Muovia???

hämmentynyt kaivaja

Kaivelin tossa vähän pihaa ja huomasin että entinen omistaja on laittanut muovia maan alle talon sokkelin viereen. Tiedän että tässä ei ole salaojitusta tehty et onko tää ihan normaalitapa vai taas yksi entisen omistajan säästökikka? Eli niiku koko talo on ympäröity muovilla siis muovi ei ole talon perustuksia vasten vaan se lähtee talon seinästä ja on n.1,5m leveä paksu muovi n.20cm maan alla. Ymmärsikö kukaan :D

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekentelija

      Itsekin olen laittanut rakennuksen ulkopuolella routaeristeiden päälle muovin varmistaakseni ettei vesi pääse kivijalkaan. Minulla on salaojat rakennuksen ympärillä.
      Routaeristeet on viistosti ulospäin viettävä ja muovin päällä on multaa noin 15 cm.
      Jouduin kaivamaan vesijohtojen takia seinänvieruksen auki ja routaeristeet olivat aivan uuden veroisia 20 vuoden ikäisenä.

    • 6+11

      Mä käytän muovia siinä kohdassa estämään ruohottumista. pysyy sepeli puhtaana ja aurinko polttaa siiheh eksyneet heinät.

      • Korjausneuvonta

        Tuskin tuo muovi rakenteelle mitään haittaa aiheuttaa, routaeristeen vettymistä kiihdyttää, koska on käytännössä höyrynsulkuna ulkopinnassa.
        Routaeristeen alla kun talviaikaan on lämpimämpää, kuin yläpuolella.
        Muovin käyttö routaeristeen päällä onkin jo poistettu rakennustaohjeistakin.
        Pieni vettyminen ei ole mitenkään vaarallista routaeristeen toimivuudelle, ainoastaan eristeeseen kertyy murkkareita ja kasvaa helposti juuria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      140
      9351
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5354
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3709
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2553
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      19
      2150
    6. 70
      1914
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      135
      1887
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      231
      1690
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1444
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      39
      1250
    Aihe