Käynyt siellä joskus 20 vuotta sitten.. Mutta: Mitä hotellia suosittelette yksin matkustavalle 60 naiselle joulu- uusivuosi aikoihin, 2 viikkoa..?
Funchal
9
642
Vastaukset
- Ilotulitusta
Jos ajattelee miten uuden vuoden ilotulitus näkyy, niin suosittelen esim. Pestana Palmsia, jonka katolta näkyy ilotulitus hyvin. Lähempänä keskustaa oleva Porto Santa Maria sijoittuu myös hyvin ja hotellin katolta näkyy ilotulitus loistavasti.
Molemmat ovat muutenkin mukavia hotelleja. - Tässä ehdotus
Enotel Quinta do Sol. En keksi tuosta hotellista mitään huonoa sanottavaa.
Sijainti, henkilökunta, ruoka, huoneen laatu, kylpyläosasto ja saunat, kattoterassi - kaikki asiat olivat mallillaan. Etenkin aamupala ja keskeinen sijainti miellytti, sekä keskustaan että Lidoon pääsee kävellen tai bussilla suoraa linjaa. Hinnaltaan keskitasoa tai vähän yli. Uusittu hiljattain ja se näkyy hotellin ilmeessä kaikkialla. Kulahtanutta fiilistä ei tullut missään. Joulun aikaan hyvä tunnelma ja rauhallista, vuoden vaihdetta kohti väkimäärä lisääntyi hieman (ei silti täpötäynnä, ruuhkaa tms.). Hotellissa ei ollut lapsi, joten kylpeäkin sai aivan rauhassa. Kaksi allasta, ulkoallas ja lämmitetty sisäallas, jonka yhteydessä myös hierovat poreet. Höyrysauna ja tavallinen sauna olivat mahtava lisä suomalaiselle matkailijalle.
Vaikka hotelli on tien vieressä, hiljeni liikenne aina klo 22 jälkeen ja sai nukkua rauhassa.- Hintalaatu
Sinne oli keväällä vielä edukkaita hintojakin joulun-uudenvuoden aikaan..., nyt en tsekannut mikä on tilanne.
- Prazeres
Halvimmat hotellit voivat olla ok, mutta jos etsit parempaa laatua ja rentoutusta
niin Eden Mar ja Savoy Garden ovat tosi hyviä. - Eden mariin
Eden mar on minustakin hyvä valinta. Sijainti loistava Lidon alueella. Kaikki löytyy läheltä. Jos kaupungille pitää päästä, on bussipysäkki lähellä myös.
Hotellin puutarha/allasalue hieno. - juhni3
Eden Mar on loistava. Olen käynyt siellä vaimon kanssa 7 vuotta putkeen ja parempaa en voisi kuvitella olevan. Se on sopivassa suhteessa ylellinen ja rento eli ei tarvitse pokkuroida ovimiehelle ja voi kulkea rennoissa vaatteissa vapaasti.
- jokapaikanmatkaaja
Joulu - Uusivuosi aikaan, jolloin Funchal kylpee valoissa, suosittelen lähelle kaupungin keskustaa tai ihan keskustahotellia : Puutarhansa keskellä sijaitseva entinen yksityistila edelleen yksityisomisteinen Quinta Da Penha De Franca , vanhanajan tunnelmaa ; Four Views Baia , josta ilotulitusta voi katsella vaikka suoraan menemättä kaupunkiin, sinne on kyllä vähän mäkeä noustavana, mutta sijainti on ihan keskustan kyljessä. Kaupungissa uusi The Vine ( kallis) ja tavalliset Hotel do Carmo ja Windsor, joissa molemmissa on uima-allas katolla( W ei parveketta)
Oikein mukavaa matkaa, olimme viime uuden vuoden siellä. - Funchal
Kiitos kaikista ystävällisistä vastauksista.
- Taas Madeira kutsui
Suosittelen Pestana Carlton hotellia joka on lyhyen kävelymatkan päässä keskustasta,
Hotelli on meren rannalla upeine oleskelualueineen ja aivan upea aamiainen,hintataso hotellissa kohtuullinen, olemme omatoimimatkalla, 11 yötä hotellissa merinäköalalla (pool view ) . Sijainti siis ihanteellinen, ei liikenteen melua,aivan upeat näköalat merelle. Varaa siis huone pool view, tässä hotellissa se tarkoittaa myös merinäköalaa...
Matkaa keskustaan n. 1,5 km tai vähemmän, riippuu mistä kohdasta mitataan,lähistöllä on huokeita ravintoloita,jos ei illalla halua lähteä keskustaan tai syödä hotellilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370