Laitetaan nyt sitten hinnat tänne, talvipäivä= 5,20 ja muu aika 4,45, ei pysty valittamaan että kallista olisi. Mutta muut maksut sähkön lisäksi on ihan persuista, eli siis sähkö halpaa, muut=kallista.
Nykyinen hinta.
10
322
Vastaukset
- halpaaon
Joo, näin on. Paras ratkaisu ei ole välttämättä halvin sähkö, vaan kulutuksen minimointi, jolloin myös nuo muut kulut laskussa pienenevät. Meillä oli sähkölasku 40€ ja muut kulut 80€, tämä siis kesä/heinä.
Talvipäivä 6,68
Muu aika 5,35
Perus 4,1
Määräaikainen 8/2015 asti.
Forssan Energia- 230V
Yleissähkö 5,33
Perus 0,90€ - jeppana
230V kirjoitti:
Yleissähkö 5,33
Perus 0,90€^ yhden tai kahden vuoden määräaikainen vai toistaiseksi voimassa oleva?
Itsellä kahden vuoden soppari 1,50 euron perusmaksulla ja 5,29 sentin kilowattitunnin hinnalla. Siirtohinnat ovat samaa hintaluokkaa kuin kulutuslasku. - ---
jeppana kirjoitti:
^ yhden tai kahden vuoden määräaikainen vai toistaiseksi voimassa oleva?
Itsellä kahden vuoden soppari 1,50 euron perusmaksulla ja 5,29 sentin kilowattitunnin hinnalla. Siirtohinnat ovat samaa hintaluokkaa kuin kulutuslasku.1,25€/kk ja 5.05 snt/kWh..sopimus voimassa 11/2016
Taitaa muilla on olla täällä kyseessä joku muu sulakekoko kuin 3x35A.
Ja jos sähkölasku on 40€/kk niin ei taida olla kyseessä omakotitalo talousrakennuksineen...
Meillä perusmaksut 30€/kk, joten 40€ lasku ei ole mahdollinen...
Pikkuisen alle 100€ on minimi kk-maksu ollut.- Eri asioita
Pääsulakekoko vaikuttaa itse liittymän perusmaksuun ja siirtohintaan, mutta sähkön myyntihintaan, tai perusmaksuun se ei vaikuta millään tavalla. Kannattaiskin muuten aina miettiä, että onko 3X35A pääsulakekoko enää tarpeen, jos talo ei lämpene sähköllä, eikä pihapiirissä ole enää maataloustuotantoa, tms suurempaa ampeerimäärää tarvitsevaa.
- Järjen käyttöä
Edelleenkään sähkön myyntihinnalla, siirrolla, liittymän perusmaksulla ja veroilla ei ole mitään tekemistä keskenään, kaikki on erillisiä asioita. Verrataanpa autoon: jos vakuutukset, huollot ja verot on kalliita, niin onko sillon ihan sama kuin kallista bensaa tankkaa?!
- Sähkölasku
SÄHKÖLASKU
Sähkön myynti
Perusmaksu esim. 3x25
Energia kulutus
Sähkönmyynti yhteensä
Sähkön siirto
Perusmaksu
Siirto
Sähköverot luokka
Sähkön siirto yhteensä
Lukemalasku yhteensä
Näistä muodostuu se sähkölasku- Perusjuttuja
Jep ja jos luet sitä tarkemmin, niin siinä myyntiä laskuttaa myyntiyhtiö, joka on siis firma numero 1 ja siirtoa ja liittymän perusmaksua puolestaan verkkoyhtiö, joka on firma numero 2. Verot meneekin sitten valtion pussiin. Sähkövero on aina sama, alv:n prosentti tietysti sama 24%, mutta mitä pienemmän myyntihinnan itsellesi valitset, sitä vähemmän maksat euroissa mitattuna sitä veroa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu128966Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37887Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47829Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus50731Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143724- 54721
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e32713Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42676Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187670Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136665