eelami

tietämätön leila nyman

Vastatkaa minulle kuka tai ketkä on EELAMIN kansaa???????? Haluaisin tietää koska olen tietämätön.Kuuluuko Eelamin kansa suomen romaneihin??????? Kiitos.

13

1238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romani

      eelamin kansasta puhutaan raamatussa aika niukasti. eelamin kansa on raamatun mukaan kansa, joka pahuutensa tähden on siroteltu pitkin maailmaa, omaa maata heillä ei ole. minä uskon, että kyseessä ovat romanit. minä taikka kukaan muukaan ei voi sitä varmaksi sanoa, kyse on uskosta. aivan kuten usko jumalaan.

      se miksi uskon näin olevan, johtuu siitä, että se vähä mitä raamattu eelamista kertoo, ei mielestäni sovi mihinkään muuhun kansaan yhtä osuvasti. en myöskään tiedä maailmassa olevan mitään muuta kansaa, jolla ei olisi omaa maata. esim. juutalaisiin raamatun kertomukset eelamista sopisi muuten, mutta heillä on oma maansa.

      kokeile netin raamattuhakua hakusanalla "eelam". saat sukuluetteloita ym. mutta myös muutaman tärkeän jakeen, jossa kerrotaan eelamista. ketä he ovat ja mitä heille tapahtuu.

      huom. (ainakin vanhassa käännöksessä) puhutaan hautausmaasta, joka sijaitsee egyptissä ja siellä elää eelamin kansaa "kumartaen kuolleita kuninkaitaan" tai jotain sinne päin. egyptissä todellakin on eräs todella suuri hautausmaa, joka on siellä mustalaisten kotina. he ovat pääosin ilmeisesti muslimeita.

      vanhassa ja uudessa käännöksessä on tosi suuria eroja juuri eelamin kansan kohdalla. kannattaa siis lukea molemmat käännökset.

      • Simo

        Eelamit olla joo löydetyy jaa nee on dravadialaisa Eelamin kieli paljon samma lainen kuin Dravadit .jaa näit Dravadialaisa on egyptissä jo on muslima ja on indiasa .genetinen testus on myös osutanut etää Dravadit on Eelamin jälkeläsiä.

        Dravida
        While this is a language term, incorrect quack anthropology insists on treating it as racial. Again, useful for TODAY's political purposes. The ancient dravida culture elements are all connected to Elam in north iraq -iran. (not the old chestnut the harappans and brahuis...brahui language is related to northern drav. languages, has loan words from recent baluchi only, and the brahuis far from being harappan are most probably chalukya -rashtrakuta from deccan who spoke a form of old kannada --northern dravida.) The Elamites were VERY close neighbours of the classical aryans of persia. (asura?). May be there was a large migration after some natural disaster like drying up of the lakes, or a flood or huge earthquake. (The area is a very active earthquake zone even today.) This also means the ancient Elam-Dravidas invaded south India. Although some tribals and sc people of Tamilnad do physically resemble australian aborigines and andaman islanders, the language they speak today (tamil) has NO resemblance in any manner with the australians/andamanese. They have no cultural similarity either. It simply means the invading Dravidas were highly aggressive and ruthlessly efficient in stamping out earlier cultures and language. Now this is a very inconvenient and troublesome conclusion to some people, mainly because of political agendas, but is the actual true story. Researches have indicated there were several language groups in India not just "aryan" or "dravidian" or "mundari". The speakers need not be any distinct ethnic group, as languages spread far and wide. While the language may not be spoken now, the words have entered the classical languages. Anyone who uses the term "aryan and dravidian" in genetic and anthropological studies is basically an amateur, or worse, may have been manipulated by hidden hands.

        The tired agendas have been flogged to death and younger generation will not swallow the rubbish fed to them by hopeful politicians who want to create problems where none exist..... All the same, the people of India are competent to settle the matters themselves.

        http://geocities.com/Olmec982000/proto2.htm

        http://www.raceandhistory.com/cgi-bin/forum/webbbs_config.pl/noframes/read/790

        http://www.tamilcanadian.com/pageview.php?ID=479&SID=74


      • olli olematon

      • LEila Nynan
        olli olematon kirjoitti:

        eipä ole sinua näkynyt! missä olet luurailut?

        kuka oot olli olematon ja kiitos rehellisyydestä toivottavasti muutkin tietämättömät saavat tämän tietoon en vain minä KIITOS Siunauksin LEila


      • m???
        LEila Nynan kirjoitti:

        kuka oot olli olematon ja kiitos rehellisyydestä toivottavasti muutkin tietämättömät saavat tämän tietoon en vain minä KIITOS Siunauksin LEila

        onko sulla leila pohjoisessa sukulaisia.


      • leila
        m??? kirjoitti:

        onko sulla leila pohjoisessa sukulaisia.

        ei oo


      • leila
        m??? kirjoitti:

        onko sulla leila pohjoisessa sukulaisia.

        moi ei minulla ole sukulaisia minun tietääkseni ohjoisissa en tiedä, keitä esim.


      • m???
        leila kirjoitti:

        moi ei minulla ole sukulaisia minun tietääkseni ohjoisissa en tiedä, keitä esim.

        se on sitte sinun kaima ,on minulle sukua hyvää jatkoa vaan t,m???


    • olli olematon

      "Eelam oli maa Persianlahden koillispuolella, Tigriin alajuoksun
      itäpuolella ja rajoittui pohjoisessa Meediaan ja idässä Persiaan ja
      alueellisesti sitä vastaa suurinpiirtein nykyinen Khusistan. Eelamin
      vanha pääkaupunki oli Suusan Kuranin l. Uulain joen varrella. Vuoristo-
      seutua lähes 5000 m korkeimmillaan. Asukkaat seemiläistä alkuperää ja
      sekoittuivat pohjoisesta tulleisiin heimoihin. Kulttuuri- ja uskonnollisesta elämästäö ei paljon tiedetä, mutta ilmeisesti sotilas-kansa, koska valloitti Etelä-Babylonian. (Näissä ajoissa liikutaan
      kutakuinkin 2400 vuotta eKr, eli eivät voi olla Jaakobin jälekäisiä)

      Eelamilaisia on siirretty Samariaan, Esra 4: 9,10, jolloin toteutuivat
      Raamatun profetiat, Jer. 25: 17, 25, 49: 34-38, Israelilaisia on viety Eelamiin vrt. Jes. 11:11, missä he muodostivat siirtokunnan, vrt. Ester ja Apt. 2:9
      Eelamilaiset eivät ole koskaan olleet kansa, vaan erillinen seemiläinen heimo, joka sekoittui myöhemmin arabialaisiin!

      Ei siis mitään sukua mustalaisille. Jos joidenkin romaanien juuret
      olisivat Eelamissa, se johtuisi varmaankin siitä, että sinne on myös
      viety israelilaisia!

      Jer 49:36 voi ollakin profetia nykyajalle, koska afgaaneja ja arabeja
      ym. on joka maassa!

    • olli olematon

      Ei varmasti kuulu, vaan nämä kuuluu, romaneihin;;;
      Hoos.9:17
      My God will cast them away, because they did not hearken unto him: and they shall be wanderers among the nations.
      Eli tässä oikekeja käännös. "Minun Jumalani on hykkäävä Efraimin, koska se ei ole kuunnellut häntä.KANSOJEN SEASSA SE JOUTUU KIERTELEMÄÄN"

      • romani

        olli, olet oikeassa. itsekin tarkoitin efraimia. joku ajatuskatkos ollut minulla, kun luin täältä eelamin kansasta ja sekoitin sen efraimiin.

        alkuperäisen viestin kirjoittajalle vielä, että tuosta eelamin kansasta en osaa sanoa yhtään mitään. kenties olet itsekin sekoittanut sen tähän efraimiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7916
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      452
      2201
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2105
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1680
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1226
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1211
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1084
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      831
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      733
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      721
    Aihe