Olen aloittamassa AMK-opiskelut. 3.5v. Minulla on alle 10 opintotukikuukautta jäljellä kun olen aiemmin käyttänyt tukikuukausia.
Miten saan rahoitettua opintoni loppuun tukikuukausien jälkeen?
Törmäsin paikallisen sossun ohjeistuksessa seuraavaan
"Mikäli toimeentulotuen hakijalla on jo ammatillinen koulutus,
ei jatko opintoja ole pääsääntöisesti perusteltua tukea
toimeentulotuella. Näissä tapauksissa kiinnitetään huomiota
erityisesti hakijan olosuhteisiin, työhistoriaan ennen opiskelun
aloittamista sekä opiskelun aloittamisen syihin. Perusteltuna
syynä voidaan pitää pitkäaikaistyöttömyyttä ja vähäistä
mahdollisuutta työllistyä aikaisemmassa ammatissaan"
Eli onko kenelläkään kokemusta voiko tuo pitää paikkaansa, että kun minulta loppuisi opintotukikuukaudet niin en saisi sossusta tukea koska minulla on ennestään ammatillinen koulutus ja pitäisi sitten jättää koulu kesken ja hakea töitä?
Hain tässä työkkärin omaehtoiseenk koulutukseen, että sieltä olisin saanut tukea mutta sieltä tuli kielteinen päätös, koska nykyinen ammatti "työllistää".
Mutta työttömänä nyt ja itse haluaisin vielä kouluttautua lisää. Lähihoitajasta olen sairaanhoitajaksi aloittamassa.
AMK opiskelu toimeentulotuella kun tukikuukaudet loppuu?
7
463
Vastaukset
- ---
Jos itse haluaa kouluttautua, itse myös järjestää rahoituksen. Ei ole kovinkaan todennäköistä, että sossu puoltaisi opiskelua, jos työkkärikään ei sitä tee. Ei koulua kesken tarvitse jättää, kun tukikuukaudet loppuvat, sitä voi tehdä töitä opiskelun ohella tai sitten pitää tauon ja tehdä sinä aikana töitä, joilla rahoittaa taas opiskeluja jonkun ajan.
- joonashi
Eli yhteiskunnalle on kannattavampaa, että jäisin nyt ansiosidonnaiselle päivärahalle ja saisin käteen mukavat rahat tekemättä mitään kuin, että opiskelisin sillä samalla rahalla.
Mutta jos täällä on ketään vastaavassa tilanteessa ollut niin kiva olisi kuulla miten on mennyt asiointi sossussa tms.- Jurasssic Paark
Lähihoitaja saa töitä. Jos et muuta osaa hakea, niin hae henkilökohtaisen avustajan paikkoja. Sinulla ei ole vähäistä mahdollisuutta työllistyä aiemmassa ammatissa vaan hyvät mahdollisuudet.
- eitipueilorise
Minä jatkokoulutin itseni työssä käyden, kun opintotukikuukaudet oli käytetty. Ei juolahtanut mieleenkään kääntyä sossun puoleen. Monesti oli rankkaa, mutta onnistui ja olen erittäin tyytyväinen.
Sinulla on erittäin hyvin työllistävä ammatti. Tee töitä opintojen ohessa. Sossun ei kuuluu rahoittaa elämääsi.
- 222
Oletko siis aiemmin opiskellut jossain korkeakoulussa, kun sulla on noita opintotukikuukausia kulunut? Ja et siis ilmeisesti ole sieltä valmistunut? Lähihoitajan opinnothan niitä ei kuluta.
Tuskin tuossa tapauksessa saat sossusta mitään, mutta onneksi lähihoitajana pystyt varmaan tekemään opiskelujen ohella jonkin verran töitäkin. Ja noita tutkikuukausiahan pystyy anomaan ainakin muutaman lisää.- Ex-sossu
Toimeentulotukea ei voida evätä kokonaan em. Perusteella, vain alentaa tuen perusosaa -20 prosentilla.
- kfldöhörö
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412
Tuo opiskelun opintotuki juttu kusee omaan nilkkaan. Tuossa se lukee erittäin selkeästi Jokainen on oikeutettu toimeentulotukeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222271Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1052221- 522147
- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2251492- 301406
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361382- 951161
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201096- 261096