on niin paljon hyvää ruokaa että täyttyy kaapit ja vatsat, ei ennätä kaikkea millään syömää. Ruokaa tulee kasvimaalta ja metsästä.
Kaupasta vaan suolaa kahvia ja maitoa.
Tänäänkin piti syödä yhtä aikaa paistettuja kehnäsieniä, herkkutatteja ja sienisalaattia haaparoiskuista, parsakaalin kera.
Jälkkärina mustikoita, muodossa mustikkamaito.
Mites muiden ruokatalous syksyisin?
Kaupasta vaan suolaa kahvia ja maitoa.
Tänäänkin piti syödä yhtä aikaa paistettuja kehnäsieniä, herkkutatteja ja sienisalaattia haaparoiskuista, parsakaalin kera.
Jälkkärina mustikoita, muodossa mustikkamaito.
Mites muiden ruokatalous syksyisin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
No, miksei sulla ole riistaruokia, meillä mies menee hirvijahtiin lokakuussa, ja tekee oikein miehistä ruokaa hirvipaistia, hän myös kalastaa. Kalaa ja riistaa riittää. Sieniä emme käytä. Prismasta haemme täydennystä.
No ei ole miestä mutta kalaa tulee ovesta, usein perattuna. Hirvikausi on edessä, jäniksiä ja lintuja tulee joka syksy. Tuttavat tuo, tietävät että syön ja arvostan riistaa ja kalaa.
Yritin vaan kertoa että syksyisin olen tuoreen ruuan suhteen omavarainen, ei juuri kauppaan asiaa.
Minusta se on hauskaa, syödä omia kasvattamia ja keräämiä tuotteita.
Kaupasta mustikka- ja puolukkapussi, sekavihanneksia, porkkanoita, sardiinia ja jumboja, nam, nam.
Sieniä?Kaalia? ja muuta roskaa ja epämääräsiä jota maasta löytyy.
Noitten puolesta mä kuolisin nälkään.
Perunaa, porkkana ja sipuli tietysti muut lehmille.
Etkö syö sieniä, vai halusitko vain hupsahdella?
Onko täällä muita naisia,joiden mies kalastaa ja metsästää, näitä perinteisiä miesten harrastuksia, lisäksi tekee mökillä polttopuut, huolehtii mökin korjaukset, itse laitan muutamia kukkia, amppeleita ja pienen kasvimaan. On se vaan kiva, kun on tekevä kumppani.
Jaha, taas tiedustellaan mitä söin.
Ettei jäisi kaivelemaan, niin kerron. Tässä vähän jälkeen puolenpäivän haukkasin aamupalaksi kaksi leipäpalaa (karpaloleipää), joitten päällä oli kasslerisiipu. Palanpainikkeeksi join lasillisen alkoholitonta omenasiideriä. Sitä ennen olin hörpännyt ämpärillisen pikakahvia (Gevalia milea).
Välipalaksi aion syödä kohta nähtävästi tuoreita lumuja, koska ne näkyy olevan valmiina tuossa koneen vieressä.
Jatkoa seuraa myöhemmin...