Vitamiinit saa terveellisestä ja monipuolisesta ruuasta

Tuula6

8

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Vain jos syö TODELLA monipuolisesti: kalaa, lihaa, kasviksia, hedelmiä, marjoja, pähkinöitä... Harva nykyään syö tarpeeksi monipuolisesti: eineksissä ja mikroruuissa ei ole mitään ravintoaineita...

      D-vitskua kuitenkin nassuun myös silloin jos ei koe muille lisäravinteille tarvetta.

    • Tuula6

      Hyvä huomio, D-vitamiini on tarpeen suositusten mukaisesti, mutta ei yliannostusta, sillä se lisää syövän riskiä. Kommentissani tarkoitin kaikenlaisia monivitamiineja.

      • näin

        E-vitamiinin saantisuositus perustuu tavallisen ruoan sisältämään mitättömään määrään,ei tarpeeseen.Seleenin tarve on vähintään 200,suositus 50.USAn eri osavaltioissa näkyy selvät yhtäläisyydet maaperän seleenipitoisuuden ja syöpätilastojen suhteissa.Kiekkoilija Saku Koivu on todennäköisesti välttynyt vakavan syöpänsä uusiutumiselta Kalifornian korkean seleenipitoisuuden takia.


      • .........

        Ihan totta että kaikki multivitat ja tabsit kannattaa jättää ostamatta. Ne on synteettisiä, huonosti imeytyviä ja sisältävät esim. magnesiumstearaattia joka on pahaksi mahalle pidemmällä aikavälillä.

        Jos jollakin on tarve esim. tuolle seleenille niin ostaa sitten orgaanisessa eli luonnollisessa muodossa olevan seleenilisän.

        D-vitamiinin saantisuosituksissahan on paljon vaihtelua maittain? Virallinen saantisuositushan on Suomessa hyvin pieni. EU:ssa turvallisen saannin ylärajanana on 100 ug ja jenkeissä sekä kanadassa 250 ug.

        Mitään jättiannoksia ei kannata tosiaan omin päin ottaa, käy ennemmin mittauttamassa tasot lääkärissä.


    • 3+3
      • näin

        Seleeni ja E-vitamiini ovat tiiviissä vuorovaikutuksessa joten niitä kannattaa ottaa yhdistelmänä.Vain yksi ja suurina annoksina aiheuttaa helposti haitallisen pro-oksidanttivaikutuksen.E-vitamiini on vuorovaikutuksessa myös C-vitamiinin kanssa.


    • tieedä mitään

      Kiitos asiantuntijat :D

    • joululahjavinkki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      144
      4007
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      366
      3084
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2018
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1715
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1148
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      861
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      804
    Aihe