ulkomailla asuvat epileptikot

Moikka!

Olen 20-vuotias nuori nainen ja olen lähdössä keväällä au pairiksi Irlantiin. Ainoa asia, joka mietityttää on epilepsia. Reseptit voi toki kirjoittaa vuodeksi, mutta entä jos innostun jäämään pitemmäksi aikaa? Marssinko vain paikalliselle neurologille ja pyydän häntä uusimaan reseptini?
2201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Käytännöt voi vaihdella, sopivilla hakusanoilla löytää erilaisia ketjuja vuosien varrelta. Itselläni kävi niin, että asuin keski-Euroopassa sairastuessani ja siellä määrättiin lääkitys. Suomessa käydessäni n. puoli vuotta myöhemmin lääke vaihdettiin toiseen, eri korvauskäytännöt. (kuuluin Suomen sos.turvaan, koska palkka tuli täältä). Koska elo ulkomailla jatkui, yritin saada paikalliselta lääkäriltäni reseptiä uuteen lääkkeeseen mutta kyseistä lääkettä ei siellä tunnettu (ja samankaltainen taas oli viidesosa-annoksina..). Näin ollen kävin vuoden verran kolmen kuukauden välein hakemassa lääkkeet Suomesta:)

Mutta perusperiaate niinkuin veikkasitkin, paikalliselle lääkärille ja hän arvioi tilanteen. Lääkkeenvaihtoon saattaa joutua, jos samat mömmöt eivät ole käytössä ko. maassa; senpä vuoksi helpompi, jos ne saa tuotua kotimaasta (mikäli aikomus on palata Suomeen parin vuoden sisään). Muussa tapauksessa täytyy mennä paikallisen käytännön mukaan.

Äänestä

Itse asuin Irlannissa monta vuotta ja siellä lääkkeet sai helposti.
Ensin tarvitset Long-term Illness bookin, jonka saat hankkimalla ensin hakemuksen paikallisesta 'sossusta' (local health office) tai nykään näköjään saa netistäkin, katso linkki alta. Hakemuksen kanssa sitten menet omalle lääkärillesi (ei tarvi olla neurologi) suomalaiset reseptit mukanasi. Lääkäri täyttää hakemuksen ja toimitat hakemuksen paikalliseen 'sossuusi' (Local health office). Muutaman päivän kuluessa saat pienen vihreän kirjan, jonka viet taas lääkärillesi. Lääkäri kirjoittaa kirjaan reseptin, jonka kanssa saat apteekista lääkkeesi ilmaiseksi. Saadaksesi irlantilaisen long term illness bookin pitää sinun kuulua irlannin sosiaaliturvan piiriin, eli olla Irlannissa kirjoilla ja sinulla pitää olla paikallinen sosiaaliturvatunnus PPSN.

Long-term illness scheme: http://www.hse.ie/eng/services/list/1/schemes/lti/Your_Guide_to_the_Long-Term_Illness_Scheme.html
Long-term illness book -hakemus: http://www.hse.ie/eng/services/list/1/schemes/lti/ltiform.pdf
PPSN tietoa: http://www.citizensinformation.ie/en/social_welfare/irish_social_welfare_system/personal_public_service_number.html
Local Health office lista: http://www.hse.ie/eng/services/list/1/LHO/lholist.html

Äänestä

Kommentoi aloitusta


just worried kirjoitti:

Moikka!

Olen 20-vuotias nuori nainen ja olen lähdössä keväällä au pairiksi Irlantiin. Ainoa asia, joka mietityttää on epilepsia. Reseptit voi toki kirjoittaa vuodeksi, mutta entä jos innostun jäämään pitemmäksi aikaa? Marssinko vain paikalliselle neurologille ja pyydän häntä uusimaan reseptini?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu