Hei,
sekä Ubuntussa että Debianissa yritin varmuuskopioida kännykästäni tietoja bluetoothin kautta koneelle. Molemmilla kerroilla olen joutunut kopioinnin puolessavälissä keskeyttämään operaation. Tämän jälkeen uudelleen yrittäessäni kone herjaa 'another operation in process' tms eikä anna kopioida enää vaikka yrittäisi poistaa paketit asetustiedostoineen ja uudelleenasentaa, ei ole auttanut kuin asentaa uudestaan käyttöjärjestelmä.
Saisiko jostain jonkun appletin tai koodin, jolla saisi nollattua kaikki taustalle kummittelemaan jääneet 'operaatiot'. Vika johtunee siitä, että kun painan peruuta -nappia, järjestelmä ei tajua sitä, vaan luulee, että kopiointi on edelleen käynnissä ja lukitsee bluetoothin heti kun saa yhteyden avattua.
Olen yrittänyt googlata vastausta ja ymmärsin, että se on joku vuosikausia vanha "ratkaisematon ongelma" linuxissa. Mitä ihmettä.
'anothe operation in process
väsähtänyt
3
149
Vastaukset
- Taas toimii
Älä enää hakkaa päätäsi seinään. Palaa Windowsin pariin, ja taas toimii.
- 343
E mulla ole debian 7.4 ja up kanssa ollut mitään ongelmaa siirtää esim valokuvia androidlaitteesta bluetoothin avulla pc:lle.
Jos palaat windowsiin, voi olla että toimii, mutta windowsissa kaikki toimii hitaammin ja viruksia saa pelätä. - vipinääpalstalle
usb on selvästi nopeampi kuin bluetooth, joten sitä kannatta käyttää jos pitää sirtää enemmän kuin pari kuvaa pclle. Vielä nopeampi on siirtää muistikortti puhelimesta kortinlukijaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 945412
- 564171
- 302331
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282178Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161835- 151484
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹331322Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201138- 221038
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431031