatua haluaa, niin: http://www.systemastore.fi/product_info.php?cPath=66_601&products_id=122007

Tosin jos pelaat jotain muuta kuin selainpelejä, kannattaa vakavasti miettiä pöytäkonetta.

Ote gigantin läppärin tiedoista: "Näyttö. 15.6" LED-taustavalaistu näyttö, jossa terävä ja kirkas HD 1366 x 768 -resoluutio." Tuo on hyvin tyypillinen edullisen/halvan läppärin resoluutio. Käytännössä tuo vastaa kutakuinkin sitä, mitä 15" putkimonitoreissa oli 90-luvulla... eli kun avaat vaikka iltalehden, ruudulle mahtuu suunnilleen yläosan mainos ja aina saa olla skrollaamassa sivua.

Tässä pari esimerkkikuvaa resoluution vaikutuksesta: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ab/Resolution_chart.svg/700px-Resolution_chart.svg.png

http://media.bestofmicro.com/U/P/331585/original/desktoprescompare_500px.png

http://www.logicalincrements.com/peripherals/images/screen/resolution.png

Äänestä
  • "VGA (D-Sub) -liitäntä ulkoiselle näytölle."

    Jos läppärissä ei ole HDMI-liitintä (että saisi kiinni esimerkiksi telkkariin tai ulkoiseen näyttöön), niin pidän tätä kyllä aikamoisena heikkoutena. Analoginen VGA on kuvanlaadultaan aika heikko vaihtoehto.

    Äänestä

yllä on jännä kommentti

lenovo on kiinalainen pasha
ei kiinassa ole pashoja ne on muslimeita
ottomaanien valtakunnassa eli siis vanhassa Turkissa

Lenovon entinen nimi on IBM
Lenovo on maailman suurin

OSTA ILMAN MUUTA I7 jos on edullinen viidensadan pinnassa
itselläni on i7 ja vääntää kaiken halvimmalla taloyhtiöliittymällä vitonen kuussa


http://www.lenovo.com/us/en/

http://www.gartner.com/newsroom/id/2960125
Lenovo held onto its position as the worldwide leader in PC shipments in the fourth quarter of 2014, with 19.4 percent of the market (see Table 1).

Äänestä

Lenovo...............alle vuoden kone..........ollut nyt takuukorjauksessa yli kolme viikkoa.....
ei mitään ole kuulunut...ostettu citymarketista..........eivät ota kantaa....älkää ostako
CM Lenovo

Äänestä
  • Joo, ihan sama juttu. Kone hajosi alle kuukaudessa ja on nyt ollut jo yli kuukauden takuuhuollossa. Ei kauhean hyvää mainosta merkille.

    Äänestä

Osta MSI kerralla niin ei tarvii heti vaihtaa!
mutta
pelaamista varten ainakin 12 tai 16 gb RAM muistia niin pääset alkuun.
https://www.msi.com

Äänestä

Joo eli itse ostin Citymarketista Lenovo merkkisen kannettavan, pari vuotta sitten. Ei mitään vikaa edelleenkään ja nyt pyörii Windows 10 samassa koneessa. Sieltä suositeltiin nimen omaan tätä kannettavaa oli vielä asiantuntija paikalla, joka tiesi näistä laitteista.

Äänestä

Kyllähän Lenovo on laadukkasti tehty kone verrattuna esim. Hp:n viritelmiin.

Äänestä

Muistetaan myös, että halpiskoneet ovat halpiskoneita - merkistä riippumatta. Onhan se kurjaa, että 400 eurolla ei saa yli 1000 euron konetta, mutta niin se vaan on.

Lenovon Thinkpadit ja HP:n Elitebookit ovat hyviä yritysläppäreitä. Molemmilla merkeillä on myös monen tasoisia koneita kuluttajamarkkinoille.

Äänestä

Muusta en tiedä mutta mun Lenovossa on ainakin todella huono kamera, kuva on niin surkea ettei sillä kyllä videopuheluita ilkeä lähetellä.

Äänestä

Voiko lenovo 120S:ään liittää tulostimen ja skannerin?

Äänestä
  • Jos tulostin on LAN verkossa. Voi verkko tulostimena käyttää helposti. Eli kyllä jos tulostin sisältää mahdollisuuden yhdistää verkkoon ja siihen voi yhdistää.

    Wifi vastaanotin tai ethernet.
    (Voi USB:llä ehkä yhdistää, en ole varma.)
    (En ole expertti tulostin asioissa. Katso liitin ja sen ominaisuudet.)

    Äänestä

Lenovo on laadukkaista osista tehty, nyt Fujitsu on myös liittynyt siihen. Lenovo myy hyvin tällä hetkellä. Itsellä myös pelittää hyvin, hyvät ominaisuudet. Kaikissa ei kuulemma ole 🙂

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Lenovo(ko)? kirjoitti:

Olen jo pitkään ajatellut hankkia tietokoneen ostoa ja nyt olisi Gigantissa tarjouksessa Lenovon kone. http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat-tietokoneet/LE59427219/lenovo-ideapad-g50-70-15-6-kannettava-musta
Koneessa on Intelin i7-prosessori joka on tehokas. Sopisiko kone kevyeen pelailuun ja surffailuun?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu