Työttömyystukea opiskelijalle?

työtön opiskelija

Olen jo opiskellut itselleni ammatin, puuseppä. Siitä on kulunut vuosi eikä työtä ole löytynyt siis ollenkaan. Lomautuksia pitkin pimein. Olen päättänyt opiskella uuden ammatin, kone ja metalli alaa.

Kysymys kuuluu, saanko edelleen työttömyysetuutta, jos opiskelen toisen ammatin? Töitä tietenkin etsin vaikka opiskelen samalla ja jos tärppäisi työpaikka, lopettaisin opiskelun.

Olenhan minä edelleen työtön, vaikka opiskelisin?

5

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vhytgc

      Et voi olla samaan aikaan työtön ja opiskelija. Työttömänä voit kuitenkin opiskella harrastukseksi hiukan, mutta et kokopäiväisesti.

    • -.-

      Tuo asia pitää selvittää työkkäristä. Työttömyystuella opiskelua voidaan harkita, jos sen katsotaan edistävän työllistymistä jatkossa. Se on ihan työkkärin harkinnassa myöntävätkö oikeuden omaehtoiseen opiskeluun työttömyyskorvauksella, kun työttömyyttä on takana vasta vuosi. Ongelmallista on se, että ensin pitää hakea se opiskelupaikka ja vasta kun on sen saanut, voi hakea oikeutta työttömyyskorvauksella opiskeluun. Ja sitten jos sitä ei myönnetäkään... No sitten on opintotuen varassa. Toki sitä voisit alustavasti kysäistä työkkäristä, että onko heillä jotain sanottavaa asiaan tässä vaiheessa.

      Työtön sinä et enää olisi, jos opiskelisit.

      • Valo Kaari

        Niimpä. Kysäse. Työttömyyskorvaus stoppaa, jos oot opiskelija. Paitti jos myöntävät oikeuren opiskella työttömyysturvalla, niin sitte ei stoppaa.

        Ookko kahtonu, olisko työvoimakoulutusta tolla alalla sun kotopaikalla tai lähellä? Työvoimakoulutukses ei työttömyysturva stoppaa.


      • Kreppi vai lätty
        Valo Kaari kirjoitti:

        Niimpä. Kysäse. Työttömyyskorvaus stoppaa, jos oot opiskelija. Paitti jos myöntävät oikeuren opiskella työttömyysturvalla, niin sitte ei stoppaa.

        Ookko kahtonu, olisko työvoimakoulutusta tolla alalla sun kotopaikalla tai lähellä? Työvoimakoulutukses ei työttömyysturva stoppaa.

        Katso noita työvoimakoulutuksia. Metallialan koulutuksia näkyy olevan aika paljon eri puolella Suomenniemeä. Olen ainakin ymmärtänyt, että niihin saa työttömyyskorvauksen ja jonkun lisärahan, ehkä jonkun korotuksenkin. Katso mitä on tarjolla, löytyy mollin sivuilta.


      • Arimo Welder
        Kreppi vai lätty kirjoitti:

        Katso noita työvoimakoulutuksia. Metallialan koulutuksia näkyy olevan aika paljon eri puolella Suomenniemeä. Olen ainakin ymmärtänyt, että niihin saa työttömyyskorvauksen ja jonkun lisärahan, ehkä jonkun korotuksenkin. Katso mitä on tarjolla, löytyy mollin sivuilta.

        Alajärvi, Pietarsaari, Varkaus, Salo, Rauma, Lahti, Porvoo, Helsinki...
        Näitä metallialan koulutuksia näyttää löytyvän vähän sieltä sun täältä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6117
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4663
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      49
      4421
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4249
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2662
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2172
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1642
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      130
      1514
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1453
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe