Käsitöitä tekevät miehet

Vetskari_*

Hei käsitöitä harrastavat pojat ja miehet! Onko täällä sellaisia? Millaisia käsitöitä teette? Onko jotain lempitekniikkaa? Missä olette oppineet taitonne? Ja miksi harrastatte käsitöitä? Mitä läheisenne ovat mieltä harrastuksestanne? Saa ilmiantaa myös muita :)

7

1859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hfjkehf

      En ole mies, mutta tiedän kaksi joilla käsityöt harrastuksena.

      Toinen oli edesmennyt vaarini, joka teki ristipistotauluja. Tehdastyöläinen ja siihen aikaan maailmassa, voit varmasti kuvitella mitä ihmiset siitä olisi sanonut jos olisi tiennyt. Se siis oli enemmän tai vähemmän salattu asia. Harmi sinänsä, koska hän oli taitava.

      Toinen on tuttavani joka ompelee ja neuloo melkein kaikki vaattensa, ja tekee myyntiinkin jos ja kun aika riittää. Itseoppinut, tyyli sellainen yksinkertainen unisex mutta silti omaperäinen, materiaalit A ja O. Hän ei ole koskaan kertonut ympäristön suhtautuvan negatiivisesti, mutta hän onkin asunut suurissa kaupungeissa ulkomaillakin ja liikkuu lähinnä suvaitsevissa, luovissa piireissä. Ihan taitava mies, itsepäinen ja peloton :-)

    • Anonyymi

      Hei; minä olen toisinaan käynyt kansalaisopistoilla matonkudonta, neulous ja virkkaus sekä ompelukursseilla. Tekstiilityöt sopivat minulle paremmin kuin puutyöt, koska niissä minulla on "peukalo keskellä kämmentä ". Tekstiilikäsitöiden tekeminen on mielestäni rentouttavaa.

    • Anonyymi

      Hei!
      Mä olen näkövammainen mies ja harrastan kankaan painantaa tekemilläni sapluunoilla. Tuossa edellisessä viestissä aloitin keskustelun sapluunasta. Mä teen tietokoneella kuvankäsittelyohjelmaöa kuvia ja tekstejä, joita sit painan esim t-paitaan. Leikkaan suurennustelevision avulla niitä.

    • Anonyymi

      Lol.

    • Anonyymi

      Vasemman käden tekniikka. Peiton alla iltaisin.

    • Anonyymi

      Olen hyvä kutomaan. Olisi kiva olla miesten rättikässä facebookryhmä.

    • Anonyymi

      Runkkareita on ollut kautta mailman sivu, ja tulee olemaan, tekniikat ja tyylit hioutuu tehdessä..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6755
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6578
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      144
      5404
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4413
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4059
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3600
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3108
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3023
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      69
      2720
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      36
      2223
    Aihe