Startin navan ruuvi

Mistä Fordson Majoriin tuo kuvan ruuvi akun johdolle (kuva on suuntaa-antava).

http://www.forge-services.co.uk/acatalog/FS1223.jpg
7164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kytkentäkaavion mukaan startin joto lähtee kenttäkäämiltä, ei suoraan kollektorin harjoilta.
Eli, jos lähdetään seutaamaan akulta tulevaa virtajohtoa, ensin se kierttää kenttäkäämin, sitten tulee kuvan eristetyille kupri harjoille, jonka jälkeen maadoittuu mentyään läpi kollektorin eristämättömien harjojen kautta.
(huomaa, että kenttäkäämi on kytketty rinnan keskenään)

Äänestä

Kysymys oli siitä messinkiruuvista, mihin solenoid starter switch on kytketty.

Äänestä
  • Se tulee kenttäkäämiin kohti päätylevyä, eristysholkki väliin. Päätylevyssä on sille reikä, siihen sitten tulee paksu virtajohto.

    Äänestä

  • Startti kirjoitti:

    Se tulee kenttäkäämiin kohti päätylevyä, eristysholkki väliin. Päätylevyssä on sille reikä, siihen sitten tulee paksu virtajohto.

    Siinä on nyt huono kierre lopussa, joko laittaa mutteri loppujenkaan tai vääntää pienempi kierre pakalla, mutta mieluiten ostaisin uuden. Sai joku aika sitten ihan nettikaupasta, missä on laaja valikoima osia. Purkaamoista en ole kysellyt, kun eivät myy pikkuosia.
    Messinkiosa mutterilla tuolla päädyssä oikealla.

    http://www.silverfoxtractorspares.com/tef--dexta-starter-motor-as-original-with-lever-10918-p.asp

    Äänestä

  • Startti kirjoitti:

    Se tulee kenttäkäämiin kohti päätylevyä, eristysholkki väliin. Päätylevyssä on sille reikä, siihen sitten tulee paksu virtajohto.

    Ja se todellakin kuumenee aivan helvetisti, niin kuin joku sanoi niistää niittauksistakin.

    Äänestä

Startin tyyppi tyyppikilvestä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Masurkka kirjoitti:

Mistä Fordson Majoriin tuo kuvan ruuvi akun johdolle (kuva on suuntaa-antava).

http://www.forge-services.co.uk/acatalog/FS1223.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu