Mikä kiinnitys laasti paras?

kivellä takaraivoon

Elikkä piipun muuriin pitäis laittaa luonnon kivilaatat, mikäs mahtais olla paras laasti?, kun nuita näyttäis olevan jos minkä näköistä? mitä ehdotatte?

7

2521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • s s

      Pari täsmentävää kysymystä.

      1 Onko piippu pinnoitettu jollain?
      2 Luonnonkivilaatan mitat?
      3 Jääkö laatoihin saumat vai tuleeko laatat yhteen?

    • kivellä takaraivoon

      piippu joskus aikoinaan maalattu, laatan mitat on 20 x 55 ja paksuun noin 1cm, saumoja ei jää.

      ja vielä sellainen asia, että aloitetaanko tuo laatoitus suoraan lattiasta, vai asennetaanko alin rivi viimisenä tässä tapauksessa?

    • 10+16

      Saneeraus laattalaasti kiinnitykseen ja tavallinen muurauslaasti saumoihin.

      Käytä kivilaattojen välissä jotain paloja ja sitten myöhemmin saumaat maakostealla niin et töhri niitä kiviä.

    • meisselimake

      Luonnonkivelle ja/tai lämpörasituksen alaisiin kiinnityksiin suositellaan yleensä elastista/joustavaa saneerauslaastia esim. kiilto highflex tai vetonit ffx

      • meisselimake

        Laatta on varmaan leikattua joten siinä on todennäköisesti aika terävät reunat. Tällöin pienikin hammastus tuntuu ja näkyy pinnasta aika ikävästi. Kannattaa käyttää aika reilua laastikampaa niin jää hyvin varoja säätää laattaa oikeaan korkoon.

        Kun laatta on noin paksu niin laasti ei pursua saumoistakaan pinnalle kovin helposti vaikka sitä olisi vähän paksumminkin laatan alla.

        Jos sopii laattajakoon ja lattia suora niin voi aloittaa lattialtakin, kannattaa siinäkin tapauksessa jättää kuitenkin muutaman millin rako lähtemällä vaikka kovalevyn tai saumanarun päältä. Jos ei pääse aloittamaan täydellä laatalla niin parasta jättää alarivi viimeiseksi.


    • Kivellä takaraivoon

      Kiitoksia Hyvistä vastauksista, Kiinnitämmäkö tuo aloitus rima sen vuoksi ainoastaan, että auttaa asentamaan suorasti Laatat? vai onko sillä joku tuentaan vaikuttava asia? että voiko sen riman missä vaiheessa poistaa?

      • meisselimake

        Rima laitetaan sen takia, että saa suoran lähdön. Voi poistaa kun laasti kantaa laatan painon. Eikä o pakko kiinnittää seinään. Tekee sille vaan jalat oikeeseen korkoon ja pönkää vaikka laattapaketilla seinää vasten niin ettei pääse kaatumaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe