Heinäkuussa syntyneille kaksosille (tyttö ja poika) pitäisi päättää pian nimet. Minulla on kaksi nimiparia, joiden suhteen en osaa päättää. Kaksoset saavat nimikseen joko Venla ja Joonatan, tai Tilda ja Edvin.
Kamalan vaikeaa päättää, koska olen aina rakastanut nimeä Joonatan ja ajatellut antavani sen poikalapselleni. Olen myös aina tykännyt tuollaisista kauniista ja pehmeistä nimistä. Sitten taas toisaalta pidän vanhanaikaisista nimistä, ja Tilda ja Edvin voisivat olla kivan erilaisia verrattuna vallitseviin muotinimiin.
Kaksosten nimet tulevat vaikuttamaan ratkaisevasti tulevien sisarustensa nimiin, koska jos nyt valitsen vanhanaikaisen linjan, täytyy sisarustenkin nimien olla sitten tulevaisuudessa samaa tyyliä. Siksi tämä onkin hankalaa. Kokonaisuudessaan nimivaihtoehdot ovat siis:
Venla Adalmiina
Joonatan Benjamin
Tilda Lydia
Edvin Aukusti/ Eino Edvin, kutsumanimi tod.näk Edvin
Kumpi nimipari kaksosille?
17
200
Vastaukset
- Keijo Kullinen
Ja pah mokomille Joonataneille ja muille eunukki nimille. Yrpä & Illu. Siinä oivalliset nimet.
- 8245
Tilda ja Edvin ovat ihanat nimet :)
- ...
Minä annan myös ääneni Tildalle ja Edvinille. Lydian ja nimen Venla, muutettuna Vendla, säästäisin tuleville siskoille.
Tilda Adalmiina
Edvin Joonatan
- pahoittelen
Venla on ihana mutta tuo yhdistelmä ei. Joona on kiva Joonatan ei. Muutenkaan en välitä kulttuurikoktaileista.
- Täti
Minusta Joonatan on liian pitkä etunimeksi (siis kutsumanimeksi).
Venla Adalmiina on ihan kiva yhdistelmä, mutta Joonatan Benjamin on vain kaksi pitkää nimeä peräkkäin; ne eivät soinnu kauniisti keskenään.
Tilda Lydia on myös ihan OK, mutta mieluummin toiseksi nimeksi sellainen nimi, missä ei ole d-kirjainta.
Lydian voisi säästää mahdolliselle seuraavalle tytölle, kuten joku täällä jo ehdottikin:)
Edvin Aukusti ja Eino Edvin on molemmat hyvin yhteensopivia nimiä. Itse tykkään enemmän Edvin Aukustista.
Tilda Elviira ja Edvin Aukusti olisi mukava sisaruspari. - &&&
Venla Adalmiina (Venla on kansanomainen, vahva nimi. Adalmiina runollinen satuhahmo....tms.)
Joonatan Benjamin (kumpikin päättyy n-kirjaimeen....toistoa)
Tilda Lydia (kummaassakin nimessä d-kirjain....liikaa)
Edvin Aukusti/ Eino Edvin, kutsumanimi tod.näk Edvin (Edvin August, Edvin Robert, Edvin Johannes, Johan Edvin, Joel Edvin)
Entä:
Venla Matilda ja
Jonas Edvin (Joona, Joonas)
Venla Johanna
Juho Aukusti
Matilda Linnea
Edvin Joonatan
Matilda Amalia
Joonatan Alfred
Minea Lydia
Josua Edvin - NimiTäti
Tilda & Edvin on suosikkinimiparini.
- kokemustaon
Tärkeää on, että myös lapsi pitäisi nimestään. En ole vakuuttunut noista vanhemmista nimistä.....kuulostavatko kauniilta?
- kauniilta ?
Eiköhän se teilläkin ole ihan teidän kahden oma asia.
- Lyhyempiä nimiä?
Sinä olet tämän kommentin todella moneen keskusteluun laittanut, etkä tunnu ymmärtävän, että tämän palstan tarkoitus on kysellä nimiehdotuksia. Raivostuttavaa.
Joonatan ja Venla ovat ihania nimiä, mutta molemmat toiset nimet tuntuvat vähän turhan pitkiltä.
- entäs nämä
Venla Kaarina
Eeti Aukusti- Evalotta
Nimivalinnat on nyt tehty, ja kaksoset saavat nimikseen Else Amanda ja Eino Aukusti :)
- justnäi
Evalotta kirjoitti:
Nimivalinnat on nyt tehty, ja kaksoset saavat nimikseen Else Amanda ja Eino Aukusti :)
Eino haisee vanhalle juopolle, Else menettelee.
- toinen täti
Evalotta kirjoitti:
Nimivalinnat on nyt tehty, ja kaksoset saavat nimikseen Else Amanda ja Eino Aukusti :)
Hyvät suomalaiset nimet. Onnea kotiin!
- Mielipide 1
Ihanat nimet valitsitte! Tytön nimistä tykkän kovasti kummastakin. Eino on perinteinen miehinen nimi ja silti äänneasultaan lempeä nimi.
Minä tykkään kyllä Venla Adalmiina nimestä.
Joonatan on myös yksi omista suosikeista. Miehekäs suomalainen nimi.
Joonatan Aukustia olisin ehdottanut.
Tai jos Benjaminin olisi halunnut nimeen, niin esim. kolmen nimen sarja noista teidän ehdottamista: Joonatan Eino Benjamin ja Venla Lydia Adalmiina.
Edvinissä ja Tildassa on myös hohtoa. Sopivat mielestäni yhä edelleen sisarusten nimiksi kun isosisarukset on Else ja Eino. Vendla on myös ihana nimi.- Kaksoset
Edvin ja Tilda taitavat olla harvinaisemmat nimet ja siksi itse tykkään niistä ja myös ääntämyksen takia. Evin ja Tilda rimmaa kauniisti ja yksilö niminäkin hyvät.
Tilda Amanda ja Edvin Aukusti.
- tykkään
Else Amanda ja Eino Aukusti ovat todella hyvät valinnat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611175
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372246
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421664Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351256Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61066Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo102991