Metsästäjien lajituntemuksesta

Jatkuvasti saamme lukea lehdistä, kuinka nykypäivän metsästystutkinnon suorittaneilla "maistereilla" on hirvittäviä vaikeuksia tunnistaa eläinlajeja.

Eilen ammuttiin hirvi karhuna ja vuosi sitten tollo ampui hirven metsona, vai oliko se metson hirvenä, heh heh. Nämä tapaukset ovat vain jäävuoren huippu.

Kaikista naurettavinta on, kun alueelliset petoyhdyshenkilöt tunkevat "asiantuntemustaan" joka paikkaan. Nuo einarit joutaisikin metsästystamineitten sijaan pukea pelletamineisiin, sen verran naurettavia pellejä ne ovat. Sutta pelkääviä apinoita.

Koko ajan sitä sattuu ja tapahtuu tässä maassa. Omia lapsiakin on ammuttu luullen niitä susiksi taikka hirviksi. Kissoja on ammuttu ilveksinä ja koiria susina lukemattomia kertoja. Kerran eräs kännipaniikkinen maalaiseinari (Pudasjärvi v. 2008) ampui vaimonsa hoitamalla kasvimaalla kiemurtelevia kastematoja luullen niitä käärmeiksi. Lieksassa (v. 1999) sattui erikoinen tapaus koskien siloposkista susihysteerikkoa. Tämä oli juonut viinaa metsästäjäporukoissa jo kolmisen viikkoa ja mieli oli alkanut sumentumaan. Parransängin omaava poikansa oli huolissaan isästänsä ja löysikin tämän jostain järven rannalta omassa paskassaan kelluen. Kun isä huomasi poikansa naamalla karvoja, niin paniikki iski ja hän tavoitteli haulikkoaan. Hän oikesti luuli kohdanneensa ihmissuden. Onneksi poika löi isältänsä tajun kankaalle.

Mitähän vielä saamme kokea tänä jahtikautena. Aivan varmasti saamme vielä useampaan otteeseen nauttia oikein kunnon naurun remakoista. En malta odottaa noita apinoitten töppäilyjä. Linkittäkää heti kun jotain löytyy, tästäkin jahtikaudesta on otettava kaikki ilo irti, heh heh.

2

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+17

      Kato susianaaliliisa on palannut pitkästä aikaa tänne provoilemaan. Eikö metsästyksen vastustaja palstalla ollut enään tarpeeksi provo tilaa ja vasta väittäjiä?
      No voin lisätä listaasi lisää herkkupaloja koska sairas luonteesi nauttii vahingosta.
      -Miestä ammuttiin heinäsorsana. -Miestä ammuttiin teerenä. -Miestä ammuttiin jäniksenä.
      Ja kaikki edellä tapahtuneet ovat kohdistuneet minuun.
      Eli keltainen lehdistö haluaa uutisoida asiat dramaattisesti sillä pikku vahinko ei myy ellei sitä paisuteta. Edellä mainituin tavoin olisin saanut etusivut itselleni.
      Mutta jos todellisuutta laitetaan kehiin niin olen saanut päälleni taivaalta putoavia hauleja sorsa jahdissa sekä teeri jahdissa ja kallion kielekkeestä kimmonneita hauleja takkiin jänis jahdissa. Ovat kuin kourallisen tai vaan muutaman hiekanjyvän heittäisi hiekkaa päälle. Eli vaarattomia ja takuu varmasti jos sienestäjä saa tällaisen harmittoman haulisateen niskaansa haluaa hän otsakkeen että -Minua ammuttiin riekkona jos on vähänkin maalaisjärki hukassa ja vihaa metsästystä kohtaan kuten sinulla:)
      Mutta älä huoli. Kun pidät nokkas sujuvasti siellä kerrostalo yksiössä niin sinulle ei tapahdu mitään. Voithan jäädä vaikka auton alle. Tosin voihan kerrostalon rakenteissa olla vikaa ja talo sortua tai vaikka venäjän sotaharjoituksista karata ohjus ja osua kämppääsi. Niin. Kotiinsakin on moni kuollu. Joten kannattaisko jättää turha stressaaminen ja miettiä vakavempiakin asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3298
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      35
      2649
    3. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2258
    4. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      73
      2249
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2181
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      110
      2163
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      19
      1927
    8. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1914
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      20
      1899
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      86
      1642
    Aihe