Vaiettu tabu

Hyäksikäytöä

Ajattelin ottaa tässä nyt esille asian, josta olen kuullut kahdelta jo edesmenneeltä henkilöltä. Aihe on visusti vaiettu, todellinen tabu. Aikoinaan, kun homoseksuaalisuus oli vielä rikos, armeijan kantahenkilökunnassa oli homoseksuaaleja huomattava määrä. Syy miksi homoja päätyi kantahenkilökuntaan oli se että armeijassa nämä ovat voineet katsella nuoria ja komeita miehiä. Tässähän katselemisessa ei ole vielä mitää väärää. Mutta minulle on kerrottu että ns. sotilaspalvelijat joutuivat toisinaan hyväksikäytön kohteeksi. Näin on tapahtunut ainakin talvi- ja jatkosodan aikana, rauhan ajasta ei ole tietoa. Upseerit käyttivät näitä sotilaspalvelijoita "seksileluinaan". Tuohon aikaan upseereita on kunnioitettu ja pelätty siinä määrin, että nämä hyväksikäytön kohteeksi joutuneet henkilöt ovat vaienneet tapahtuneesta täysin. Kun ottaa huomioon vielä sen, että homoseksuaalisuus oli tuolloin monelle täysin tuntematon käsite, ei ole mitenkään ihme että asia on pysynyt lähes salassa. Jos tuota miettii juridiselta kannalta niin homoseksuaalisuuden lisäksi esimiesaseman väärinkäyttö on ainakin tapahtunut.

Kun viime vuosien aikana on alettu keskustella useista sotaan ja sota-aikaan liittyvistä vaikeista ja ikävistä asioista, joista aiemmin vaiettiin täysin, ajattelin että nyt on aika ottaa tämäkin asia esille.

2

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei väärinkäyttöä

      Tietosi ovat vääriä. Sota-aikana ei tapahtunut sotilaspalvelijoiden hyväksikäyttöä, sillä Suomen sotilaat turvautuivat miesten suhteen yksinomaan nekrofiliaan. Lotat sen sijaan kärsivät ahdistelusta. Dosentti Johan Bäckman kirjoittaa aiheesta terävästi Pronssisoturi-kirjan verkkojulkaisussa:

      ""Rintamanekrofilia kertoo siitäkin, että Mannerheim ei, kenties ymmärrettävästä henkilökohtaisesta syystä, älynnyt ottaa sotilaidensa tarpeita huomioon. Sen sijaan Saksassa fyyreri tarjosi sotilailleen elävää lihaa. Ranskan valloituksen aikana perustettiin SS-bordellit, joissa ”tyttöjen laatua tarkkailtiin jatkuvasti”, kuten asiakirjat kertovat. SS-lääkärit ohjeistivat sekä tytöt että sotilaat suorituksiinsa yksityiskohtaisesti. Sukupuolitaudit vähenivät ja salamasota eteni. Satoihin SS-bordelleihin vietiin väkisin tuhansia naisia seksiorjiksi. Se oli ”Hitlerin lahja sotilaille”, kun Mannerheim tarjosi omilleen vain lämmintä kättä. Suomalaiset joutuivat paremman puutteessa tyydyttämään halunsa raatoihin. Myös Petroskoin ghetot olivat suomalaisille vapaata metsästysmaata. Bordellien puuttumisen takia lotat joutuivat kärsimään jatkuvaa seksuaalista häirintää, kuten kaksimielisiä juttuja. Kukaties tässä oli huonon sotamenestyksen perimmäinen syy?"

      • Desantti Bäckmanin..

        sairaita perversioita..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      104
      3558
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3207
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2704
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      82
      2507
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2458
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2134
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2103
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1752
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1706
    Aihe