2015

Raksut ja jammut taas kimpassa
17318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

missä moinen tieto on????

Äänestä
  • varikoilla puhuttu asiasta

    Äänestä

entäs rotax jun-sm ja rotax yleinen-sm. ihan mutu pohjalta heitin. ajettaisko samana viikonloppuna? ja lyhkäsen viikonlopun kaavan mukaan. riittäiskö varikolla tilat?

Äänestä
  • tila riittää, mutta ei tarvetta toiselle rotax sarjalle.

    Äänestä

ok
aattelinki ku en ole kuullu :)
toivottavasti toteutuu. jammu porukka on "liian kilttiä" sm luokkien sekaan :)

Äänestä

JEP, ei tuo smj 30 raksulla kovin kauan hengissä pysy,yammut tervetulleita

Äänestä

Mielellään tullaan ja tämä on henkilökohtainen mielipiteeni. Radat vois olla muutakin kun "lentokenttiä" joissa mitataan tiettyjä ominaisuuksia.
Liiallinen pito on ollut ongelma, jonka kanssa on saanut taistella eikä tilanne muuttunut uuden luokituksen kumilla.

Äänestä
  • Ainoa järkevä vaihtoehto. Cup arvo jammulle,raksut sjm.

    Äänestä

Raksut, Jammut ja KFJ:t tekevät yhteensä 70 autoa ensi kaudella. Niillä saa juuri ja juuri järjestettyä kisat. Tittelit voivat olla mitä kilpailijat haluavat. Rotaxeille on jo kilpasarja.

Äänestä
  • Faktaa on myös että 5-10 lopettaa jammussa.
    Tuleeko lisää porukkaa em. luokkiin ?
    Oma veikkaukseni on että kato on kovempi kun tulopuoli. Titteleillä ei oo pas.... väliä niillä voi keinotekoisesti vaan nostaa kuluja.

    Äänestä

Rotaxeille pitäisi vain saada tasapuolinen sarja.

Äänestä
  • Jammujen määrä pysyy tod.näköisesti samana vaikka muutama lopettais. Rotax jun. puolelta on pari tulossa omien puheidensa mukaan.

    Äänestä

  • rot ex kirjoitti:

    Jammujen määrä pysyy tod.näköisesti samana vaikka muutama lopettais. Rotax jun. puolelta on pari tulossa omien puheidensa mukaan.

    Toivottavasti tulee lisää porukkaa että kisat pysyvät kovatasoisina mitä ovat olleet tähänkin asti. Rotaxin ajotyyliä ei jammuporukka kaipaa siellä kunnioitetaan kilpaveljiä/siskoja. Toivottavsti mitään "lahtariporukkaa" ei ole tarjolla. Pysykööt siellä missä ovat nyttenkin.

    Äänestä

  • old_profile_7932 kirjoitti:

    Toivottavasti tulee lisää porukkaa että kisat pysyvät kovatasoisina mitä ovat olleet tähänkin asti. Rotaxin ajotyyliä ei jammuporukka kaipaa siellä kunnioitetaan kilpaveljiä/siskoja. Toivottavsti mitään "lahtariporukkaa" ei ole tarjolla. Pysykööt siellä missä ovat nyttenkin.

    Toi ajotyyli on se syy miksi olemme siirtymässä ens kaudeksi jammuun. Tänä kesänä meni aivan liikaa rahaa kolareihin,jotka aiheutuivat muiden typeristä tempuista. Laskemani mukaan omat töppäykset makso 160e ja muiden meille aiheuttamat 2500e.

    Äänestä

Alkaa vaan oleen nämä akk:n kisat lähinnä osallistujamääriltä kerhokisatasoa.
Kisoja jää pois ja järjestäjien määrä kapenee. Rotaxi puolella on vielä varikolla
näkynyt kauppiaitakin. Saa sitten ne 160 euroa maksavat varaosat haettua.

Äänestä
  • Kyl kauppurit kiertää muuallaki ku rottakisois

    Äänestä

Ottamatta kantaa moottorimerkkiin tai runkomerkkeihin olisi hyvä, jos saataisiin Suomeen ja Eurooppaan yksi menestyvä iso arvoluokka, johon mahdollisimman monilla olisi kiinnostusta ja varaa. Sen pitäisi olla myös kansainvälinen CIK-arvoluokka, ei yksityisen tahon järjestämä muka-arvosarja.
Rotax esimerkiksi on käytännössä kärkisijojen osalta luokka, jossa vain yhdestä tiimistä ajetaan luokkamestaruuksista liki poikkeuksetta. Rotaxin perimmäinen ajatus on sinänsä hyvä, mutta käytännön toteutus ei ole nyt kaikille riittävän tasapuolinen eikä ilmeisesti tule koskaan olemaankaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


spicyspeed kirjoitti:

Raksut ja jammut taas kimpassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu