OBJEKTIIVI RIKKI?

apuaaa

Eli tosiian mulla on nikonin D3200 järkkäri. Muutaman kuukauden vanha sellainen. Eilen toimi tosi hyvin ja tosi hyviä kuvia tuli. Tänään koitin ottaa kuvaa eikä tarkenna enää. Kuvat ovat todella sumuisia. Mikä avuksi? Voisiko objektiivi olla rikki? Tosin olen vielä aloittelija että vastatkaa sen mukaan!

8

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sen mukaan

      Huomasitko sellaisen vivun josta valitaan tarkennustapa?

    • todell besserwisseri

      Toisin sanoen objektiivin sivussa oleva af-mf namiska, laita tilaan af niin pitäisi toimia. Toinen namiska löytynee kamerasta josta löytyy c-s-m, eli jatkuva tarkennus, kertatarkennus ja käsitarkennus. Jos se on m- asennossa objektiivi ei tarkenna automaattisesti.

      • aloitteleva kuvaaja

        Näin jälkikäteen tämä on tosi noloa,sillä siinähän se ongelma olikin.Nyt kuvat ovat taas teräviä ja objektiivi tarkentaa.Pistetään tälläkertaa aloittelijan piikkiin!


      • besserwisserien
        aloitteleva kuvaaja kirjoitti:

        Näin jälkikäteen tämä on tosi noloa,sillä siinähän se ongelma olikin.Nyt kuvat ovat taas teräviä ja objektiivi tarkentaa.Pistetään tälläkertaa aloittelijan piikkiin!

        Joskus noita sattuu vuosiakin kuvanneelle. Itsellenikin sattui pitkähkö oikosulku taannoin samoissa merkeissä.


      • aloittlija edelleen
        besserwisserien kirjoitti:

        Joskus noita sattuu vuosiakin kuvanneelle. Itsellenikin sattui pitkähkö oikosulku taannoin samoissa merkeissä.

        No mutta kiitos kuitenkin avusta hyvä etten jo ollut huoltoon viemässä,se jos jokin olisi ollut todella noloa!


    • isot tissit

      pitäs vissii hankkia Canon.

      Sillä osaa kuvata joka peräkylän pissiskin :-)

      • Canoneissahan on

        Samat jutut, siks toisekseen canon on konttorikonetehdas ja Nikon on kameratehdas.


      • nikonn

        ja kaupunkilaiselle käy sitten nikon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe