P/E luku kahden ja puolen luokkaa ja myytävä tavara sellaista mitä aina tarvitaan sekä suuri sopimus Kiinan kanssa kaasun viemisestä plus osingot.
Tässä pähkinän kuoressa miksi haluan osakkaaksi. raja hinnaksi asetin viisi euroa osakkeelta, saa nähdä saanko tällä hinnalla.
PS. eikös oppaat kehota ostamaan kun veri virtaa kaduilla.
Tein ostotoimarin Gazpromin osakkeista !
10
2130
Vastaukset
- Maan tapa
P/E-luku laskee entisestään, kun Venäjän valtio takavarikoi firman omaisuuden. Tai ainakin mitätöi ulkomaalaisten omistamat osakkeet. Näinhän kävi vuonna 1918, joten ennakkotapaus on olemassa.
- harkinnassa
Tietääkö täällä kukaan mikä ero on näillä Saksan pörssissä vaihdettavilla Gazpromin osakkeilla kun siellä on kahta eri sarjaa.
Ei se kyllä Venäjän valtio takavarikoi yhtiön varallisuutta sillä valtio on suurin omistaja, eikä kyllä missään tilanteessa päästä tärkeintä yhtiötään konkurssiinkaan. - Kauppasota
harkinnassa kirjoitti:
Tietääkö täällä kukaan mikä ero on näillä Saksan pörssissä vaihdettavilla Gazpromin osakkeilla kun siellä on kahta eri sarjaa.
Ei se kyllä Venäjän valtio takavarikoi yhtiön varallisuutta sillä valtio on suurin omistaja, eikä kyllä missään tilanteessa päästä tärkeintä yhtiötään konkurssiinkaan.Parempi olla puhumatta noin varmoja siitä mitä Venäjän valtio tekee. Sen verran ihmeellisiä asioita on jo tänä vuonnakin tapahtunut.
Muutama kuukausi lisää kauppasotaa, niin ulkomaalaisten omistukset katoavat ja valtio omistaa _koko_ Gazpromin. Valitukset voi osoittaa duuman ulkomaisten agenttien torjuntakomitealle.
- Ha ha!
Ja mitähän kautta sinä suomalaisena kuvittelet Gazpromia ostavasi?!? Nordnet ei pidä myynnissä venäläisiä osakkeita! :D
- EI KALLISTA
Nythän sinä olet täysin tuuliajolla tietämyksesi kanssa. Olen nordnetin asiakas ja pystyn ostamaan Gazpromia Saksan tai Usan pörssistä.
Oma toimarini on Saksan pörssissä. - 2+15
Gazpromin tulos heikkeni
Venäjän valtiollisen kaasuyhtiön Gazpromin tammi-maaliskuun tulos laski 41 prosenttia vertailukaudesta kuuteen miljardiin dollariin, kirjoittaa WSJ.
Vertailukauden tulosta paransivat ennakoitua pienemmät maksupalautukset eurooppalaisille asiakkaille.
Gazprom raportoi tyypillisesti tuloksensa kuukausia myöhemmin kuin muut venäläisyhtiöt.
Liikevaihto kasvoi 7 prosenttia 41,7 miljardiin dollariin. Liiketoiminnan kulut kasvoivat 15 prosenttia 29,1 miljardiin dollariin.
Gazpromin myynti Eurooppaan kasvoi 3 prosenttia 46,7 miljardiin kuutioon ja myynti ivy-maihin laski 10 prosenttia 16,3 miljardiin kuutioon.
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/gazpromin tulos heikkeni/a1010738
Oliko tämä jo kurssissa? - EI KALLISTA
5,63€ näyttää olevan viimeisin hinta juuri nyt.
Tämä ei näy yllättäneen markkinoita koska hinta eilisillä tasoilla.
En mene pois vetämään toimeksiantoani enkä rajahintaa laskemaan tämän takia,katsotaan kuinka käy. - EI KALLISTA
Johan se eilen laski asettamaani rajahintaan 5€ ja minusta tuli Venäläisyhtiön uusi osakas.
Nyt sitten odotellaan rauhaa Ukrainaan ja öljyn hinnan kohoamista ja sitä kautta kunnon osinko virtaa.
Harmi vaan kun tälläistä markkinajohtajaa ei esitellä kunnolla Suomalais sijoittajille ja tehdä eps ja osinko ennusteita Suomen kielellä missään.
Ottakaahan muutkin hiukka Venäjä riskiä, muutamien kuukausien palkan kun laittaa niin siinä ei vielä yöunet mene vaikka osinko ei kasvaisikaan. - Anonyymi
teitkö Lipposet?
- Anonyymi
Ukrainan sodan pakotteiden seurauksena kaupankäynti Gazpromilla eli myös Saksan pörssissä noteeratuilla osuustodistuksilla (PJSC Gazprom ADR) päättyi. Toukokuussa Venäjällä muutettiin lakia niin, että kaupankäynti osuustodistuksilla kiellettiin. Käytännössä läntiset pankit olivat kaupanneet osuustodistuksia omistamiensa osakkeiden vastineena. Niin tai näin, Gazpromin osakkeitteni arvo on 0, todennäköisesti ei siitä nouse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395298- 853782
- 503180
- 113055
- 623055
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562393Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1481902- 411878
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101835- 181751