Olen päässyt vaikeuksien kautta työkyvyttömyyseläkkeelle.
Tosin menettäen lopulta kyvyn huolehtia kokonaisuudessaan itsestäni.
Tien oli kivinen ja pitkä. Toivo meni monet kerrat ja masennus nosti päätään.
Kun menetin lähes kokonaan liikuntakykyni niin pääsin vasta eläkkeelle.
Sairauteni pääsi niin huonoon jamaan kun sairaana yritn pärjäillä töissä, että päästyäni lopulta eläkkeelle, tulee sairauteni kalliiksi yhteiskunnalle.
Tarvitsen paljon ulkopuolista maksullista apua ja kuntoutukseni tulee kalliiksi ja lääkäri ja lääkekulut. Kun olisin aikoinani päässyt ajoissa eläkkeelle, tilani olisi aivan toinen, joskin rajoitteinen.
Voidaanko heikentää työkyvyttömän asemaa?
3
220
Vastaukset
- 34543dfghdfgh
Jos rahat eivät riitä lääkkeisiin ja lääkärikuluihin ja ulkopuolisiin apuun. Lain mukaan sosiaalitoimisto joutuu maksamaan nuo kaikki.
- Minimi raja
Ihmisen pitäisi saada toimeen tulonsa yhdeltä luukulta nöyristelemättä.
Päivärahojen tulisi olla sen verran isoja, että sillä pystyisi huoletta sairastamaankin.
Eli päivärahaan pitäisi tulla tulisi minimi ja olla noin 1000 euroo/kk ja jos joku perus sairaus niin kuluja vastaava lisä siihen.
- Niin väärin
Miten sinä et jo aikaisemmin päässyt pois työelämästä? Etkö osannut hoitaa ns paperiasioita ja etkö hakenut sinnikkäästi eläkettä? Onhan tuo nyt ennenkuulumatonta että henkilö on oikeutettu eläkkeelle vasta kun liikuntakyky kokonaan menetetty? Mitä järkeä periaatteessa enää silloin on yhtään millään asialla enää?? Kyllä ihmisen tulee saada nauttia eläkkeellä elämästään niinkuin herroilla on tapana, eli vietetään todellista laatuelämää ulkomailla aurinkorannoilla maaten? Miksi yhteiskunta kohtelee niin eriarvoisesti meitä huono-osaisia ihmisiä, me emme ole mitään ja meidän päälle saa sylkeä ja antaa kolikko pari päivässä ruokaan ja veteen??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1211815
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991618Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy491164Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441030Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29949Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50866Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47856Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37800Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56788Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37770