Minne Phuketiin lapsen kanssa?

Ensimmäinen kerta

Olisin ensimmäisen kerran Thaimaaseen lähdössä ja lukemani perusteella uskoisin että Phuket olisi meille sopiva paikka. Mutta minne sinne? Reissuun siis lähdössä mummo 55v., minä 27v. ja tytär 3v. Arvostaisin siistiä rantaa, monipuolista ravintolatarjontaa, ns. sopivasti ihmisiä (mahtuu kaduilla kulkemaan mutta ei tarvitse yksin kulkea). Ja tietysti pitkän lennon jälkeen olisi mukava jos ei tarvitsisi hirveän pitkään hotellille matkata. Paljon vaadittu, onko liikaa? Viime vuosina käyneiltä kokemuksia, kiitos. :)

7

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kloo

      Me oltiin ekaa kertaa Khao Lakissa,lapset silloin 10 ja 6v.paikka oli upea,hyviä hotelleja,tarpeeksi kaikkea oli ainakin meille.kentältä taisi bussikuljetus kestää n.2h,mutta se meni nukkuessa.sieltä oli myös helppo lähteä erilaisille retkille.ehdottomasti suosittelen!nyt suuntana Bangtao beach :)

    • sanoisin että

      Karon Beach, Kata Beach, Kamala Beach, Patong Beach ja Bang Tao Beach. Tuossa järjestyksessä noilla kerrotuilla specseillä.

      • sbshsrh

        No Patong se vasta vilkas paikka onkin ja kaiken yöelämän keskus...


      • ei Kata

        Kata Beachin meriveden laatu huono,sitä tarkkaillaan jatkuvasti,en suosittele. Bang Tao beach OK.


      • onko parantunut tila

    • bachata1

      Lapsen kanssa suosittelen joko kataa tai karonia. Siellä ei liikaa tungosta, myös kaikki löytyy läheltä kuten esim. dino-puisto ravintola. Samoin on lapselle tarjolla esim ruotsalaisia lihapulla-ravintoloita : ) Itse olin 4 v pojan kanss aviime talvena ja tykättiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      85
      1818
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1660
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      49
      1322
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1255
    5. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1172
    6. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      115
      1126
    7. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      935
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      932
    9. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      912
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      23
      893
    Aihe