Muovia???

hämmentynyt kaivaja

Kaivelin tossa vähän pihaa ja huomasin että entinen omistaja on laittanut muovia maan alle talon sokkelin viereen. Tiedän että tässä ei ole salaojitusta tehty et onko tää ihan normaalitapa vai taas yksi entisen omistajan säästökikka? Eli niiku koko talo on ympäröity muovilla siis muovi ei ole talon perustuksia vasten vaan se lähtee talon seinästä ja on n.1,5m leveä paksu muovi n.20cm maan alla. Ymmärsikö kukaan :D

3

233

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rekentelija

      Itsekin olen laittanut rakennuksen ulkopuolella routaeristeiden päälle muovin varmistaakseni ettei vesi pääse kivijalkaan. Minulla on salaojat rakennuksen ympärillä.
      Routaeristeet on viistosti ulospäin viettävä ja muovin päällä on multaa noin 15 cm.
      Jouduin kaivamaan vesijohtojen takia seinänvieruksen auki ja routaeristeet olivat aivan uuden veroisia 20 vuoden ikäisenä.

    • 6+11

      Mä käytän muovia siinä kohdassa estämään ruohottumista. pysyy sepeli puhtaana ja aurinko polttaa siiheh eksyneet heinät.

      • Korjausneuvonta

        Tuskin tuo muovi rakenteelle mitään haittaa aiheuttaa, routaeristeen vettymistä kiihdyttää, koska on käytännössä höyrynsulkuna ulkopinnassa.
        Routaeristeen alla kun talviaikaan on lämpimämpää, kuin yläpuolella.
        Muovin käyttö routaeristeen päällä onkin jo poistettu rakennustaohjeistakin.
        Pieni vettyminen ei ole mitenkään vaarallista routaeristeen toimivuudelle, ainoastaan eristeeseen kertyy murkkareita ja kasvaa helposti juuria.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      54
      980
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      781
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      65
      765
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      61
      731
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      50
      666
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      633
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      616
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      603
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      480
    Aihe