Raksut ja jammut taas kimpassa
2015
spicyspeed
17318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
missä moinen tieto on????
varikoilla puhuttu asiasta
entäs rotax jun-sm ja rotax yleinen-sm. ihan mutu pohjalta heitin. ajettaisko samana viikonloppuna? ja lyhkäsen viikonlopun kaavan mukaan. riittäiskö varikolla tilat?
tila riittää, mutta ei tarvetta toiselle rotax sarjalle.
ok
aattelinki ku en ole kuullu :)
toivottavasti toteutuu. jammu porukka on "liian kilttiä" sm luokkien sekaan :)
JEP, ei tuo smj 30 raksulla kovin kauan hengissä pysy,yammut tervetulleita
Mielellään tullaan ja tämä on henkilökohtainen mielipiteeni. Radat vois olla muutakin kun "lentokenttiä" joissa mitataan tiettyjä ominaisuuksia.
Liiallinen pito on ollut ongelma, jonka kanssa on saanut taistella eikä tilanne muuttunut uuden luokituksen kumilla.
Ainoa järkevä vaihtoehto. Cup arvo jammulle,raksut sjm.
Raksut, Jammut ja KFJ:t tekevät yhteensä 70 autoa ensi kaudella. Niillä saa juuri ja juuri järjestettyä kisat. Tittelit voivat olla mitä kilpailijat haluavat. Rotaxeille on jo kilpasarja.
Faktaa on myös että 5-10 lopettaa jammussa.
Tuleeko lisää porukkaa em. luokkiin ?
Oma veikkaukseni on että kato on kovempi kun tulopuoli. Titteleillä ei oo pas.... väliä niillä voi keinotekoisesti vaan nostaa kuluja.
Rotaxeille pitäisi vain saada tasapuolinen sarja.
Jammujen määrä pysyy tod.näköisesti samana vaikka muutama lopettais. Rotax jun. puolelta on pari tulossa omien puheidensa mukaan.
Toivottavasti tulee lisää porukkaa että kisat pysyvät kovatasoisina mitä ovat olleet tähänkin asti. Rotaxin ajotyyliä ei jammuporukka kaipaa siellä kunnioitetaan kilpaveljiä/siskoja. Toivottavsti mitään "lahtariporukkaa" ei ole tarjolla. Pysykööt siellä missä ovat nyttenkin.
Toi ajotyyli on se syy miksi olemme siirtymässä ens kaudeksi jammuun. Tänä kesänä meni aivan liikaa rahaa kolareihin,jotka aiheutuivat muiden typeristä tempuista. Laskemani mukaan omat töppäykset makso 160e ja muiden meille aiheuttamat 2500e.
Alkaa vaan oleen nämä akk:n kisat lähinnä osallistujamääriltä kerhokisatasoa.
Kisoja jää pois ja järjestäjien määrä kapenee. Rotaxi puolella on vielä varikolla
näkynyt kauppiaitakin. Saa sitten ne 160 euroa maksavat varaosat haettua.
Kyl kauppurit kiertää muuallaki ku rottakisois
Ottamatta kantaa moottorimerkkiin tai runkomerkkeihin olisi hyvä, jos saataisiin Suomeen ja Eurooppaan yksi menestyvä iso arvoluokka, johon mahdollisimman monilla olisi kiinnostusta ja varaa. Sen pitäisi olla myös kansainvälinen CIK-arvoluokka, ei yksityisen tahon järjestämä muka-arvosarja.
Rotax esimerkiksi on käytännössä kärkisijojen osalta luokka, jossa vain yhdestä tiimistä ajetaan luokkamestaruuksista liki poikkeuksetta. Rotaxin perimmäinen ajatus on sinänsä hyvä, mutta käytännön toteutus ei ole nyt kaikille riittävän tasapuolinen eikä ilmeisesti tule koskaan olemaankaan.