Kannattaako ostaa?

Kannattaako ostaa Vectra -97. ajettu 47000km. Onko paljon tyyppivikoja? Onko ollu ongelmia? Mikä suunnilleen ois oikee hintaluokka? Kertokaa kokemuksia! Kiitän vastauksista!
3607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla -97 1.6, ajettu 110tkm.Säännöllisesti huollettu!
Jakopäänremmin vaihto 60 tkm välein kiristinrullat maksaa n. 1500 mk töineen, vesipumppu kannattaa vaihtaa samaan syssyyn. (250 mk).
Jarrulevyt kieroutuu jossakin vaiheessa (tyyppivika)n. 800 mk/pari. Lokilämmitin rikki (500mk)
Nykii kylmänä (boksin päivitys auttoi, 120 mk)
Syö öljyä, 1 litra/5000km

Kun tuo sun haaveilema vectra ajettu noin vähän, niin epäilen, että kaikki viat ovat vasta edessä!!

Hinta max. yksityiseltä 60-65 tkm..1.6 koneella.

Äänestä

Iselläni on Vectra-97 ja ajettu 82 tkm.Malli on 2,0 CD.Auto on ollut omistuksessani kohta 3vuotta ja on toiminut erittäin hyvin, nimenomaan tämä 2 litran koneella.Ainut vika mitä kolmen vuoden aikaan on ollut on viime aikoina sattuva auton äkillinen sammahtaminen tyhjäkäynillä.Syyksi ovat sanoneet tyhjäkäynnin säätömoottoria???Pitäis kait käyttää pajalla, mutta kun välillä toimii viikonkin kuin mitään ei olisi.Jos ostat Vectran, niin osta mielluummin isolla koneella.Jälleenmyynti arvo on parempi vanhempana kuin 1,6 l koneitten.Edellinen autoni oli vanhemman korimallin Vectra 2.0 ja oli omistuksessani noin kuusi vuotta.Tänä aikana AINUT remontti oli ohjaustehostimen korjaus n 1300 mk.Jos tämä uudemman korimallin Vectra on yhtä hyvä, niin ei voi kuin olla tyytyväinen.

Äänestä

Noissa alkupään Vectroissa oli runsaasti lastentauteja. Etsi käsiisi vaikkapa TM kestotesti, jossa mm. rattaat tulivat vaihteistosta kurkistelemaan ulkoilmaa.

Ohjauksessa tulee noissa klappia myös nopeasti, joka on tyyppivika.

Muitakin ongelmia riitti.

Faceliftattu malli on jo parempi, hiljaisempikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Timo kirjoitti:

Kannattaako ostaa Vectra -97. ajettu 47000km. Onko paljon tyyppivikoja? Onko ollu ongelmia? Mikä suunnilleen ois oikee hintaluokka? Kertokaa kokemuksia! Kiitän vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu