Koulunkäynninohjaajien työaika

Koulunkäynninohjaaja

Mikähän älyvalo on taas ollut asialla ammattiliiton lisäksi, vaatimassa koulunkäynninohjaajille puolen tunnin lepotaukoa, niinkuin yleistyoajan omaavilla on?

Meidän työmaa eli oppilaat ovat paikalla alakoulunpuolella pääsääntöisesti 8-14, jos työaikamme on 8-15, niin mitä ihmettä me teemme vielä puoli neljään, kun ruokatauko lisää päivän pituutta puolella tunnilla? Ja milloin pidämme ruokatauon, kun meille kuitenkin kuuluu ruokalassa valvonta, mutta emme voi silloin syödä, koska ruokataukomme ei ole työaikaa?? Me olemme tulevaisuudessa ruokatauolla kesken päivän, silloin kun oppilaat ovat tunnilla.

Pitäis ymmärtää, että kaikista töistä ei saa rautalangallakaan vääntämällä niin sanottua tasa-arvoista ja -etuista työtä. Tähän saakkaa olemme toimineet esimerkkiruokailijoina ja siinä on ollut kyllä todella työmaata opettaa lapsille haarukan ja veitsen käyttöä, sekä muita pöytätapoja. Ne ovat pääsääntöisesti hukassa useimmilla oppilailla.

Koulunkäynninohjaajien työ on pääsääntöisesti osa-aikatyötä ja siten myös osa-aikapalkka. Tätä pientä palkkaa kompensoimassa on ollut juurikin esimerkkiruokailu verotusarvolla työn lomassa. Tulevaisuudessa maksamme ruokailusta ja ruokailemme missä huvittaa ja tämä on pois luokkatyöskentelystä. Sen lisäksi päivämme pitenee puolella tunnilla, lähes kokotyöaikaiseksi, mutta osa-aikapalkalla.

Koulut eivät ole verrattavissa tuotantolaitoksiin tai sairaaloihin ym. joissa ymmärrän tämän käytänteen toimivan ja olevan työntekijän eduksi, koska heidän työmaansa ei mihinkään katoa.

Meidän "työmaamme" lähtevät kotiin. Valmistelutöitä tietysti on, muttei niin paljon kuin puolituntia X 5, koska valmistelutunnit on nyt jo otettu huomioon ohjaajien lukujärjestyksiä laadittaessa.

Koen olevani lusmu iltapäivisin, en tiedä mitä tekisin ja aika kuluu hitaasti.
En halua urautua tähän kunnan työpaikan "toimintatapaan."

Toimin tehokkaasti ja hektisesti, kun oppilaat ovat koulussa. Jaksan kyllä ilman puolen tunnin lepotaukoa, mutta en jaksa venyä koululla enää sen jälkeen, kun työmaani on poistunut.

Olen ottanut tämän työtehtävän vastaan tietoisena siitä, että työ on osa-aikaista ja se on sopinut minulle ja monelle muulle.
Ammattiliitot ajavat kokoaikatyöasiaa, mutta eivät kysy meidän työntekijöiden mielipidettä. Lomautuksia liitto vastustaa ja nyt on menty siihen, että jos et halua/jaksa/ei riitä ammattitaito muihin töihin, niin sinun on otettava palkatonta lomien ajaksi, koska lomapäivät eivät riitä kesä-, syys-, talvi- ja joululomien ajaksi.
Viime vuonna otin palkatonta eri jaksoissa yhteensä kuukauden verran. Se on oma valintani oman jaksamiseni vuoksi. Jos opettajat ja oppilaat väsyvät ja tarvitsevat lomansa, niin kyllä me ohjaajatkin väsymme ja tarvitsemme lomamme. Nyt tuntuu, että meillä teetetään "kaikenmaailman" töitä loma-ajat, jotta ammattiliitot saavat rahansa palkoistamme, eivätkä vaan joudu maksumiehiksi lomautusten aikana.

Siirrymme pikkuhiljaa muihin töihin.

1

1183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen KKO

      Juuri näin. Nyt ollaan huonontamassa koulunkäynninohjaajien työssäoloa ja näin ollen myös avustamista tarvitsevien lasten oloja.

      Kyllä on liikaa pikkuherroja keksimässä kapuloita rattaisiin. Tässä taitaakin olla koulunkäynninohjaajien alasajo. Me kyllä joustetaan, mutta esimiehet ja muut pikkupomot kiristävät siimoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      119
      5573
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      278
      2240
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      93
      1816
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1230
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1207
    6. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      155
      1134
    7. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1130
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1129
    9. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1127
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1108
    Aihe