Kokemuksia energiakalvoista / ikkunakalvoista?

Kuulostaa hyvältä

Tällainen mainoslause löytyy yhden valmistajan sivulta:

"Solar Gard® -ikkunakalvot lisäävät mukavuutta sisätiloissa oleskellessa. Kalvoilla voidaan myös parantaa kiinteistön energiatehokkuutta. Ikkunakalvot hylkivät lämpöä ja pitävät sisälämpötilan vakaana. Tämän ansiosta koneellisen ilmastoinnin tarve vähenee ja säästetään sekä energiaa että kustannuksia. Solar Gard® -kalvot tasoittavat sisätilojen lämmönvaihteluita tutkitusti jopa 4–5 astetta. Talvella energiakalvot vähentävät lämmön karkaamista ikkunan kautta, jolloin lisälämmittämisen tarve vähenee. Solar Gard® -ikkunakalvoilla voidaan säästää energiaa jopa 30%."

1

4328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tommi_j

      Tässä toisen valmistaja

      "3M-energiakalvot. 3M-energiakalvot (tunnetaan myös nimellä ”Low-E”-ikkunakalvot) on kehitetty kiinteitstön energiakustannuksia alentaviksi monitoimikalvoiksi. ”Low-E”-kalvot vähentävät kylmällä ilmalla ikkunan läpi virtaavaa lämmönhukkaa yli 30% ja toimivat lisäksi kuumalla ilmalla auringonsuojakalvojen tapaan. ”Low-E”-kalvoilla on myös sirpalesuojaominaisuus. 3M-energiakalvoja on saatavana eri valonläpäisy- ja heijastusasteissa."

      http://solutions.3msuomi.fi/wps/portal/3M/fi_FI/3MWindowFilm/WindowFilm/

      Valitettavasti ei kokemuksia kalvoista mutta vaikuttaa erittäin mielenkiintoiselta tuotteelta talven lämpöhukkaa ajatellen. Onko muita vastaavanlaisia tuotteita kuin tällaiset kalvot ajatellen talvipakkasia ja lämpöhukkaa ikkunoiden kautta? Ikkunoita ei haluaisi vaihtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe