Hei,
pitäisi saada purjerengas kiinnitettyä eikä oikein ota onnistuakseen. Pakkauksen ohjeet olivat todella kehnot ja netistä en löytänyt. Voisiko joku ystävällinen laittaa yksityiskohtaiset ohjeet.
Paketissa olisi siis mukana kaksi muovi metallijuttua, toisessa nupiska, ja toisessa renkula, ja sitten kahdenlaisia niitä renkaan palasia. Mielesäni laitoin kaikki oikein yms, mutta vasaralla en saa rengasta hakattua tarpeeksi tiukkaan, ja jotenkin vinoonkin se lähtee menemään.. siis toinen reuna painuu enemmän kuin toinen. Useamman kerran hakkasin, ja vielkin jäi löysäksi. Häh! Missä vika?
Auttakaa. Kiitos!
purjerenkaan kiinnitys
7
22421
Vastaukset
- laadukkaita
Nuo halpakauppojen purjerengastyövälineet ei kovin laadukkaita ole.
Joskus ihmettelen, miksi tuollaisia yleensä kehdataan valmistaa, markkinoida ja kiinasta asti tänne kuljettaa.
Jos et kovin montaa niittusta kuitenkaan tarvi tehdä, niin onhan siinä pussissa muutama harjoituskappalekkin.
Joissain pakkauksissa on tuon niittaustyövälineen lisäksi lävistin, jolla tehdään kankaaseen sopiva reikä.
Itse olen joutunut noita renkaita niittaamaan ja olen tehnyt siihen tarkoitukseen omat työvälineet, tallettain kiinanihmeet talousjätteisiin.
Jos sinun on noita niittauksi paljonkin tehtävä, niin suosittelen hankkimaan työvälinekaupasta siihen oikeat välineet.
Vielä tämä...
Noita purjerenkaita en hanki halpakaupoista, vaan ihan oikeasta työvälinekaupasta (esim. K-rauta ), jossa myödään ammattilaatuista tavaraa muutenkin.
Noissa renkaissa on sellasia joihin mangeetti ottaa, ne on terästä ja ruostuvat lyhyessä ajassa ulko olosuhteissa.
Messinkisiäkin on tarjolla ja ovat useimmiten laadukkaampia.
Itse niittaustapahtumaa en rupea selostaan ja uskon, etää osaat sen, mutta jäädään odotteleen, josko sen joku toinen kertoisi. - Ammattilainen
Kotikonstein ikävä kyllä ei saa purjerenkaita yhtä tiukkaan kun ammattilaiskonstein.
Ammattilainen laittaa purjerenkaat Pylväspuristimella kiinni missä on oikenlaiset osat. Esim pysty tappi johon istutetaan toinen puoli purjerenkaasta. Sitten seuraavaksi laitetaan kangas nurinpäin. (kankaaseen on valmiisi tehty vähän pienempi reikä kuin renkaan taappi. Kankaaseen kannattaa laittaa myös liimakangasta jos mahdollista reijän tukemiseksi.)Seuraavaksi laitetaan pieni rengas ja puristetaan kiinni niin kauan kunnes puristin on pohjassa eikä liiku enää.
Laitatin itse asiakastyöhöni verhoiluliikkeessa purjerenkaat kun en ole vielä ehtinyt sellaista itselleni hankkia.Ei maksanu markka aikaan kun purjerenkaat ja 5 min työn.Elikkäs jotain 1 mk. per rengas. - aatos
Juuri eräs päivä katselin kaupassa purjerenkaan kiinnitystyökalua ja maksoi muutaman euron. Jonkinlaiset puristuspihdit.
- kissa
Olen laittanut kotikonstein monetkin purjerenkaat ja toistaiseksi ihan jees onnistuneet, mutta vaivalloista se on noihin teollisiin koneisin verrattuna =/..
- sarajoki
nuo valmispakkaukset. soita tai kay itseasi lahinna olevissa suutariliikkeissa ja kysy niista. varmasti kaikilla on jonkinkokoisia renkaita ja niihin tyokalut. merkitset tarkoin kohteet mihin renkaat haluat jos et ole viela kaikkiin reikaa lyonyt, niin tulee oikeaan paikkaan.
jos aiot enemmankin purjerenkaita laitella ihan kyllastymiseen asti... hanki kunnon valineet. herttoniemessa helsingissa on paikka joka myy renkaat, lyoma ja puristustyokalut (puristimen joudut ehka hankkimaan muualta) mutta arvaa muistanko juuri nyt sita nimea... olisikohan ollut Novopak...
jos valttamatta haluat niilla muovihilputtimilla, lue ne kuvaohjeet moneen kertaan. joskus on tosi vaikea paatella mika osa nyt oikeesti kuuluu kummalle lyomapaalle. sitten laitat osat kohdilleen ja katso etta sinulla on KOVA tasainen alusta ja hyva vasara, mielellaan vasaran lyomapaa saa olla sita hilputintyokalua isompi. koeta saada tukeva ote hilputtimesta niin ettei sormet jaa alle ja lyo napakasti ja useita kertoja ja kohdista lyonnit suoraan alaspain. menee vinoon jos ekat lyonnit menee vinoon. naputa sitten mielummin kevyesti kuin isan kadella alkulyonnit jotta lahtee suoraan puristumaan - Suomi
Olet ostanut kiinalaisen tuotteen josta et hyödy mutta joka saastuttaa ympäristöä 10000 km kuljetuksella kiinasta roskikseesi ja kaatopaikalle suomeen....
- Anonyymi
Kokeiltu ja toimii tällainen kiinan työkalukin.
Pitää nääs vaan osata.
Jos on peukku keskellä kämmentä, niin älkää vaivautuko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2431776Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys131182Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi1981132Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851085Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60873TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18864- 51806
- 58775
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61753Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva125747