Olen käynyt nyt pariinkin kertaan kuulontutkimuksessa. Vuoteen 2010 verrattuna kuulo on alentunut kohtalaisen merkittävästi - silloin PTA oik 15 dB, vas 23 dB. Nyt lukemat oik 20 dB, vas 32 dB (tai jotain sinnepäin).
Onko kenelläkään tämänkaltaisilla lukemilla vielä kuulokojetta? Ja mitkähän mahtoi olla arvot, että sen saa "yhteiskunnan maksamana"?
Onko kenelläkään tämänkaltaisilla lukemilla vielä kuulokojetta? Ja mitkähän mahtoi olla arvot, että sen saa "yhteiskunnan maksamana"?
Vastaukset 3
Vanhimmat
MIkä on PTA?
Kaikkialla puhutaan PTA:sta, mutta missään ei kerrota mikä se on. Kumma touhua ammattilaisisilta. PTA sitä ja PTA tätä.
PTA on pure tone average. Käytännössä se on neljän taajuuden keskiarvo mitatussa kuulokäyrässä. Taajuudet ovat 500, 1000, 2000 ja 4000 Hz. Nämä taajuudet ovat keskeisellä alueella puheen kuulemisen kannalta. PTA antaa karkean kuvan kuulon tasosta. Isompi desibelinumero tarkoittaa huonompaa kuuloa.
20-vuotiaalla keskimäärin PTA on 0/0 dB (oikea/vasen). Ikääntyneellä PTA voi olla vaikka 35/38 dB. Tällöin kuulokoje voi olla hyvinkin tarpeellinen molempiin korviin.
tinnittää 😣 ja voin kertoa usein