synkkä salaisuus

oon iha säälittävä

Oon 5 luokkalainen tyttö en osaa kellon aikoja en oo kertonu siit kellekään mitä teen apua

2

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkkaopetar 116

      Älä sure! Jokaisessa seiskaluokassa on muutama oppilas, jotka eivät osaa kellonaikoja tai ainakin ovat niiden suhteen erittäin epävarmoja. Et ole suinkaan ainoa, jolla ne ovat hakusessa. Et suinkaan ole säälittävä, päinvastoin, koska haluat ne oppia. Eivät kellonajat ole vaikeita, kunhan saa alkuun! Älä suotta arastele, tämä ongelmanpoikanen on korjattavissa.

      Mahtaisiko joku kotiväestä auttaa sinua niiden oppimisessa? Entä joku kavereistasi? Uskoisin myös, että matikankirjasta löytyisi niihin hyviä ohjeita. Jos joskus tunnin päättyessä kävisit pikaisesti open juttusilla ja vaikka kysyisit, mistä kellonajat voisi kertailla, kun olet niitä vähän unohtanut. Eihän sinun tarvitse sanoa (opelle tai kotiväelle), että et osaa, vaan voit todellakin sanoa, että olet vähän unohtanut tai että et ole oikein varma, muistatko niitä kunnolla. Saattaa olla, että ope kävisi ne koko luokan kanssa läpi, koska et takuulla ole luokallasi ainoa.

      Yhtä kaikki ne kannattaisi opetella kunnolla ennen kuudetta luokkaa. Kuudennella opetellaan laskemaan aikaeroja.

      Tsemppiä viidennelle luokallesi ja hauskaa kouluvuotta! Olet fiksu tyttö, kun osaat kysyä, jos joku asia on epäselvä.

      • seiskaluokkalainen

        Joo, totta! Kannattaa kysyä opelta, vanhemmilta, sisaruksilta tai kavereilta, jos joku auttaisi sinua opettelemaan kellonajat. Minullakin oli niiden kanssa ensin hankalaa, kun luulin, että ne on vaikeita. Ei ne ole! Tsemiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      193
      3890
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      58
      3276
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      229
      2672
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      259
      2277
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      80
      1949
    6. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      25
      1576
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      38
      1491
    8. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1377
    9. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1248
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      100
      1100
    Aihe