Voidaanko heikentää työkyvyttömän asemaa?

Kohtalon kysymys

Olen päässyt vaikeuksien kautta työkyvyttömyyseläkkeelle.
Tosin menettäen lopulta kyvyn huolehtia kokonaisuudessaan itsestäni.
Tien oli kivinen ja pitkä. Toivo meni monet kerrat ja masennus nosti päätään.
Kun menetin lähes kokonaan liikuntakykyni niin pääsin vasta eläkkeelle.
Sairauteni pääsi niin huonoon jamaan kun sairaana yritn pärjäillä töissä, että päästyäni lopulta eläkkeelle, tulee sairauteni kalliiksi yhteiskunnalle.

Tarvitsen paljon ulkopuolista maksullista apua ja kuntoutukseni tulee kalliiksi ja lääkäri ja lääkekulut. Kun olisin aikoinani päässyt ajoissa eläkkeelle, tilani olisi aivan toinen, joskin rajoitteinen.

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34543dfghdfgh

      Jos rahat eivät riitä lääkkeisiin ja lääkärikuluihin ja ulkopuolisiin apuun. Lain mukaan sosiaalitoimisto joutuu maksamaan nuo kaikki.

      • Minimi raja

        Ihmisen pitäisi saada toimeen tulonsa yhdeltä luukulta nöyristelemättä.
        Päivärahojen tulisi olla sen verran isoja, että sillä pystyisi huoletta sairastamaankin.
        Eli päivärahaan pitäisi tulla tulisi minimi ja olla noin 1000 euroo/kk ja jos joku perus sairaus niin kuluja vastaava lisä siihen.


    • Niin väärin

      Miten sinä et jo aikaisemmin päässyt pois työelämästä? Etkö osannut hoitaa ns paperiasioita ja etkö hakenut sinnikkäästi eläkettä? Onhan tuo nyt ennenkuulumatonta että henkilö on oikeutettu eläkkeelle vasta kun liikuntakyky kokonaan menetetty? Mitä järkeä periaatteessa enää silloin on yhtään millään asialla enää?? Kyllä ihmisen tulee saada nauttia eläkkeellä elämästään niinkuin herroilla on tapana, eli vietetään todellista laatuelämää ulkomailla aurinkorannoilla maaten? Miksi yhteiskunta kohtelee niin eriarvoisesti meitä huono-osaisia ihmisiä, me emme ole mitään ja meidän päälle saa sylkeä ja antaa kolikko pari päivässä ruokaan ja veteen??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      97
      8624
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4249
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1488
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1170
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe