synkkä salaisuus

oon iha säälittävä

Oon 5 luokkalainen tyttö en osaa kellon aikoja en oo kertonu siit kellekään mitä teen apua

2

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkkaopetar 116

      Älä sure! Jokaisessa seiskaluokassa on muutama oppilas, jotka eivät osaa kellonaikoja tai ainakin ovat niiden suhteen erittäin epävarmoja. Et ole suinkaan ainoa, jolla ne ovat hakusessa. Et suinkaan ole säälittävä, päinvastoin, koska haluat ne oppia. Eivät kellonajat ole vaikeita, kunhan saa alkuun! Älä suotta arastele, tämä ongelmanpoikanen on korjattavissa.

      Mahtaisiko joku kotiväestä auttaa sinua niiden oppimisessa? Entä joku kavereistasi? Uskoisin myös, että matikankirjasta löytyisi niihin hyviä ohjeita. Jos joskus tunnin päättyessä kävisit pikaisesti open juttusilla ja vaikka kysyisit, mistä kellonajat voisi kertailla, kun olet niitä vähän unohtanut. Eihän sinun tarvitse sanoa (opelle tai kotiväelle), että et osaa, vaan voit todellakin sanoa, että olet vähän unohtanut tai että et ole oikein varma, muistatko niitä kunnolla. Saattaa olla, että ope kävisi ne koko luokan kanssa läpi, koska et takuulla ole luokallasi ainoa.

      Yhtä kaikki ne kannattaisi opetella kunnolla ennen kuudetta luokkaa. Kuudennella opetellaan laskemaan aikaeroja.

      Tsemppiä viidennelle luokallesi ja hauskaa kouluvuotta! Olet fiksu tyttö, kun osaat kysyä, jos joku asia on epäselvä.

      • seiskaluokkalainen

        Joo, totta! Kannattaa kysyä opelta, vanhemmilta, sisaruksilta tai kavereilta, jos joku auttaisi sinua opettelemaan kellonajat. Minullakin oli niiden kanssa ensin hankalaa, kun luulin, että ne on vaikeita. Ei ne ole! Tsemiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      106
      3001
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      154
      2116
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      63
      2082
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      40
      1772
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1454
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      996
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      896
    8. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      50
      754
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      78
      734
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      56
      719
    Aihe