Uusi kone

27137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Muistit näyttää aika kalliilta. Vois vaihtaa halvempiin.
Emo näytti tosi hyvältä. Prosessorista ei hajua onko hyvä vai ei.
Luultavasti kuitenkin "riittävä" olettaisin.

Taidan pamauttaa tilauksen sisään noista paitsi muisteista.
Katon jos halvemmat crucialit sais tilauksella kohtuullisella toimitusajalla.
Nappaan sit noi corsairt jos crucialeja ei saa.

Taidan napata nää muistit. Vaikka eivät yhtään sovi muiden osian kanssa värien perusteella yhteen.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-G-Skill-RipJaws-4-DDR4-3000-DIMM-CL15-Quad-Kit_974811.html

Tarkotus on kuitenki rakentaa ikkunalla varustettu kone joka näyttää hyvältä.

Vaikea valita tän ja ton X99 deluxe emon väliltä.
Taidan kuitenki ottaa tämän vaikka toi deluxe näyttää paremmalta mun silmään.

http://www.mindfactory.de/product_info.php/ASUS-Rampage-V-Extreme_974118.html

Äänestä

No hitto tämä näyttää hyvältä.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/MSI-X99S-SLI-Plus--Intel-X99-Mainboard-Sockel-2011-V3_975436.html

ainakin hinta olisi huomattavasti asusta alhaisempi.

prossu emo ja muisti combon saisi 850 posteineen. Mikä ei nyt enään ollenkaan mahdottomalta tunnu.

https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php/basket_action/load_basket_extern/id/128c77220fe1123203da0235ac1479545e91137de328ee356c9

eipä toi taida paljo mittimällä parantua. parempi napata tuosta osat.

Äänestä
  • Sanosin ettet tarvitte kahta kampaa enempää muistii.

    Äänestä

  • UPDATE_10479455 kirjoitti:

    Sanosin ettet tarvitte kahta kampaa enempää muistii.

    2011 kanta on neöjää muistikanavaa tukeva. Joten se kai toimii neljällä kammalla parhaalla mahdollisella hyötysuhteella tai teholla.
    käsittääkseni

    Äänestä

  • mietin vaa kirjoitti:

    2011 kanta on neöjää muistikanavaa tukeva. Joten se kai toimii neljällä kammalla parhaalla mahdollisella hyötysuhteella tai teholla.
    käsittääkseni

    Joo ja LGA1366 tuki 3 muistikanavaa. 2 vs 3 kanavaa ero oli noin prosentti.

    Ennemmin 2*8GB ku 4*4GB.

    Äänestä

  • UPDATE_10479455 kirjoitti:

    Joo ja LGA1366 tuki 3 muistikanavaa. 2 vs 3 kanavaa ero oli noin prosentti.

    Ennemmin 2*8GB ku 4*4GB.

    Kaikki tehot irti vaan. Oletko joku köhälistön edustaja?

    Äänestä

  • mietin vaan kirjoitti:

    Kaikki tehot irti vaan. Oletko joku köhälistön edustaja?

    Edustan järkikaartia. 4 gigan kampoja turha ostella 70 eurolla. Joten 8 gigasia kampoja. Säästää rahaa, saa paremmat kammat ja häviää sen prosentin nopeudessa.

    Äänestä

  • UPDATE_10479455 kirjoitti:

    Joo ja LGA1366 tuki 3 muistikanavaa. 2 vs 3 kanavaa ero oli noin prosentti.

    Ennemmin 2*8GB ku 4*4GB.

    Diggest on varmasti nähnyt ja kokeillut 1366 konetta yhdellä a kahdella kammalla ja kolemella ja kuudella kammalla? Itse olen.

    Olen myös kokeillut 2011 konetta sekalaisilla muisteilla.
    Kummassakin tapauksessa kone ottaa nokiinsa todella rajusti suorityskyvyssä jos muisti ei tue kolmea tai neljää kanavaa.
    1366 koeessa tämä ero oli jopa 30% luokkaa verrattuna siihen että käyttää kolmea tai kuutta kampaa. Tämä on ihan testeissäkin todistettu juttu.
    Ainakin olen sellaisen testin lukebut netistä ja omakohtaiset testit tukevat tätä. Mutta tampio joka ei omaa omakohtaista kokemusta mistään intel kokoonpanosta tietää varmasti paemmin nämä asiat.
    Tuossa testissä käytettiin muistaakseni Asus Sabertooth emolevyä jollainen itseltänikin löytyi aikanaan. Muistien merkkiä en valitettavasti muista. Itse käytin kuitenkin G.skillin 2GB kampoja ensin kolmea ja sitten kuutta.

    Nykyisessä koneessani (2011) on 4kpl 8GB DDR 1600MHz Cl9 kampoja
    3930k prosessorin kanssa. Emolevynä Gigabyten halpis X-79 UD3 joka toimii aivan loistavasti vaikka halpa onkin. Luultavasti yksi aliarvostetuimpia emolevyjä mitä markkinoilta löytyy. Kuitenkin siitä löytyy hyvä äänipiiri ja intel verkkokortti ja RAID toimii loistavasti. Itselläni ei ole mitään valittamista kyseisestä emosta jos hyväksyy raoitetut kellotusominaisuudet ja vain neljä muistikamman paikkaa. Mutta luultavasti 32GB riittää useimmille alkuun.

    Toisesta koneesta löytyy 16GB 2400MHz muisteja (Gskill Trident X)
    Joka taas sekin nopeutti konetta huomattavasti jonka todella huomaa myös ns "perstuntumalla" vaikka vain käynnistymis nopeudesta.
    myös virus scannakset ja tiedostojen kopionnit ja siirrot nopeutuivat huomattavasti. Tämä taas ihan näitä omia huomioita asioista.
    Mutta tällaisia huomioita ei voi AMD käyttäjä koskaan tehdä.

    BTW Diggest. Minkäslainen kone sulla on? Ahkerasti haukut täällä muiden koneita ni laitappas omasta koneesta specsit ja kuvat kehiin että muutki käyttäjät näkee millä omakohtaisella kokemuksella haukut muiden aikeita ostaa jotain prosessoreita,emolevyjä ja näytönohjaimia.
    Tämä olisi nimittäin aika oleellista tietoa. Mitään ns "npiituntumaa" sulla ei tunu olevan näistä asioista.

    Äänestä

  • UPDATE_10479455 kirjoitti:

    Joo ja LGA1366 tuki 3 muistikanavaa. 2 vs 3 kanavaa ero oli noin prosentti.

    Ennemmin 2*8GB ku 4*4GB.

    Se ero on pahimmillaan n 30% jos et 1366 setissä käyttänyt kolmea tai kuutta muistikampaa. Ja tämäkin on todistettu ihan testeissä.
    Omakohtaista kokemusta löytyy myös asiasta. Löytyykö sulla?

    Äänestä

  • 1366 kirjoitti:

    Se ero on pahimmillaan n 30% jos et 1366 setissä käyttänyt kolmea tai kuutta muistikampaa. Ja tämäkin on todistettu ihan testeissä.
    Omakohtaista kokemusta löytyy myös asiasta. Löytyykö sulla?

    No niinpä näkyy olevan 30%

    http://www.tomshardware.com/reviews/Intel-Core-i7-Nehalem,2057-13.html

    Äänestä

  • 1366 kirjoitti:

    Diggest on varmasti nähnyt ja kokeillut 1366 konetta yhdellä a kahdella kammalla ja kolemella ja kuudella kammalla? Itse olen.

    Olen myös kokeillut 2011 konetta sekalaisilla muisteilla.
    Kummassakin tapauksessa kone ottaa nokiinsa todella rajusti suorityskyvyssä jos muisti ei tue kolmea tai neljää kanavaa.
    1366 koeessa tämä ero oli jopa 30% luokkaa verrattuna siihen että käyttää kolmea tai kuutta kampaa. Tämä on ihan testeissäkin todistettu juttu.
    Ainakin olen sellaisen testin lukebut netistä ja omakohtaiset testit tukevat tätä. Mutta tampio joka ei omaa omakohtaista kokemusta mistään intel kokoonpanosta tietää varmasti paemmin nämä asiat.
    Tuossa testissä käytettiin muistaakseni Asus Sabertooth emolevyä jollainen itseltänikin löytyi aikanaan. Muistien merkkiä en valitettavasti muista. Itse käytin kuitenkin G.skillin 2GB kampoja ensin kolmea ja sitten kuutta.

    Nykyisessä koneessani (2011) on 4kpl 8GB DDR 1600MHz Cl9 kampoja
    3930k prosessorin kanssa. Emolevynä Gigabyten halpis X-79 UD3 joka toimii aivan loistavasti vaikka halpa onkin. Luultavasti yksi aliarvostetuimpia emolevyjä mitä markkinoilta löytyy. Kuitenkin siitä löytyy hyvä äänipiiri ja intel verkkokortti ja RAID toimii loistavasti. Itselläni ei ole mitään valittamista kyseisestä emosta jos hyväksyy raoitetut kellotusominaisuudet ja vain neljä muistikamman paikkaa. Mutta luultavasti 32GB riittää useimmille alkuun.

    Toisesta koneesta löytyy 16GB 2400MHz muisteja (Gskill Trident X)
    Joka taas sekin nopeutti konetta huomattavasti jonka todella huomaa myös ns "perstuntumalla" vaikka vain käynnistymis nopeudesta.
    myös virus scannakset ja tiedostojen kopionnit ja siirrot nopeutuivat huomattavasti. Tämä taas ihan näitä omia huomioita asioista.
    Mutta tällaisia huomioita ei voi AMD käyttäjä koskaan tehdä.

    BTW Diggest. Minkäslainen kone sulla on? Ahkerasti haukut täällä muiden koneita ni laitappas omasta koneesta specsit ja kuvat kehiin että muutki käyttäjät näkee millä omakohtaisella kokemuksella haukut muiden aikeita ostaa jotain prosessoreita,emolevyjä ja näytönohjaimia.
    Tämä olisi nimittäin aika oleellista tietoa. Mitään ns "npiituntumaa" sulla ei tunu olevan näistä asioista.

    Ottaa nokkiin tosi rajusti http://www.xbitlabs.com/articles/memory/display/lga2011-ddr3_3.html

    Äänestä

Toi vaikuttaa hyvältä setiltä. Intel nousee pörssissä *hieroo käsiään*
Tossa vähä uutista uusista intel prosessoresta noin ylipäätään rapakon takaa.

http://blogs.wsj.com/digits/2014/08/29/intel-moves-to-excite-extreme-pc-speed-freaks/

Aika samantapaisia osia meinaan itekki tilata.
http://www.hardwareversand.de/en/Solid-State-Disk/169178/Crucial MX100 SSD 512GB (2,5, 7mm).article

Mielenkiintosia tietoja esimerkiksi täällä. katso tarkemmat tiedot alhaalla ja prosessorin tyyppi ylhäällä. Mitä mahtaa saada jos tilaa :D
http://www.hardwareversand.de/en/Sockel 2011-3/177234/Intel Core i7-5930K Box.article

Pikku mokia ehkä postauksissa. (teknisissä tiedoissa)
http://www.hardwareversand.de/en/Sockel 2011-3/177236/Intel Core i7-5820K Box.article

Äänestä
  • Mun ei ole kai mitään järkeä päivittää ku 3930k on jo ni turha päivitys.
    Ajattelin ensi et tossa Intel Core i7-5930K olis 8 ytiminen mut paskat.
    Se on tietysti vasta siinä tonnin maksavassa läjässä.
    Eli Intel Core i7-5960X on 8 ydintä.

    No meneehä tuo vielä tuolla 3930k prossulla. No pitää kattoa jos myis tuon vanhan pois ja päivittäs sitte uutteen.

    Äänestä

  • UPDATE_10479455 kirjoitti:

    Noista tuloksista voi päätellä vain sen, että testi ei ymmärrä enemmän kuin 4C/8T päälle, jolloin 4790K vie voiton korkeamman kellotaajuutensa voimin.

    Ihan samalla tavalla kuin AMD:n prossut sukkaavat, jos softa ei säikeisty tarpeeksi. Tosin AMD sukkaa silloin paljon pahemmin, koska niiden prossuissa on järkyttävän huono suorituskyky per ydin. Intelillä sentään tekee jotain huonosti säikeistyvissäkin ohjelmissa.

    Äänestä

  • joopajoo todellakin kirjoitti:

    Noista tuloksista voi päätellä vain sen, että testi ei ymmärrä enemmän kuin 4C/8T päälle, jolloin 4790K vie voiton korkeamman kellotaajuutensa voimin.

    Ihan samalla tavalla kuin AMD:n prossut sukkaavat, jos softa ei säikeisty tarpeeksi. Tosin AMD sukkaa silloin paljon pahemmin, koska niiden prossuissa on järkyttävän huono suorituskyky per ydin. Intelillä sentään tekee jotain huonosti säikeistyvissäkin ohjelmissa.

    Eli i7-4790K on nopeempi prossu.

    AMD:n prossuissa FX-8350 hakkaa aina FX-8320:n.

    Äänestä

  • joopajoo todellakin kirjoitti:

    Noista tuloksista voi päätellä vain sen, että testi ei ymmärrä enemmän kuin 4C/8T päälle, jolloin 4790K vie voiton korkeamman kellotaajuutensa voimin.

    Ihan samalla tavalla kuin AMD:n prossut sukkaavat, jos softa ei säikeisty tarpeeksi. Tosin AMD sukkaa silloin paljon pahemmin, koska niiden prossuissa on järkyttävän huono suorituskyky per ydin. Intelillä sentään tekee jotain huonosti säikeistyvissäkin ohjelmissa.

    "Noista tuloksista voi päätellä vain sen, että testi ei ymmärrä enemmän kuin 4C/8T päälle, jolloin 4790K vie voiton korkeamman kellotaajuutensa voimin."

    Kyseinen digestin testi oli pelkkä OpenCL testi, joka testaa pelkkää GPU:n nopeutta. OpenCL on vähän vastaava kuin Nvidian CUDA. Cpu:n tehot eivät vaikuta siihen ollenkaan. Ehkä näytönohjaimen ajureita ei ole vielä kovin hyvin optimoitu X99:lle ja siitä johtuu ihan pienet erot nopeuksissa.

    Vastaavassa CPU-laskennassa (Blenderissä) sen sijaan 5960X on kaksinkertainen ja 5820K lähes puolet nopeampi kuin 4790K.

    Äänestä

  • 2x nopeampi kirjoitti:

    "Noista tuloksista voi päätellä vain sen, että testi ei ymmärrä enemmän kuin 4C/8T päälle, jolloin 4790K vie voiton korkeamman kellotaajuutensa voimin."

    Kyseinen digestin testi oli pelkkä OpenCL testi, joka testaa pelkkää GPU:n nopeutta. OpenCL on vähän vastaava kuin Nvidian CUDA. Cpu:n tehot eivät vaikuta siihen ollenkaan. Ehkä näytönohjaimen ajureita ei ole vielä kovin hyvin optimoitu X99:lle ja siitä johtuu ihan pienet erot nopeuksissa.

    Vastaavassa CPU-laskennassa (Blenderissä) sen sijaan 5960X on kaksinkertainen ja 5820K lähes puolet nopeampi kuin 4790K.

    Kuka laskee CPU:lla tollasia juttuja? Ei kukaan, joten OpenCL teho ratkasee.

    Äänestä

  • UPDATE_10479455 kirjoitti:

    Kuka laskee CPU:lla tollasia juttuja? Ei kukaan, joten OpenCL teho ratkasee.

    Adobe After Effectsillä tai blenderillä voi tehdä pikaisen ja epätarkan preview version GPU:lla, mutta varsinaiseen laskentaan gpu:ta ei voi käyttää. Myös Povray käyttää minimissään double precision FP laskentaa ja siihen ei gpu:t sovellu (paitsi Tesla joka maksaa 3300€, enemmän kuin koko kone 4k-näyttöineen kaikkineen).
    Teslakaan tosin ei sovellu tarkkaan quad precision laskentaan, eikä muihin sovelluksiin kuin liukulukulaskentaan. Esim. Visual C kääntäminen toimii näillä uusilla prossuilla myös 2x nopeammin kuin 4790k:lla.

    Äänestä

  • 2x nopeampi kirjoitti:

    Adobe After Effectsillä tai blenderillä voi tehdä pikaisen ja epätarkan preview version GPU:lla, mutta varsinaiseen laskentaan gpu:ta ei voi käyttää. Myös Povray käyttää minimissään double precision FP laskentaa ja siihen ei gpu:t sovellu (paitsi Tesla joka maksaa 3300€, enemmän kuin koko kone 4k-näyttöineen kaikkineen).
    Teslakaan tosin ei sovellu tarkkaan quad precision laskentaan, eikä muihin sovelluksiin kuin liukulukulaskentaan. Esim. Visual C kääntäminen toimii näillä uusilla prossuilla myös 2x nopeammin kuin 4790k:lla.

    Parilla surkeella softalla ei voi = GPU:lla ei voi? Miks double precisioniin ei GPU sovellu? AMD:n näyttikset hoitaa tonkin, Nvidian romut ei.

    Näyttis hoitaa tollaset jutut sen verran nopeesti etten näe järkee käyttää CPU:ta. Paitti jos softa ei osaa käyttää GPU:ta.

    Äänestä

Näyttää näiden saatavuus huonolta.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-G-Skill-RipJaws-4-DDR4-3000-DIMM-CL15-Quad-Kit_974811.html

Katselin näitä emoja vähän tarkemmin ja ajattelin säästää pikkusen emon kohdalla. Mahtaako kannattaa? Tätä MSI halvempaa SLI:tä ajattelin.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/MSI-X99S-SLI-Plus--Intel-X99-Mainboard-Sockel-2011-V3_975436.html

Prossuksi 5820k
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i7-5820K-6x-3-30GHz-So-2011-3-BOX_974991.html

Silti hintaa tulee prosessorille,muisteille ja emolle 800.
Tarvitseehan tuo vielä jäähyn ja uuden näyttiksen GTX 880 ajattelin ym mukavaa lisäksi. Taitaa 3500 budjetti olla tiukoilla. Jotain pakko karsia näköjään. Voihan sitä sitten päivitellä kun saa taas rahaa kasaan.

Äänestä

  • Luitko Tom's hardwaren arvostelua? 2. sivulta ilmenee että Tomppa ei saanut mitään DDR4 muisteja toimimaan vakaasti yli 2666 MB/s nopeudella kalliillakaan emoilla. Kannattaa ehkä suosiolla ottaa 80€ halvemmat ja vähän hitaammat muistit. Nopeammat kuitenkin toimivat vasta emolevyjen seuraavissa revisioissa. Ehkä pari kuukautta voisi odotella ja hankkia sitten vasta emolevyn ja muistit jotka varmasti toimivat 3000 nopeudella.

    Äänestä

Ilmeisesti me täällä suomi24 fpprumilla kuvittelimme tuon uutuuden olevan 880 mutta hyvä että joku oikaisi että se onkin 980/970 Olen tainnut itsekkin puhua 880 kortista virheellisesti.

Emossa ei kyllä kannatta tinkiä vaikka itse mainostin näin tehneeni.

Järkevimpiä vaihtoehtoja ovat nämä Asus Deluxe, ASUS Rampage V Extreme ja MSI X99S XPOWER AC joka korvaa MSI huippumallin joka oli X-79 sarjassa Big Bang X Power II joka oli aikansa huippu joten MSI:llä ei oikein ole varaa tehdä huonoa mallia huipulle nytkään. Tosin ei tuo ole välttämättä huono tuo halvempikaan malli. katselin sitä itsekkin ihan ostomielessä.
Mutta se on pieni harkittu riski kuitenkin. Aikaisemmin X-79 sarjan halvemmat mallit eivät olleet mitenkään erityisen hyviä. Joten en voi suositella tämän tietäen tuota halvempaa mallia. Toki jos haluat ottaa riskin ja säästää mielenkiinnolla odotan mielipidettäsi koska asia kiinnostaa itseäni melko paljon myös :) Noin isolla budjetilla kun olet liikkeellä niin neuvon mielelläni säästämään muissa osissa ja hankkimaan muita osia halvemmista paikoista. Oletan että olet ostamassa myös vesijäähdytystä tuollaisella budjetilla ja voin kertoa halvan ostopaikan vesijäähdyts osille. Myös muista säästökohteita löytyy helposti.
Emo ei kuitenkaan ole se jossa ensimmäisenä kannattaa alkaa säästämään. Nämä huippu emot ovat myös kalliita vielä käytettynäkin ja kellotus ominaisuudet aivan eritasolla kuin halvemissa malleissa X-79 sarjasta kun puhutaan. Uskoisin ainakin tässä vaiheessa asian olevan saman suuntainen myös uudessa X99s sarjassa. Eli säästät omalla vastuulla siki haluan varoittaa ettei sitten tule pettymystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietin vaa kirjoitti:

Mites olis tämmöset osat?

Emo:
http://www.mindfactory.de/product_info.php/ASUS-X99-Deluxe_974117.html

Prossu:
http://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i7-5820K-6x-3-30GHz-So-2011-3-BOX_974991.html

Muistit.
http://www.mindfactory.de/product_info.php/16GB-Corsair-Vengeance-Black-LPX-DDR4-2800-DIMM-CL16-Quad-Kit_973524.html

Sopiikohan vanha 2011 jäähy tämän uuden kanssa yhteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu