Miten merkataan perukirjaan Selekta-sijotusvakuutus, joka käsittääkseni on 35 000 euroon saakka perintöverosta vapaata. Korvauksia emme ole vielä saaneet.
Selekta-sijoitusvakuutus
teen itse
63993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikkapa Vainajan velat jälkeen,
Merkitään Jussi Juoniolla oli seuraavat vakuutukset, edunsaajana lapset tai omaiset tai nimeltä nimetyt:
1. Keskinäinen henkivakuutusyhtiö (se ja se), sijoitusvakuutus, vakuutustunnus 20-320-309-7
10.08.2001 päivätyn sijoitusvakuutuksen kuolintapaussumma 82.000 euroa
2. Nordea Selekta sijoitusvakuutus nro 00123935,
tiliotteen 30.6.2000 mukainen vakutussäästö per 30.5.2000 120.000 euroa (ja tai lisäksi)
Merkitään (nimeltä ja saadut korvaussummat)
Jussi Juonion perilliset, Aila Ainoa saanut Selekta sijoitusvakuutuksesta 60.000 euroa jne. Sen mitä on korvauksia maksettu yli tuon 35.000 euroa, verottaja laskee ja huomioi perintöverotuksessa.
Noin pääpiirteittäin.
Pankki,josta on vakuutus otettu antaa tiedot ja pitäisi ne vakuutussummat olla vainajan asiapapereissakin.
Sijoitusvakuutukset ohittavat kuolinpesän, ne saavat vakuutuksen ottajan kuoltua siihen vakuutukseen määrätyt edunsaajat.
Vakuutus on edunsaajalle 35.000 euroon saakka verovapaata ylimenevästä maksetaan 29 % vero.
Vakuutus on verovapaa vain aviopuolison ja rintaperillisten osalta 35.000 euroon saakka ja sen jälkeen ylimenevä osa verotetaan perintöverona.
29 % menee muilta kuin ed.mainituilta eli jos määräys on esim. naisystävälle tai sisaruksille.
BROKER antoi väärää tietoa.
Kiitokset ohjeista ja neuvoista, taas tuli todistettua ettei nämä keskustelupalstat ole ihan huu-haata! Ei muuta kun jatkamaan perukirjan tekoa.
Selekta sijoituksen perintöverot vanhoille sijoituksille.
Käsittääkseni vanhat Selektasijoitukset olivat verovapaita 35.000 euroon saakka. Muistaako joku mihin saakka tämä oli voimassa. Nyt uusille vakuutuksille tämä perintöpykälä ei ole voimassa. Pankistakaan ei löydy vanhoja toimitusehtoja ko sopimukselle joka oli tehty 2002
Voidaanko pankissa myöntää selecta vakuutus 70 vuotiaalle ja laitta eräpäiväksi 100 vuotta?