synkkä salaisuus

oon iha säälittävä

Oon 5 luokkalainen tyttö en osaa kellon aikoja en oo kertonu siit kellekään mitä teen apua

2

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkkaopetar 116

      Älä sure! Jokaisessa seiskaluokassa on muutama oppilas, jotka eivät osaa kellonaikoja tai ainakin ovat niiden suhteen erittäin epävarmoja. Et ole suinkaan ainoa, jolla ne ovat hakusessa. Et suinkaan ole säälittävä, päinvastoin, koska haluat ne oppia. Eivät kellonajat ole vaikeita, kunhan saa alkuun! Älä suotta arastele, tämä ongelmanpoikanen on korjattavissa.

      Mahtaisiko joku kotiväestä auttaa sinua niiden oppimisessa? Entä joku kavereistasi? Uskoisin myös, että matikankirjasta löytyisi niihin hyviä ohjeita. Jos joskus tunnin päättyessä kävisit pikaisesti open juttusilla ja vaikka kysyisit, mistä kellonajat voisi kertailla, kun olet niitä vähän unohtanut. Eihän sinun tarvitse sanoa (opelle tai kotiväelle), että et osaa, vaan voit todellakin sanoa, että olet vähän unohtanut tai että et ole oikein varma, muistatko niitä kunnolla. Saattaa olla, että ope kävisi ne koko luokan kanssa läpi, koska et takuulla ole luokallasi ainoa.

      Yhtä kaikki ne kannattaisi opetella kunnolla ennen kuudetta luokkaa. Kuudennella opetellaan laskemaan aikaeroja.

      Tsemppiä viidennelle luokallesi ja hauskaa kouluvuotta! Olet fiksu tyttö, kun osaat kysyä, jos joku asia on epäselvä.

      • seiskaluokkalainen

        Joo, totta! Kannattaa kysyä opelta, vanhemmilta, sisaruksilta tai kavereilta, jos joku auttaisi sinua opettelemaan kellonajat. Minullakin oli niiden kanssa ensin hankalaa, kun luulin, että ne on vaikeita. Ei ne ole! Tsemiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      246
      3342
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      363
      2988
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      19
      2005
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      65
      1778
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1553
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      125
      1512
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      484
      1423
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1414
    Aihe