purjerenkaan kiinnitys

juuri

Hei,

pitäisi saada purjerengas kiinnitettyä eikä oikein ota onnistuakseen. Pakkauksen ohjeet olivat todella kehnot ja netistä en löytänyt. Voisiko joku ystävällinen laittaa yksityiskohtaiset ohjeet.

Paketissa olisi siis mukana kaksi muovi metallijuttua, toisessa nupiska, ja toisessa renkula, ja sitten kahdenlaisia niitä renkaan palasia. Mielesäni laitoin kaikki oikein yms, mutta vasaralla en saa rengasta hakattua tarpeeksi tiukkaan, ja jotenkin vinoonkin se lähtee menemään.. siis toinen reuna painuu enemmän kuin toinen. Useamman kerran hakkasin, ja vielkin jäi löysäksi. Häh! Missä vika?

Auttakaa. Kiitos!

7

23690

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laadukkaita

      Nuo halpakauppojen purjerengastyövälineet ei kovin laadukkaita ole.
      Joskus ihmettelen, miksi tuollaisia yleensä kehdataan valmistaa, markkinoida ja kiinasta asti tänne kuljettaa.

      Jos et kovin montaa niittusta kuitenkaan tarvi tehdä, niin onhan siinä pussissa muutama harjoituskappalekkin.

      Joissain pakkauksissa on tuon niittaustyövälineen lisäksi lävistin, jolla tehdään kankaaseen sopiva reikä.

      Itse olen joutunut noita renkaita niittaamaan ja olen tehnyt siihen tarkoitukseen omat työvälineet, tallettain kiinanihmeet talousjätteisiin.

      Jos sinun on noita niittauksi paljonkin tehtävä, niin suosittelen hankkimaan työvälinekaupasta siihen oikeat välineet.

      Vielä tämä...
      Noita purjerenkaita en hanki halpakaupoista, vaan ihan oikeasta työvälinekaupasta (esim. K-rauta ), jossa myödään ammattilaatuista tavaraa muutenkin.

      Noissa renkaissa on sellasia joihin mangeetti ottaa, ne on terästä ja ruostuvat lyhyessä ajassa ulko olosuhteissa.

      Messinkisiäkin on tarjolla ja ovat useimmiten laadukkaampia.

      Itse niittaustapahtumaa en rupea selostaan ja uskon, etää osaat sen, mutta jäädään odotteleen, josko sen joku toinen kertoisi.

    • Ammattilainen

      Kotikonstein ikävä kyllä ei saa purjerenkaita yhtä tiukkaan kun ammattilaiskonstein.

      Ammattilainen laittaa purjerenkaat Pylväspuristimella kiinni missä on oikenlaiset osat. Esim pysty tappi johon istutetaan toinen puoli purjerenkaasta. Sitten seuraavaksi laitetaan kangas nurinpäin. (kankaaseen on valmiisi tehty vähän pienempi reikä kuin renkaan taappi. Kankaaseen kannattaa laittaa myös liimakangasta jos mahdollista reijän tukemiseksi.)Seuraavaksi laitetaan pieni rengas ja puristetaan kiinni niin kauan kunnes puristin on pohjassa eikä liiku enää.

      Laitatin itse asiakastyöhöni verhoiluliikkeessa purjerenkaat kun en ole vielä ehtinyt sellaista itselleni hankkia.Ei maksanu markka aikaan kun purjerenkaat ja 5 min työn.Elikkäs jotain 1 mk. per rengas.

    • aatos

      Juuri eräs päivä katselin kaupassa purjerenkaan kiinnitystyökalua ja maksoi muutaman euron. Jonkinlaiset puristuspihdit.

    • kissa

      Olen laittanut kotikonstein monetkin purjerenkaat ja toistaiseksi ihan jees onnistuneet, mutta vaivalloista se on noihin teollisiin koneisin verrattuna =/..

    • sarajoki

      nuo valmispakkaukset. soita tai kay itseasi lahinna olevissa suutariliikkeissa ja kysy niista. varmasti kaikilla on jonkinkokoisia renkaita ja niihin tyokalut. merkitset tarkoin kohteet mihin renkaat haluat jos et ole viela kaikkiin reikaa lyonyt, niin tulee oikeaan paikkaan.
      jos aiot enemmankin purjerenkaita laitella ihan kyllastymiseen asti... hanki kunnon valineet. herttoniemessa helsingissa on paikka joka myy renkaat, lyoma ja puristustyokalut (puristimen joudut ehka hankkimaan muualta) mutta arvaa muistanko juuri nyt sita nimea... olisikohan ollut Novopak...

      jos valttamatta haluat niilla muovihilputtimilla, lue ne kuvaohjeet moneen kertaan. joskus on tosi vaikea paatella mika osa nyt oikeesti kuuluu kummalle lyomapaalle. sitten laitat osat kohdilleen ja katso etta sinulla on KOVA tasainen alusta ja hyva vasara, mielellaan vasaran lyomapaa saa olla sita hilputintyokalua isompi. koeta saada tukeva ote hilputtimesta niin ettei sormet jaa alle ja lyo napakasti ja useita kertoja ja kohdista lyonnit suoraan alaspain. menee vinoon jos ekat lyonnit menee vinoon. naputa sitten mielummin kevyesti kuin isan kadella alkulyonnit jotta lahtee suoraan puristumaan

    • Suomi

      Olet ostanut kiinalaisen tuotteen josta et hyödy mutta joka saastuttaa ympäristöä 10000 km kuljetuksella kiinasta roskikseesi ja kaatopaikalle suomeen....

    • Anonyymi

      Kokeiltu ja toimii tällainen kiinan työkalukin.
      Pitää nääs vaan osata.
      Jos on peukku keskellä kämmentä, niin älkää vaivautuko.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe