Onko kenelläkään kokemuksia, taikka tietoa Itäsuomen alueen tukiperhetilanteesta? Laitoin nyt hakemuksen sinne, mutta mitkähän mahtaa olla jonot ja onko sellaista mahdollista edes löytyä? Onko jotain muuta reittiä, josta voisi tukiperhettä hakea? Olen äärettömän raskaassa elämäntilanteessa täysin vailla tukiverkostoa :( Olisin valmis kyllä maksamaan vaikka hoitajalle, jos sellainen jostain löytyisi.
Vastaukset 8
- Tukiperhe
Kannattaa kysellä Lastensuojelusta paikkakunnalta,jossa asut.Harmi, kun me olemme eteläsuomesta-olemme jonossa tukiperheenä-
Toivotaan, että asiasi järjestyy mahdollisimman pian- - aapee1
Joo lastenssuojeluun nimenomaan olin yhteydessä silloin, kun aloin miettimään ja järjestämään ko.asiaa. Harmi tosiaan, kun olette kaukana, mutta olette tehneet hienon ja kunnioitettavan päätöksen alkaessanne tukiperheeksi. Siihen on varmasti tarvetta monilla muilla minun ohella. Meillä siis tapahtui traaginen kuolemantapaus perheessä, mikä entisestään syö voimia ja äitinä pitää kuitenkin jaksaa olla hyvä äiti näille lapsille.
- auttaja2
Juu lastensuojelun kautta ja pelastakaa lapset ry kautta myös. Olemme itsekkin tukiperhe ja odottelemme lapsosia mutta asumme länsisuomessa.
- Ehkä apua
auttaja2 kirjoitti:
Juu lastensuojelun kautta ja pelastakaa lapset ry kautta myös. Olemme itsekkin tukiperhe ja odottelemme lapsosia mutta asumme länsisuomessa.
Itä-Suomi? Kerrotko vähän tarkemmin, onko Kaakkois- Suomea?
- aapee1
Täytyy olla yhteydessä vielä tuonne Pelastakaa Lapset Ry:n, jos sitäkin kautta on mahdollista apua hakea. Itä-Suomi ei taida olla Kaakkois-Suomea, eikö Kaakkois-Suomi ole enemmän Lahden ym. alueella? Me olemme taas Mikkelin, Mäntyharjun ym. alueella. Tietenkään välimatka ei välttämättä ole este, jos se nyt ei järkyttävän pitkä ole. Mulla on oma auto ja pystyn kyllä kuljettamaankin tarvittaessa.
Täytyy olla yhteydessä sinne Pes:iin varmaan, jonka kautta täällä ne perheet menee ja kysyä kuinka pitkistä jonoista on mahdollisesti kyse. Osaa sitten ihan tosissaan etsiä jotain muuta kautta apua, jos jonot ovat vuosia, koska väsynyt ja loppuunpalanut äiti ei todellakaan ole lasten etu ja apua on tärkeä saada, ennenkuin se voi olla jo liian myöhäistä. Kiitos teille vastanneille :) - päiskä -äiskä
Mistä ihmeestä saa/löytää tukiperheen meidän ongelmattomille lapsille täällä länsi-suomessa? Olemme tosiaan ongelmaton perhe, jos semmosia nyt on olemassakaan. Emme tarvitse lastensuojelua välikappaleeksi, vain syliä ja aikaa tytölle 5 v. ja pojalle 4v., koska turvaverkostoa ei meillä ole. Mistä ihmeestä teidät lapsettomat kunnon aikuiset voisi tavoittaa, joilla olisi halua ja kykyä ottaa meidän lapsia syliin, mielellään loppuelämän ajaksi ja tulla koko perheemme ystäväksi. Kyse ei ole lastenhoitopalvelusta, vaan elämänikäisestä ystävyydestä. Kulut maksamme mielellämme.
Kyselee äippä 49 v ja iskä 58v. - ap1
Kyllä mä tiedä myös perheitä, jossa on 2 aikuista ja silti on tukiperhe. Että on se mahdollista :) Mutta joo, toki olen itsekin sitä mieltä että akuutissa tarpeessa olevat ensin :)
- Mams
Olitko jo yhteydessä PESSIin? Mitä vastasivat? Onko sinulla tai lapsella asioista vastaava sosiaalityöntekijä? Ole häneen yhteydessä. Toimimme ko. alueella sijaisperheenä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251905- 128865
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90565- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko63503Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi268490- 10478
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9449Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32441Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406